Postitusi: 20

Mürgised keemilised ühendid kosmeetikas!

Postitatud: 07-01-2010 16:49

Järjest rohkem esineb meil allergiaid, naha- ja silmaärritusi, naha ebanormaalset toimimist (liigne kuivus ja rasu, vistrikud, nahahaigused jne). Samal ajal avaldatakse järjest enam uusi avastusi kahjulikest ainetest, mida kosmeetika- ja nahahooldustoodetes kasutatakse. Tarbijad muutuvad pisitasa aina teadlikumaks ohtudest, mis suurte kosmeetikafirmade poolt loodud toodetes peituvad. Hakatakse mõistma hiiglasliku kosmeetikatööstuse toimimist ning seda, kust need üüratud kasumid tulevad. Kui kasutatakse äärmiselt odavaid tooraineid (mida sünteetilised ja tervisele kahjulikud kemikaalid on), kuid lõpp-produkti hind on päris kõrge, siis on selge, miks tavakosmeetika tootjad luksuslikult elavad ja näiteks Loreali omanik Liliane Bettencourt maailma kõige rikkamatest naistest kolmandal kohal on.

Kuigi nagu ütlesin, et teadlikkus kasvab, olen siiski kohanud äärmiselt palju naisi, kes on hädas nahaprobleemidega ja ei oska nendele lahendust leida. Kui olen maininud mõningaid koostisosi, mida vältida tuleks, ütlevad nad, et pole kunagi kosmeetikatoodete koostisosade silti lugenud, kuna ei oska sealt midagi arugi saada. Tahan olla abiks ja selle kirjutisega anda ülevaate sellest, mis on kõige kahjulikumad ained, mida kindlasti vältima peaks ning kuidas neid koostisosade hulgast välja lugeda.

Minu kirjutise eesmärk on aidata naistel teha õigeid otsuseid. Suured kosmeetikafirmad on juba liiga kaua proovinud meid petta, nimetades end looduslikuks jne. Kõige rohkem mulle isiklikult teeb haiget see, et ka beebidele mõeldud tooted sisaldavad igasugu kahjulikku keemiat, mis imikute ja väikelaste õrnale nahale vägagi ärritavalt mõjub. Rääkimata sellest, et paljud nendest ainetest läbivad naha ning kogunevad organismi.

Kuna umbes 60 % sellest, mida oma nahale panna, imendub läbi naha ka meie veresüsteemi, siis peaks kosmeetika olema nii puhas, et seda võiks süüa. Täpselt sama oluline, kui see, et püüame toituda tervislikest ja puhastes toitainetest, peaks olema see, et ka nahk saaks toidetud vaid puhaste ja kvaliteetsete ainetega.

Siin on loetelu eriti ohtlikest koostisosadest, mida kosmeetikatooted kunagi sisaldada ei tohiks:

DIAZOLIDINYL UREA- Diazolidinüül karbamiid. Kasutatakse antiseptikuna. Võib eraldada formaldehüüdi, mis on väga mürgine.

IMIDAZOLIDINYL UREA- Imidazolidinüül karbamiid. Parabeenide järel teisel kohal kõige enam kasutatavatest säilitusainetest kosmeetikatoodetes. Võib põhjustada dermatiiti,eraldada formaldehüüdi. Seda on leitud: beebišampoonides, tavašampoonides, vanni- ja kehaõlides, kehapulbrites, lõhnaõlides, niisutajates, meigis.

DIETHANOLAMINE (DEA)- Dietanoolamiin. Kasutatakse laialdaselt selle aine emulgeeriva ja vahutava toime pärast. On seostatud allergiliste reaktsioonide ja silmaärritustega.

TRIETHANOLAMINE (TEA)- Trietanoolamiin. Kasutatakse puhastusvahendina. Võib tekitada ülitundlikkust. Pikem kokkupuude on väga ärritav ja mürgine. CIR soovitab seda kasutada väikeses koguses ning sellistes toodetes, mis maha loputatakse, nagu nt šampoonid. Sellegipoolest on leitud seda ka näiteks keha- ja käteemulsioonides. Kui TEA kombineerub nitraatidega, moodustuvad vähki tekitavad nitrosamiinid. TEA-d on leitud: vannipulbrites, raseerimiskreemides, seepides ja šampoonides.

PARABENS (methyl-, propyl-, butyl-, ethyl-, isobutylparaben)- Parabeenid
Kõige laialdasemalt kasutatud säilitusained. Võivad põhjustada nahaärritusi ja lööbeid. Neil on avastatud nõrk östrogeene imiteeriv omadus. Parabeene on leitud rinnavähis. Kuna parabeenid on väga odavad ja efektiivsed, kasutatakse neid väga laialdaselt, 75-90 % nahahooldustoodetest sisaldab neid, isegi beebitooted ja mõned niinimetatud „naturaalsed“ tooted sisaldavad parabeene. Kosmeetikatootjad ise ütlevad, et säilitusaineid on vaja, kuid parabeenide kõrval on olemas ka teisi, palju ohutumaid ja isegi looduslikke säilitusaineid. Lihtsalt need on kallimad ja kosmeetikafirmad ei saaks sel juhul nii palju kasumit. Parabeene on leitud: beebide nahahooldustoodetes, puhastajates, deodorantides, niisutajates, näokreemides, meigitoodetes (k.a lauvärvides), küünelakkides, šampoonides ja teistes juuksetoodetes, päevituskreemides jne.

MINERAL OIL, PETROLATUM, PARAFFIN, PARAFFINUM LIQUIDUM, PETROLEUM JELLY- Mineraalõli, petrolaatum, parafin, vaseliin. Mineraalõlid, petrolaatum jt on kõrvalproduktid, mis saadakse petrooleumist bensiini valmistamisel. Kuna see on kõrvalprodukt ja seda saadakse alati väga suurtes kogustes, ei maksa see peaaegu mitte midagi ja seetõttu kasutavad seda enamus kosmeetikafirmadest. Seda enam, et keskmise tarbija jaoks tundub koostisosa „mineraalõli“ pakendi sildil ohutu ja selle taga ei osata selle päritolu ja kahjulikkust näha.
Mineraalõlid on enamuste beebitoodete võtmekomponendiks. Enamasti beebiõlid koosnevadki vaid mineraalõlist ja sünteetilisest lõhnaainest!
Mineraalõlide suurimaks kahjuks nahale on see, et need tekitavad nahale nn „kilekoti efekti“ ega lase nahal kui inimese suurimal enesepuhastusorganil korralikult toimida.
Mineraalõlid moodustavad nahale kile, mis takistab hooldavate ainete imendumist ja jääkainete eraldumist. Nad ummistavad poore.
Mineraalõlisid sisaldavaid kreeme kasutades kogunevad mürkained ja bakterid nahka ja selle tagajärjel tekivad vistrikud ja nahk muutub elutuks.
Mineraalõlid takistavad naha normaalset ainevahetust ja pikaajalisel kasutamisel hoopis kuivatavad nahka. Neil pole mingisugust nahka toitvat toimet.
Õhuke plastikutaoline kiht, mis tekib nahale peale mineraalõlide kasutamist, aeglustab drastiliselt D-vitamiini tootmisprotsessi. Kohe, kui satume päikese kätte, hakkab nahk tootma D-vitamiini, mis on üks vajalikumaid aineid meie keha jaoks. Nahka kattev mineraalõlidest tekkinud kile ei lase sellel protsessil aga aset leida. On arusaadav, et sellest võib tekkida D-vitamiini puudus, mis on eriti ohtlik just lastel.
Uuringute käigus on leitud ka seda, et kui laste ja vanurite nahal kasutada mineraalõlisid suures koguses, võivad need tekitada kopsupõletiku taolise seisundi. Tungivalt soovitatakse just eriti rasedatel lõpetada mineraalõlisid sisaldavate toodete kasutamine, kuna väiksemgi kogus võib sisse hingamisel ohtlikuks osutuda (kopsupõletiku arenemine või allergilised reaktsioonid).

PROPYLENE GLYCOL- Propüleenglükool. Gaasist saadud vedelik, mida kosmeetikas kasutatakse niisutajana. See tungib kergesti läbi naha ja võib nõrgendada valkude ja rakkude struktuuri. Kasutatakse antifriisis ja pidurivedelikes!
Kuna Propüleenglükool tungib nii kiiresti läbi naha, hoiatakse selle kokkupuutest nahaga, et vältida selliseid tagajärgi nagu aju-, maksa- ja neeruhälbed.
On leitud: deodorandid, beebide nahahooldustooted, juuksehooldustooted, niisutavad kreemid, suuveed ja raseerimistooted.

SODIUM LAURYL SULFATE (SLS), SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)- Naatriumlaureaatsulfaat, Naatriumlaureüülsulfaat
Tööstuslikud puhastusvahendid, mis võivad põhjustada tõsiseid tervisehädasid. Kasutatakse autopesu-, garaazipesu- ja mootoripuhastusvahendites, ning enamuses kosmeetikatoodetes, mis vahutavad (šampoonid, hambapastad, vannivahud, näopuhastus- ja kätepesuvahendid). Neid kasutatakse, kuna nad on odavad. Väga väike kogus SLS ja SLES toodab suure koguse vahtu. SLS ja SLES võivad kahjustada maksa, kopse, immuun- ja närvisüsteemi. Võivad tekitada silmaärritusi, hingamisteede kahjustusi.
SLS ja SLES püsivad kudedes kuni 5 päeva ja võivad moodustada nitraate ja nitroosamiine (kantserogeensed ained).

DIMETHICONE- Dimetikon
Niisutamiseks kasutatav silikoon, mis tekitab nahale sellise kihi, mis ei lase nahal hingata ega jääkaineid väljutada. Kui seda ainet sisaldavat toodet palju kasutada, võib see koguneda maksa ja lümfisõlmedesse ning lõpuks kasvajaid moodustada. On leitud: kreemides ja kehaemulsioonides.

FORMALDEHYDE- Formaldehüüd
Toksiline kemikaal, mida kasutatakse liimi valmistamisel, aga ka säilitusainena mõningates kosmeetikatoodetes. See on kantserogeenne ja neurotoksiline. Selle aine neelamine ja suures koguses sisse hingamine võib olla surmav. Võib tekitada spasme, hingamisraskuseid, turseid ja kopsupõletikku. On leitud: beebišampoonides(!), vannivahtudes, deodorantides, juuksehooldustoodetes, suuvees, hambapastades ja küünelakkides.

TRICLOSAN- Triklosaan
Kasutatakse antibakteriaalse ainena deodorantides, hambapastades, vedelseepides. See on bioakumuleeruv aine, mis jääb pidama rasvkudedesse ega lagune seal. Vähkkasvaja oht.

ISOPROPYL ALCOHOL- Isopropüül alkohol
Väga kuivatav ja ärritav. Lõhub naha immuunsusbarjääri, muutes selle vastuvõtlikumaks bakteritele ja viirustele. Valmistatud propüleenist, petrooleumi derivaadist. See võib käituda „kandjana”, kiirendades teiste ohtlike ainete imendumist nahka.
Võib tekitada pruune laike ning kiirendada naha vananemisprotsessi. Selle aurude sisse hingamine võib tekitada peavalu ja –pööritust, depressiooni, oksendamist ja isegi koomat.

1,4-DIOXANE- 1,4-dioksaan
Kantserogeenne aine, mis kergesti imendub nahka. Võib tekitada silma- ja nahaärritust ning kahjustada närvisüsteemi, maksa ja neere. On leitud: šampoonides, dušigeelides, niisutavates emulsioonides ja teistes nahahooldustoodetes, mida on looduslikuks nimetatud.

PHTHALATES- Ftalaadid
Kasutatakse naha niisutajana, aga ka plastiku pehmendajana. Mõjutavad hormoonide käitumist, mõjuvad halvasti viljakusele. Ohtlikud rasedatele naistele ja sündimata lastele. Tuntud kui tõsiste arengudefektide tekitajad katseloomadel.

FRAGRANCE, PARFUME- Lõhnaained
Sünteetilised lõhnaained võivad mõjutada kesknärvisüsteemi, häirivad metabolismi, hormoonide tööd. Võivad tekitada peavalu,-pööritust, hingamisraskusi, lööbeid, oksendamist, hüperaktiivsust ja tundlikust.

TALC- Talk
Kasutatakse dekoratiivkosmeetikas ja nahale raputamiseks. Talk sisaldab aineid, mis provotseerivad kopsu- ja munasarjavähki. Seetõttu ei tohiks puudrit, mis sisaldab talki, kasutada näol, kõhul ja genitaalide piirkonnas. Vältida tuleks puudreid, mille aluseks on talk.

Need olid kõige ohtlikumad koostisosad, mida kosmeetikatoodetes kasutatakse, ja mida kindlasti peaks vältima. Üldse kasutusel on aga umbes 10 000 koostisosa, mida nahahooldus- ja kosmeetikatoodetes kasutatakse ja suuremat enamust pole ohutuks kuulutatud.
Mida siis peaks tegema?
Ei tasu karta, et nüüd peab kosmeetika ja lausa nahahooldus- ja pesemisvahendite kasutamise täiesti ära lõpetama. Hoiduda tuleb lihtsalt nendest toksilistest sünteetilistest ainetest. Kasutades aga looduslikke tooteid, mis tõesti vaid loodusliku päritoluga koostisosi sisaldavad, ei ole kosmeetikast põhjustatud tervisehädasid karta vaja.
Muidugi on esialgu keeruline suurest hulgast pakutavatest kosmeetikatoodetest leida just need, mis ka tõeliselt ohutud on, mitte ainult ei väida end olevat. Seda enam, et paljud nahahooldusfirmad väidavad end olevat naturaalsed, kuid fakt on see, et kui toode sisaldab vaid 4 % (!) loodusliku päritoluga komponente, on õigus seda toodet looduslikuks nimetada. 96 % komponentidest võivad siis ikka olla kasvõi parabeenid, sulfaadid ja mis tahes.
Kuid tarbija saab alati teha õige valiku lugedes koostisosi. Kõige kindlam on valida 100 % looduslik toode. See peaks olema pakendil märgitud ning koostisosi lugedes peaks seal ära tuntavad olema taimede nimetused (inglise keeles ja/või ladina keeles). Kui 100 % loodusliku toote puhul on tegemist mõne pesuvahendiga (šampoon vm), peab olema seal ka vahutav element, siis näiteks Coco Glycoside, Sodium Cocoate on selleks otstarbeks ohutud (loodusliku päritoluga).
Et anda mingi suund, nimetan brändid, mida ise usaldan ja mis on oma headust ka paljudele teadlikele kosmeetika- ja nahahooldustoodete ostjatele tõestanud: Akamuti, Trevarno Skincare, Weleda, Dr Hauschka, Handmadenaturals, Urtekram.
Kvaliteetsed looduslikud tooted on sama efektiivsed kui tavakosmeetikatooted, aga ilma ohtlike kemikaalideta.

Siin jääb võib-olla minu info natuke poolikuks, sest ei oska nimetada reaalseid poode, vaid ainult netipoode. Aja kokkuhoiu ja mugavuse tõttu šoppan ise enamasti netipoodides.
Toongi siin välja netipoed, kust saab õiget looduskosmeetikat osta.

1. http://www.looduspere.ee Lavera nahahooldustooted (Kõik tooted pole 100 % looduslikud, võivad sisaldada sulfaate jm), Alva nahahooldustooted
2. http://www.gaiacosmetics.ee Akamuti nahahooldustooted, Mineraalkosmeetika,Õlid, Võid

3. http://www.parimpood.ee Living Nature, Urtekram nahahooldustooted. Ei saa netist tellida.
4. http://www.rohelinevihmavari.ee Weleda nahahooldustooted

Tervislikku ja õiglast nahahooldust ja meikimist!

Postitusi: 109

Postitatud: 07-01-2010 17:16


Kuigi kõikke ei jõudnud läbi lugeda, salvestasin selle andale arvutisse. Tänud :)
Postitusi: 173

Postitatud: 07-01-2010 17:21


Ma olen tasapisi loobunud sodi täis kosmeetikast ja kasutan nüüd ainult looduslikke asju. Akamutit, Pure nuff stuffi, külmprerssitud ja eeterlikke õlisid.
Dekoratiivkosmeetikast mineraalmeiki.
Kindlasti on kõikide nahk erinev aga minu aknega nahk on muutunud palju apremaks. Aknet peaaegu, et enam ei olegi.
Postitusi: 249

Postitatud: 07-01-2010 19:53


Suurepärane uurimustöö.Kiidan.;)Ise olen tõdenud seda,et tõepoolest mineraalõli sisaldavad hügieenilised huulepulgad ja kätekreemid ei kõlba kuhugi.Määrid ja määrid,aga kätte nahk on endiselt kuiv ja kuivavad ka huuled.Taimse õli baasil valmistatu ka tõesti ravib.Mineraalõli on justkui sõltuvuse tekitaja,et lõppkokkuvõttes kulutad kolme odava kreemi ostmise sama raha,mis oleks kulutanud ühe ja korraliku.:p
Postitusi: 24008

Postitatud: 07-01-2010 20:06


Ei märganud säilitusained, nt Benzalkonium Chloride, Butylated Hudroxyanisole, Butylated Hydroxytoluene, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol)- need on mürgised, ärritavad nahka, silmi, nina, tekitavad allergilist dermatiiti.

Ja ka värvained, nt FD&C, D&C, PPD- ärritavad nahka, tekitavad allergiat ja vähki.
Postitusi: 1609

Postitatud: 07-01-2010 20:22


Tsiteeritud:

Ei märganud säilitusained, nt Benzalkonium Chloride, Butylated Hudroxyanisole, Butylated Hydroxytoluene, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol)- need on mürgised, ärritavad nahka, silmi, nina, tekitavad allergilist dermatiiti.

Ja ka värvained, nt FD&C, D&C, PPD- ärritavad nahka, tekitavad allergiat ja vähki.


Kui budus tiitleid jagama hakatakse, saad sina igatahes keemiku auhinna:D
Postitusi: 20

Postitatud: 07-01-2010 20:36


Tsiteeritud:

Ei märganud säilitusained, nt Benzalkonium Chloride, Butylated Hudroxyanisole, Butylated Hydroxytoluene, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol)- need on mürgised, ärritavad nahka, silmi, nina, tekitavad allergilist dermatiiti.

Ja ka värvained, nt FD&C, D&C, PPD- ärritavad nahka, tekitavad allergiat ja vähki.


Mul pole tõesti siin kõiki kahjulikke ühendeid välja toodud, need lihtsalt ei mahuks kõik ära. Peale loetelu on kirjas ka, et üldse on kosmeetikatoodetes kasutusel u 10 000 koostisosa, millest suuremat enamust ei ole ohutuks kuulutatud.

Värvained olen tõesti märkimata jätnud. Aitäh, et täiendasid:)
Postitusi: 4792

Postitatud: 08-01-2010 01:46


näpuga nagunii järge ei aja ju kreemipurgi pealt?
Postitusi: 2350

Postitatud: 08-01-2010 07:09


Tsiteeritud:

näpuga nagunii järge ei aja ju kreemipurgi pealt?


mina ajan;)
Postitusi: 8974

Postitatud: 08-01-2010 10:07


Tänud, sest info oli küll vajalik.
Postitusi: 5478

Postitatud: 08-01-2010 15:25


õudne :S
X