Postitusi: 53

Ühiselamu tüüpi majade minikorterid

Postitatud: 19-10-2016 23:29

Tere!
Kas keegi teist elab või teie lähedane kusagil Tallinnas mõnes ühika tüüpi 12-16m2 kööktoas? Kui jaa, siis kus on talutav elada ja millist kohta kohe üldse ei soovitaks? Plaan osta investeeringuks selline väike kööktuba välja üürimiseks, aga enne uuriks veidi järele ja kuulaks kogemusi või nõuandeid. Leidsin ise Pae tn 23a väga ilusa renoveeritud 16m2 kööktoa müügikuulutuse, ega kellegil selle majaga kogemusi pole? :)
Postitusi: 53

Postitatud: 11-11-2016 19:44


Tsiteeritud:

Tsiteeritud:

C) hinnad võivad langeda, püsida samad, või ka tõusta. Seega tasubki otsida ja leida hea pakkumine, soovitavalt kus korteri müügihind oleks alla turuhinna. Näiteks kiirmüük vms.


Kiirmüük on üks asi, aga enamasti müüakse alla turu hinna kortereid kohtutäiturite kaudu. Vt näiteks https://www.oksjonikeskus.ee/. Kohtutäituritelt on võimalik osta soodsa(ma)lt kinnisvara, aga seejuures oleks soovitatav hankida endale kindlustus, et natukenegi võimalikke kulusid alla tõmmata. Teiseks- enamasti on kohtutäiturite vahendusel müüdav vara üsna kehvas seisukorras (sest omaniku rahaliste raskuste tõttu see müüki jõuabki), seega tuleks arvestada ka remondikuludega. Kolmandaks peab valmis olema selleks, et endine omanik ei taha välja kolida (nt Nancy).

Tsiteeritud:

D) tulumaksu ei pea maksma kogu korteri müügisummalt, vaid vara müügist saadud kasult. Kui ma ostan korteri 30000 eur ja müün selle ka 30000 eur või odavamalt, siis mingit tulumaksu maksmist ei ole. Kui ma aga müün selle 31000 eur, siis saadud kasu on 1000 eur, millelt pean maksma 21% tulumaksu. Ehk siis mulle jääb 30790 eur. See ei ole mingi probleem.

Asi on siiski keerulisem ja tegelikult tuleb arvestada erinevate teguritega. Nimelt tuleb silmas pidada ka seda, milleks kinnisasja kasutati. Kui tegu on enda elukoha müügiga, siis olenemata ostu- ja müügisumma vahest, seda ei maksustata. Seega sinu toodud näite puhul võid sa oma elukoha rahuliku südamega maha müüa ja uue osta ning tulumaksu sa maksma ei pea. Küll aga- kui sa ostsid endale korteri ja kasutasid seda nt väljaüürimise eesmärgil, siis tuleb talitada nii nagu sa oma näites kirjeldasid.
Vahest tuleb abiks kellelegi https://www.emta.ee/et/tulu-deklareerimine/vara-voorandamine/kasulik-teave/tulumaksukohustus-vara-voorandamisel

Tsiteeritud:

edit: seaduse järgi ei kuulu jah remondifond ja KÜ laenud üürniku kanda. Kahjuks see seadus on sama läbikukkunud kui see, et korteri üürimisel peab maakleritasu maksma üürileandja. Need seadused kahjuks tihti ei toimi lihtsalt. Kui mina annaks korteri üürile, siis ilma maaklerita/vahendustasuta ja lepingutasuta. Ja kui korter osta, siis kindlasti ühistu käest uurida, kas majal on laen ja kui suur remondifond ja mis on tuleviku plaanid ja rahalised võimalused. Võimalikult väikeste kuludega korter soetada.

Seadus ei ole läbikukkunud pelgalt seetõttu, et inimesed sellest mööda nihverdavad. Eks siin on põhjus ka asjaolul, et üürnikud ei ole teadlikud, mille eest nad peavad üürileandjale tasuma ja mille eest mitte. Nt- kui üürilepingus on jäetud kirja panemata, et üürnik peab tasuma ka kommunaalkulusid, siis VÕS-i kohaselt üürnikule kommunaalkulude tasumise kohustust ei teki. Ometi praktikas inimesed maksavad kommunaalarveid ka selliste lepingute puhul.


Kohtutäiturite kaudu ma ei ostaks ühtegi korterit. Liiga suur risk. Sest kui see korter ei ole sissekolimiseks valmis ja seal elab omanik sees, kelle korter on müüdud ja tal pole kusagile minna, siis tuleb palju sekeldusi. Kohtu kaudu kellegi väljatõstmine on kulukas ja aeganõudev.

See, et need seadused on läbikukkunud, mõtlesin selle all seda, et peaaegu kõik kuulutused, mis on kv.ee-s, kus maakleri kaudu korterit üüritakse, kõigil seisab kuulutuses tasude kohta nii, et korteri üürimisel maksta maakleritasu, 1 kuu üür ja tagatisraha. Kuigi seaduse järgi ei peaks ju üürnik maksma maakleritasu vaid üürileandja. Miks see ei toimi siis? Ja teine lugu remondifondi ja laenurahaga. Ma olen kolmelt oma sõbralt küsinud, kes elavad üürikorterites, et kas nad maksavad ka remondifondi ja laenu (kui on laen). Kõik on öelnud, et maksavad kogu ühistu arve. Kuigi jälle, seadus on selline ju et ei pea maksma. Kui olen neile seda öelnud, siis vastavad, et las olla, muidu omanik tõstab üüri, teine vastas, et korter nii meeldib, et remondifond pole nii suur ka, mida maksta. Tavaliselt ongi nii, et kui korter antakse üürile hea hinnaga ja tahtjaid on palju, siis on inimesed nõus maksma ka kogu ühistu arve. Vastasel juhul jäävad korterist ilma. Ma olen neid arutelusid lihtsalt facebooki kommuunis "korterite üürimine maakleriteta" nii palju lugenud ja nii see reaalsus on kahjuks.
Tegelikult seal ei ole erilist vahet. 1-toaline korralik korter Mustamäel, mida üüritakse 320 eur kuus (turuhind). Igakuisele üürile lisaks maksta kommunaalid ilma remondifondi ja laenuta. Või siis omanik annab sama korteri üürile 300 eur kuus + üürniku maksta ka kogu igakuine ühistu arve (sh. remondifond). Mõlemal juhul saab omanik oma korteri üürile antud olenemata sellest seadusest. Ja üürnik ka rahul.

Postitatud: 09-07-2017 23:37

Vilde 96


E. Vilde 96 Mustamäel, ka ühiselamutüüpi maja, 11- 16 m2 - sed kööktoad. Täielik peldik, joodikud magavad trepikodades, süstlad maas. Ärge sinna oma jalga tõstke.
X