90 PÄEVAGA PAARI ehk kiirpulmade võimalikkusest

Olete aastaid olnud kihlatud, aga pulm on ikka veel vähemalt mitme tuhande euro kaugusel. Ja siis otsustate, et kas nüüd või mitte kunagi – pidu toimub veel sellel suvel! Ei tundu reaalne? Aga on!

„Mulle meeldib öelda, et kiirelt pulma korraldades tuleb pruutpaaril olla paindlik, aga see ei tähenda, et nad peaksid olema leplikud,” ütleb pulmakorraldaja Egerta Mändmets, kes on edukalt korraldanud pulmi ka kõigest kolme kuuga. „Pruutpaarid saabuvadki minu juurde erinevalt: on planeerijad, kelle pulma korraldame 12–15 kuud, siis on need, kes tulevad kuus–seitse kuud enne ja on plaanimisega juba kuhugi jõudnud, aga tunnevad siiski, et vajavad abi, ja lisaks on n-ö viimase hetke paarid, kes tulevad ning ütlevad, et me soovime abielluda kolme kuu pärast,” kirjeldab pulmakorraldaja erinevaid pruutpaare. 

Kavalad valikud

„Pulmade puhul ei tohiks minu hinnangul mitte ükski paar millegagi lihtsalt leppida ja mõelda, et paremini ei saa. Ikka saab, aga endale tuleb aru anda ja mingites kohtades natukene teisi valikuid teha. Kavalaid valikuid,” on naine salapärane. „Näiteks kui ikka on soov saada oma pulma häid tegijaid, siis ilmselt tuleb pulma kuupäevaks valida mitte nii populaarne päev,” selgitab Egerta ja lisab, et sel juhul tuleks hoiduda augustikuu laupäevadest, sest suure tõenäosusega on üsna mitmed peokohad ja tegijad juba hõivatud.

Samuti tuleks Egerta sõnul otsused langetada kiirelt, sest aega ju niigi napib, ja kui pikalt vaagida, võib juhtuda, et needki võimalikud valikud broneeritakse kellegi teise poolt ära. „Aga Eestis on väga palju häid tegijaid ja ma julgen kindlalt väita, et sellele esimesele valikule leidub kindlasti samaväärne alternatiiv.” 

20% populaarne

Kiirplaneerimist on Egertal ette tulnud umbes 20% jagu kogu tema korraldatud pulmadest, seega mitte väga palju. „Ma mõistan muidugi, miks see nii on, sest pulm on ikkagi suur ja oluline sündmus. Samuti on see suur väljaminek, seega ei tehta selliseid otsuseid ilmselt nii kiirelt ja mõtted pulmapeost on juba pikemalt pruutpaari peas olnud,” selgitab naine põhjuseid, miks kiirpulm siiski väga populaarne ei ole. Üks hirm, mis Egerta sõnul paljusid pruutpaare murelikuks teeb, on see, et külalised ei saa tulla, kui neid viimasel hetkel teavitada. „Selle üle ma aga väga ei muretseks. Pulm on eriline sündmus, millest kõik tahavad osa saada ja enamasti pannakse see päev enda jaoks sobima. Isegi kui see on kolmapäev!”

Mis on pulmakorraldaja palkamise eelised versus ise oma pulma korraldada?

Ütlen ausalt, et isegi kui ma ei oleks pulmakorraldaja ja hakkaksin oma pulma planeerima, siis võimalusel kasutaksin ise kindlasti seda teenust. Nähes, kui suur töö on ühe pulma korraldamine, ei tahaks ma seda kunagi pruudina üksinda teha ega koormata protsessiga oma lähedasi või sõpru…. See võiks olla pidupäev kõigi jaoks!

Üks suuri väljakutseid pruutpaaridele on erinevate otsuste tegemine ja lõputud valikud, või vastupidi, piiratud valikud. Kuidas ma peaksin pruudina teadma, milline on hea õhtujuht või millist catering’i usaldada? Jah, on olemas mitmed foorumid ja blogid, aga inimeste soovitused ja maitsed on nii erinevad ning igaüks lähtub vaid oma isiklikust arvamusest. Pulmakorraldajal seevastu on suurepärane ülevaade, mida meie pisikesel Eesti pulmaturul pakkuda on. Lisaks on mul korraldajana juba välja kujunenud või pidevalt lisandumas uusi häid koostööpartnereid, kelle teenuseid saab kas parema hinnaga või kes aitavad hädast välja ka siis, kui tõesti on tegu kiirkorras pulmakorraldusega ning mingeid vajalikke elemente, näiteks toole või vajalikku helitehnikat, on juba üsna lootusetu leida.

Minul isiklikult on ka suurepärane inimeste tunnetus ja ma saan reeglina juba esimesel kohtumisel aru, milliseid tegijaid just sellele pruutpaarile soovitada. Koostöös paariga saame kiirelt välja selgitada, mis on neile sel päeval oluline ja mis mitte ning sellest lähtuvalt teha kiired ja head valikud.

Pruutpaar: Merilin ja Aare

Pulmad: august 2018

Fotograaf: Sandra Palm

Pulmade idee oli meil juba pikalt mõtteis, aga me ei suutnud otsustada, kas teha seda kahekesi ja kaugel, varbad soojas ookeanis, või tähistada suuremalt koos sõprade ja lähedastega. Otsus sai siiski tehtud pulmade kasuks! Aeg ideest teostuseni läks ütlemata kiirelt ja sujuvalt, kokku neli kuud. Kuna mõte oli küpsenud juba mõnda aega, siis teadsime, mida tahame: kes meid paari võiks panna, milline võiks olla sobiv koht, läbiv stiil jne. Seejuures andsime endale sajaprotsendiliselt aru, et ise me kõike teha ei jõua ega soovigi ja siinkohal tuli appi pulmakorraldaja, kes kõik meie ideed ellu viis. Tulemus oli parem, kui uneski loota oskasime!

Eelarve on pulmade osas nagu must auk kosmoses – kõik, mida oskad planeerida, kukub sinna sisse, ja kõik, mis kogemata sinna lähedale satub, haaratakse samuti jooksvalt kaasa. Sama oli meiega! Arvestasime küll 10% kõikumisega eelarve osas, aga hiljem selgus, et ka see oli pisut liiga optimistlik. Meie hea sõber soovitas, et tee eelarve kohe uhke, siis ehmatad ainult korra. Kui seda ei tee, saad „hingelise trauma” kaks korda – eelarvet tehes ja arveid makstes.

Ainuke järeleandmine, mida oma plaanides tegema pidime, oli pulmapeo toimumise päev. Nädalavahetuse asemel toimus pidu neljapäeval, kuid endalegi üllatuseks garanteeris nädalapäeva muutmine nii tseremoonia kui peopaiga saadavuse ja kõigi parimate tegijate kohalolu – ja seda isegi augustikuus, mil toimub kõige rohkem pulmi.

Pisut pani meid muretsema, kas külalistel on nii lühikese etteteatamisajaga võimalik peol osaleda. Kuigi kutsed saatsime välja kaks kuud enne peo toimumist, jäid tulemata vaid mõned üksikud. Kõik sujus muretult ja rõõmsalt, tänu millele saime nii meie kui ka külalised pidu täielikult nautida. 

Tagantjärele jäime otsusega väga rahule ja neli kuud oli meie jaoks piisav aeg, et oma unistuste pulm planeerida. Kiire korraldamise suurimaks plussiks on kindlasti väiksem aja- ja närvikulu ning võtmesõnadeks paindlikkus, pulmakorraldaja usaldamine ja „kõik on võimalik” suhtumine kogu planeerimise vältel. Ilma pulmakorraldajata seda plaani siiski ette võtta ei soovita – oleks olnud tehtav, aga kindlasti mitte samaväärse tulemusega. 

Pruutpaar: Evelin ja Edgar (Vasakult: õhtujuht Andres Torm, fotograaf Maris Treufeldt, pruutpaar, pulmakorraldaja Egerta)

Pulmad : juuli 2018

Fotograaf: Maris Treufeldt

Pulmad olid meil teemaks juba mõnda aega, kuni ühel hetkel otsustasime, et mida siin mõelda, tuleb ära teha! Tekkis tunne, et nüüd on õige aeg. Otseselt muidugi ei olnud plaanis kiirkorras pulma korraldada, see kukkus lihtsalt nii välja. Idee tuli veebruaris ja teostus juulis. 

Kuigi me arvasime, et pulmade korraldamine on üpris stressirohke, läks hoopis vastupidi. Otsustasime, et kasutame pulmakorraldaja Egerta abi ja see tasus ennast 100% ära. Esimene paanika tekkis paar nädalat enne pulmi, kui tundus, et pooled asjad on veel organiseerimata, aga pulmakorraldajal oli tegelikult kõik kontrolli all. Jäi üle vaid õigel ajal kohal olla ja nautida!

Otsuseid pidime tegema suhteliselt ruttu, seega ei tekkinud võimalust kõhelda ja kahelda ega ümber mõelda. Meil oli oma pulmast selge ettekujutlus, seega oli ka otsustamine kiire ja lihtne. Kui sa tead, mida sa tahad, siis pole mõtet asjatult venitada. Peab usaldama oma sisetunnet! 

Artikli autor Annaliisa Köss: „Kaks kuud ja tehtud!”

Pulmad: august 2018

Fotograaf: Triin Maasik

Eelmisel aastal, juuni alguses, tähistasime oma kümnendat kooseluaastat. Olime parasjagu mõnusal õhtusöögil, kui ka see teema taas lauale tuli. Ma ei saa jätta mainimata, et mingid n-ö pulmapeo alged tekkisid tegelikult juba aasta enne seda, aga siis hakkasime liiga suurelt planeerima ja ideest ning külaliste nimekirjast asi kaugemale ei jõudnudki. Aga siis, tol õhtul, otsustasime, et oleme juba kümme aastat koos elanud, meil on kaks last ja muudkui lükkame edasi. Ei, enam ei lükka! Otsustasime, et teeme kõik ise ja meie pulmad toimuvad veel sellel suvel, kusjuures aega selleks oli maksimaalselt kaks ja pool kuud. 

Loomulikult polnud suuremat sorti eelarvest juttugi, aga ajastus lihtsalt oli nii õige ja selline spontaanne otsus pani õhinal tegutsema. Juba ülejärgmisel päeval printisin välja abiellumise avalduse ja justkui iseenesest hakkas kõik paika loksuma. Hea küll, päris tühja pangaarvega me seda ette ei oleks võtnud, aga võin siinkohal julgelt kinnitada Universumi reeglit, et küsi ja sulle antakse. Niimoodi kõik järjest kuidagi sujuski, tegime tagasihoidlikke otsuseid, samas millelegi järele andmata, kulutused said jagatud kolme kuu peale ning ka restoraniarve maksime kolmes osas.

8. juuni otsusest astusime ametlikult abiellu 14. augustil ning pulmapidu pidasime 20. augustil. Kui sa väga tahad ja sellesse kogu hinge ja südamega usud, ongi kõik võimalik! Võin käsi südamel tunnistada, et kogu planeerimine ei olnud üldse keeruline ning ka juuksed ei kukkunud enne tähtsat päeva peast välja. Ma tõesti nautisin seda protsessi otsast lõpuni ega oleks osanud tulemusega rohkem rahule jääda. Kui ma millegagi rahule ei jäänud, siis oli selleks ilm, aga tagantjärele vedas tegelikult ka sellega, sest kui pidu lõppes, lõppes ka vihmast sombune suveõhtu ning asendus kohutava tuule ja tormiga… 

Mina ei oleks vist suutnud seda päeva aasta aega või kauem oodata. Kaks kuud ja tehtud! Selline n-ö kiirpulm sobib kindlasti inimestele, kes on kannatamatud, kes ei kõhkle oma otsustes ja kellel ei ole väga suuri nõudmisi, sest paratamatult tuleb siin mängu nii raha kui aja faktor, mis mõningaid otsuseid kitsendab ja ideaalist ehk veidi erinevaid valikuid sunnib tegema. 

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar märts-aprill 2019.