Postitusi: 34

Millised on minu õigused üürnikuna??

Postitatud: 16-12-2012 22:11

Tere,

Mul on tõsised probleemid korteri omanikuna, tundub teine selline kahtlane tüüp. Ütlen kohe ära, et elan lastega ja siis kandis pole lihtsalt kuskile rohkem kolida (lasteaed, töö siin).
Nii siis lugu selline,
Üürimaksmise päev 15, kuid ma vahetasin tööd ja palgapäev liikus kuulõpu poole. Korteri omanik ei taha sellest midagi kuulda ja üürilepingut ka muuta ei taha! Pean läbi ime selle üüriraha talle punkt 15-ndal kuupäeval leidma, kui ei leia nõuab üüriraha juurde kahekordselt. Olen talle alati maksnud, kuid seda sõimu ei jõua ära kuulata siis. Ma kasutan SEB panka ja tema SWEDI, üürimaksmise kuupäev läks nüüd see kuu laupäevasele päevale, juba õhtuks sain ma kurjad kirjad, miks pole makstud??!!, seletasin siis ilusti, et SEB-st SWEDI nädalavahetusel maksed ei liigu, järelikult on üle esmaspäeva hommikuks. Selline asi jällegi ei meeldinud. Ei tea, mida teha!
Lisaks veel kas on õigus panna korterit müüki, kui minuga tehtud leping?
Ma ei olnud nõus korterit ära ostma, saatsis sms-e ja e-mailie, et ma pangalaenu võtkas ja ära ostaks.. Teeb uskumatu soodustuse mulle jne.

ehk oskab keegi nõuanda ja soovitusi, millised õigused oleksid üürnikul, ehk siis minul :)
Postitusi: 14226

Postitatud: 16-12-2012 22:23


Leping on?
Sealt leiadki kõik õigused. Paraku jah, kui lepingus on kirjas kuupäev 15, siis on kuupäev 15 ja tema vastutulek oleks lihtsalt inimlik, kuid mitte seadusega nõutav.

Kuid see, et korter müüki panna, kuigi üüriline sees? Minu arvates küll peaks enamustes tüüp-lepingutes kirjas olema, et kui üüriline sees, siis omanik ei tee sellega korteriga midagi ja kui ta soovib, et sa lahkuksid, peaks etteteatamisaeg ka olema.
Postitusi: 855

Postitatud: 16-12-2012 22:27


Enamikes lepingutes ei ole korteri müümise kohta ühtegi punkti sees. Sees on kindlasti selline punkt, et emb-kumb võib kuuajalise ette teatamisega lepingu üles ütelda. Nii, et jah, ta võib korteri müüki panna.
Postitusi: 34

Postitatud: 16-12-2012 22:27


Tsiteeritud:

Leping on?
Sealt leiadki kõik õigused. Paraku jah, kui lepingus on kirjas kuupäev 15, siis on kuupäev 15 ja tema vastutulek oleks lihtsalt inimlik, kuid mitte seadusega nõutav.

Kuid see, et korter müüki panna, kuigi üüriline sees? Minu arvates küll peaks enamustes tüüp-lepingutes kirjas olema, et kui üüriline sees, siis omanik ei tee sellega korteriga midagi ja kui ta soovib, et sa lahkuksid, peaks etteteatamisaeg ka olema.Ma tegin ettepaneku, et muudaks kuupäeva ära, siis ei oleks probleeme. Sellega ta nõus pole.
Ise ta elab Rootsis ja oma firma, rahaliselt tal probleeme pole. Ei usu, et see 50 euro hilinemise teda ära tapaks.
Üürilepingus selle kohta ei ole midagi kirjas.
Kui sellest juttu tegin, siis ütles, et hetkel võid rahulikult sees elada. Aga hea on teada, et kui nüüd keegi ostab, siis välja tõstetakse mind kooslastega nagunii, on mul leping või mitte.
Postitusi: 894

Postitatud: 16-12-2012 22:42


Pane siis palgapäeval üüriraha kõrvale. Nkn läheb ju osa rahast selle alla, seega pole nagu midagi rasket.
Kergem on ju temaga mitte tülli minna, sest nagu Sa ütlesid, siis töö, lasteaed Sul seal ja muud üürikohta pole.
Korteri müümisega seoses peaks olema mingi punkt Sul lepingus. Kas siis 30 päevase etteteatamisega vms. Olenevalt lepingust. Ja kui müüb, siis võib ka nii olla, et uus omanik üürib edasi.
Postitusi: 496

Postitatud: 16-12-2012 22:42


Muidugi tohib omanik korterit müüa, kui tal ka üürnik sees. Lihtsalt peab mõistliku aja ette ütlema välja kolimise kuupäevaga. Me nt. just ostame korterit, kus on üürnik sees ja temaga on kokku lepitud, et talle peab kuu aega ette ütlema. Hetkel oleme me ka üürikas ja ka meie oleme omanikuga kokku leppinud, et ühe kuu peame ette ütlema, enne kui välja tahame kolida. Seaduses ilmselt selle kohta ei ole kindlat etteteatamise aega Võlaõigusseadus jätab hästi palju osapooltel ise otsustada ja seaduses kirjeldataksegi "mõistlikkuse põhimõtet" igal pool. Selle järgi tundubki nt. kuu aega mõistlik aeg, kuid nädal aega ei oleks väga mõistlik. Suhtleline :)
Aga ebanormaalne omanik. Hoia silmad lahti üüriturul, ehk leiad midagi paremat samas kandis ;)
Postitusi: 1206

Postitatud: 16-12-2012 22:45


Eks kes on omanik, see teeb ka seadused. Sinul ainuke variant uus elamine otsida, kus omanik on inimlikum ja paindlikum või siis palgapäevast lihtsalt üüriraha kõrvale panna ja seda ei kuluta-siis 15ndal ju raha olemas.
Postitusi: 2265

Postitatud: 27-12-2012 13:43


nojah, aga vb on korteri omanikul endalgi vaja seda raha (maksud, liising, reis vms). võib-olla tõesti on inimene selle rahaga arvestanud, et 15 tulebki talle raha üle ja peale seda ta saab oma vajalikud asjad ära teha. ega sa täpselt ka ta rahakoti sisu ei tea ju. kuigi see 50euri on väga väike summa, aga kes teab....
Postitusi: 2006

Postitatud: 27-12-2012 13:58


Esiteks kui sa mksimisega hilined, siis ta ei saa topelt küsida, vaid iga ülemineku päev lisanub mingi kindel protsent summale juurde :)
Postitusi: 484

Postitatud: 27-12-2012 14:22


Ma arvan ning ka lepingut tulenevalt on makse tähtaeg 15. kuupäev, mis aga ei tähenda, et sina teed ülekande 15 vaid 15 peab see olema omaniku kontol.

teiseks saab omanik panna korteri müügi millal iganes ta soovib, sind ta sealt välja ei saa tõsta ennem 30 päeva etteteavitamist. Juhul kui korterit tahavad inimesed vaatama tulle peate omanikuga kokkuleppele saama.
Postitusi: 484

Postitatud: 27-12-2012 14:24


Tsiteeritud:

Esiteks kui sa mksimisega hilined, siis ta ei saa topelt küsida, vaid iga ülemineku päev lisanub mingi kindel protsent summale juurde :)


Tegelikult on omanikul see õigus, kui lepingus ei ole märgitud teisti. VÕS-st tuleb viivise nõue 0.02%, kuid kokkuleppe puhul jääb kehtima isikute vahelise kokkuleppe protsent.
X