15 SOOVITUST, MIDA TEHA kui sind on koondatud või palka kärbitud

Shutterstock

Eveli Hübner

Hetkel maailmas valitsev kriisiolukord on eranditult mõjutanud kõikide inimeste elu. Kellel suuremal, kellel vähemal määral.

Palgakärped ja koondamised on karm reaalsus, millega paljud hetkel silmitsi seisma peavad. Naisinvestorite klubi liige Eveli Hübner on viimastel päevadel nõustanud mitmeid inimesi teemal, kuidas praeguses olukorras enda eraisiku rahaasjade korda saamisega alustada. Sellega seoses pani naine oma Facebooki kontol kirja 15 tarka soovitust, mida teha kui su palka langetatakse või sind koondatakse.

1. Pane oma varad ja kohutused kirja, et sul oleks une pealt selge, mis on su hetke netoväärtus.
2. Hakka pidama eelarvet, et analüüsida enda reaalset rahavoogu iga nädal ja iga kuu.
3. Hakka koguma raha oma meelerahufondi või kui sul see juba on lisa sinna paari kuu jagu raha.
4. Pane investeerimine ootele kuniks sul pole meelerahu fondis raha 3-6 kuu jagu ja sul jääb iga kuu peale kulude kandmist raha üle, mida võid investeerida.
5. Pane kirja kõik oma oskused, mille eest saaksid raha küsida.
6. Otsi aktiivselt tööd või lisatööd, reklaami kõva häälega enda oskusi kõigile.
7. Vaata oma kodus ringi sellise pilguga, mida saad müüa ning hakka müüma. Nagu ütles Dave Ramsey – müü nii, et lastel on tunne, et nemad on järgmised. Teenitud raha pane meelerahu fondi, maksa tagasi laenud (va kodulaen) või maksa selle eest ainult eluks vajalike kulusid.
8. Vaata oma kodus ringi, kas sul on asju, mida saad rentida. Inimesed rendivad ka väga lihtsaid asju, nagu jalutuskärusid, reisivoodeid, muruniidukeid või tööriistu.
9. Vaata üle kõik laenud (va kodulaen) ja arvuta välja nende hind (intresside osa), kaalu nende kiiremat tagasimakset või asu läbirääkimisse laenumakse puhkuseks.
10. Vaata üle kõik teenused ning asu läbirääkimisse teenuse hinna alandamiseks.
11. Loobu mugavusteenustest nagu ülemäära kiire internet, mitukümmend telekanalit, salvestus ja lastenurgad. Jäta kasutamiseks ainult teenused 1) mis harivad sind (ja tõstavad su väärtust tööturul) või 2) panustavad sinu tervisesse. Mõlemal juhul pead sa neid reaalselt kasutama.
12. Arvuta välja oma autokulud ja sinupoolt sõidetud distantside kulud – hinda, kas see kulu õigustab end ja kas on alternatiive.
13. Vaata üle kõik oma elu kuluvaldkonnad ja esita endale väljakutse teha säästumaraton.
14. Tee selgeks, milliseid riigisoodustusi saad kasutada, et tagada endale töötuna haigekassa.
15. Wolti ei telli.