Postitusi: 154

Ahistamine internetis.

Postitatud: 27-07-2014 02:02


Laias maailmas märksa enam, eestis senimaani vaid pigem laste ahistamisega piirdunud teema näib olevat suurem kui me seda esmapilgul hoomata oskama. Näivalt vaid nooremat generatsiooni puudutav, võib näidete alusel probleemi ka täiskasvanute seas märgata. Ainukese lahendusena ignoreerimine ja vältimine, kus probleemi eitamine viib kriitilisse faasi. Oskamata leida väljapääsu põgenetakse, suletakse arvuti. Parimal juhul aitab ka ahistaja blokeerimine. Hetke Eesti Vabariigi seadusandlus pakub lahendusi küll pigem laste ahistamisjuhtumite näol. Samuti enamus veebilehti viidates alaealistele, näib vanem ning kogenum ohver olevat välja jäetud, mis seda siiski ei ole. Teatavat mööndust pakuvad üksikud artiklid antud teemal, mis siin kohal on paslik välja tuua ning siit samast foorumist leitavad:
http://buduaar.ee/Article/article/kuidas-jalitajat-ara-tunda
http://buduaar.ee/Foorum/topic/347331 - postitus, mis annab hea ülevaate tüüpilisest ahistaja tüübist.
Probleemi olemasolule vihjab ka viie aasta tagune artikkel, kus lugejate seas läbi viidud küsitlus andis tulemuseks, et 10% vastanutest on vähemal või rohkemal määra ahistamisega kokku puutunud. http://www.postimees.ee/74299/lugejatel-on-interneti-teel-ahistamisega-olnud-vahe-kokkupuuteid
Kuna tuvuse algusfaasis hoiab ahistaja oma tegelikke kavatsusi ja soove edukalt peidus, vaid järk-järgult end enam avades, luues ohvriga mentaalse sideme, mille tulemusena tunneb viimane nii kartust kui ka süüd, mis ei luba teda probleemi avalikustada. Antud olukorras ongi hea kui on olemas tugigrupp, laiem arutelu mis annab julgust vastuhakuks ning näha probleemi ja sellega tegeleda, mis vajadusel viiks välja avalduse tegemiseni politseisse. Selleks on loodud ka eraldi üksus Veebikonstaablid, kes aitavad erinevate internetis tekkinud probleemide korral lahendusi leida: http:/www.politsei.ee/veebikonstaabel
Mõned tähelpanekut käitumise soovituste suhtes inglise keelsest artiklist: http://www.haltabuse.org/help/respond.shtml

Postitust ajendas kirjutama nähtu delfi naisteka foorumis, mis pani mõtlema sügavamalt, leides, et antud teemat on senini ebapiisavalt ning liialt pealiskaudselt kajastatud. Kus oma käitumist taunimata ei nähta endas probleeme ka siis kui viimases hädas politseiga ähvardatakse, koguni oma käitumisele veebist heakskiitu nurudes. Seda mõistes paneb tugevalt küsima ühiskonna moraalsetes alustes mis on võimaldanud ebaadekvaatse suhtumise teket määral, kus internetis tuntakse end turvaliselt lubades omale alusetut ning koguni ahistavat käitumist ligimise suhtes.
Soovimtata kedagi alusetult laimata toon välja loetu:

=====================================================================
http://naistekas.delfi.ee/foorum/read.php?62,11475053,page=1
IFF24
04. aprill 2012, kl 01.27
Registreerus: 2 aastat tagasi
Postitusi: 3,829
mõtle korrakski.. etäkki.. sööks make up'i, siis saad kunagi ka seestpoolt ilusaks.. :D

Ja jah.. nali naljax.. aga ma arvan, et siit oleks õppida nii mõnelgi. Minuga juhtus nii.

No tegelikult, mis te naised teeksite, kui keegi armub ära, suhtlete muidu hästi inimesega, vahetate numbreid, msn, tore, heasüdamlik jne, Väga hea läbisaamine. no haiget ei taha teha, eks ju.. samas, mida rohkem viivitad korvi andmisega (minu puhul ta teadis tunnetest), no seda valusam teisel.. okei, ma sain temast aru siis ja ta näitas ka välja tookord, et ikka sõbrad edasi. Muidugi me õpime, et ega kõik ei suudagi kohe bitchilikult ütelda, et "no fuckn way baby" - sa isegi ei meeldi mulle ja mis ta veel tookord ette ladus. Olgu, sai ka räägitud, et ehk saan ta sõbrannaga jutule, ma muidugi ütlesin, et jah ja ma kindlasti prooviks.. mille nii? kui samas ma olin just natuke aega tagasi inimesele väitnud, et armastan teda väga.. lihtne.. ma lihtsalt, ma nagu juba eelnevalt natuke andsin mõista, et saan haiget väga kergesti ja oli ka vist üks konflikt, mille andeks sain, ma ütlesin jah, ma oleksin tänulik.. just selle pärast,

et mitte talle haiget teha,

näidata, et küll, ma üle saan. Üritasin siis hakata oma tohutut armastust alla suruma, see ei käi ruttu, kes on olnud armunud, õigeid tundeid tundnud, see teab. No ta astus siis ühe kuttiga suhtesse, nädal aega hiljem.. .......................................................................................................................................... fakn halb tunne meenutada kogu seda jura, ei, ma ei ela eilses, ma elan täna. Torgin alati nendes juhtunud asjades, muidu ma ei õpiks midagi.

Eks ikka teate ju, no ma tean teid naisi, kes poleks nooruses kuskil telefoni otsas nutnud, või sõimanud.. armastus ja valu lükkab seda tegema..

Minagi saatsin sõimava alatooniga kirja, muidugi ka, et sain vapse, ma ei tea, utoopiliselt haiget.. blokkisin ära igal pool, kustutasin sõbralistid, telefoni numbri.. Täismäng, täidates kui valus mul oli..
:S no fkn oli kah tegelikult. Muidugi mul oli natukese aja pärast süümekad. Ootasin vist pea aegu 2 kuud.
Ja facebooki, lisasin sõbraks ja kirjutasin vabanduse kah juurde. No võeti vastu, vaatasin, et ok, ootasin veel nädala ja siis kirjutasin sellise vabanduse-lisa nii öelda, et ok, sõbrad siis ja ma tropp jne..
Hakkas mingi vältimine pihta, fkn ma ei viitsi, paljud vist siin olijad teavad juba seda stooryt.. :/

ühesõnaga siis ikka lasin vahed sisse, et mitte peale käija, siis nagu murdusin taas, kirjutasin rattese, et tõesti tahaksid, ek keegi sulle nimodi teeks ,no sõnastus oli, et "kas tõesti tahad, et inimene keda armastad väga, ja oled nõus sõpradena edasi minema, teks sinuga nii??

vastus oli ikka väga hea-- SA OLED HAIGE

Ma ei suutnud välja mõelda, et mis juhtus, eks ma kirjutasin siis ikka oma "vahedega" (:D naer, minu rikutuse tase hetkel) kirjutasin oma "vahedega" edasi siis.. ja jäin vait, siukene pikkem hetk oli, kribasin, et kas sõbralikult suhelda on palju küsitud??

-eiole

No sallalaa ma ütlen nagu.. tõesti.. mida??
Läksin siis feiskarisse (facebook) ja chat lahti ja (muidugi hoidsin väikse vahe sisse jälle) - mul on to fkn loll mõtte, et käin peale, siis paraku, andke andeks kes ära tundis, ma olemen lihtsalt vait vahel.. kuu aega järjest.. :D ääh.. nii pikalt ikka ei oleks.. aa okey. Et hakkasin suhtlema seal chatbox'is, kohe kribasin, et sa ikka näed mida ma kirjutan??

-see on esimene, kuhu sa saatsid need?

Murdsin klaviatuuri pooleks, vahtisin suu lahti toda teksti seal, üks silm tõmbles aint..

ütlesin, et siia samma kirjutasin, ta vastu siis, et noh, mida siis ka kirjutati? Ah, ma ütlesin, et mõttetu hala jne..

Siis ma teatsin, et ta ei saanud ka vabandusi kätte.. kirjutasin tollel hetkel olulisemaks pidava teksti ja vabanduse rattese talle ümber, noh, et anna andeks ja sõbrad jne, kõik, mis tookord kirjutasin.

Aga hui ma vastust sain, äkki see polnud sõbralik suhtlemine?? Keerasin jooma taas, mul isegi jäi kool tema pärast pooleli. Fakn kell neli roomasin koju tagasi ja kirjutasin kirja, sõimasin ho.oraks teda.. putka küll ju, eks? -menti lubati anda, kui vastan ja peksa anda, tema on ainukene ohver olnud loos, talunud mind pikka aega..(ma ei ole selgeltnägija, kas ta üldse ei õpi millestki?? Varasemast, nägi ju, mis alguses juhtus)

Mind hämmastab tema juures see, et armastusele saab külmalt ei ütelda, kuid sõprus, hellõu, seda peaks ju lihtsam olema ütelda.

Neid mehi tiirlebki ta ümber koguaeg, nah.. mul ka tiirleb naisi, vihjed käivad.. pidudel vahivad nagu hullud.. ja ma ei ole kellelegi neist haiget teinud, sest me räägime asjad selgeks.. mitte ei oota, et äkki probleemid haihtuvad õhku..

Ja kes kahest osapoolest on süüdi, kui üks armub.. mittekumbki ju. Mina tean seda.. tema vist mitte.
Midagi pole teha, kui keegi armastab, midagi pole teha kui keegi vastu ei armasta. Saadi ilusti läbi ja suheldi. Isegi ütles, et võin talle luuleusi saata..
Mul ei mahu pähe lihtsalt..

Ma olen 25 ja sellised inimesed on mu elust korduvalt läbi käinud, mis siis saab, kui järgmine inimene tõeliselt hoolib?? ... mõttepaus.. sest ma ei ole tropp, siis ta saab lihtsalt õnnelikuks. Hehee.. :D

Kuigi, temast.. kui näen teda tänava peal või kusagil, oi kurja, ma lihtsal.. vaatan, kuidas käitub:D. Maailm ei ole mustvalge, inimesed on erinevad ja neid ei saa muuta, igalühel on oma siseelu, tunded, soovid.


-IFF25-

“Don't walk in front of me; I may not follow. Don't walk behind me; I may not lead. Just walk beside me and be my friend.”
=============================================================================================================


Toon eraldi välja lõigu, mis eredalt silma jäi:
"Aga hui ma vastust sain, äkki see polnud sõbralik suhtlemine?? Keerasin jooma taas, mul isegi jäi kool tema pärast pooleli. Fakn kell neli roomasin koju tagasi ja kirjutasin kirja, sõimasin ho.oraks teda.. putka küll ju, eks? -menti lubati anda, kui vastan ja peksa anda, tema on ainukene ohver olnud loos, talunud mind pikka aega..(ma ei ole selgeltnägija, kas ta üldse ei õpi millestki?? Varasemast, nägi ju, mis alguses juhtus)"

Millisel määral olete teie kokku puutunud ahistamisega ning kas näete antud inimõigusi rikkuva vormi ebapiisavas kajastamises probleemi?
Postitusi: 7653

Postitatud: 27-07-2014 09:51


Ma ka hoiaks sellisest inimesest eemale, kes nii kirjutab. Terve teksti vältel arvasin, et tegu 13-14 aastaste armudraamaga.

Ise kokkupuutunud ahistajatega ei ole. Mõned kahtlased eksemplarid on olnud, aga suhtluse peale paari kirja lõpetanud.
X