ARST REIO LAURITS: peksa saanud Jaanus on vastutusvõimetu pereisa

ARST REIO LAURITS: peksa saanud Jaanus on vastutusvõimetu pereisa

Mõni aeg tagasi raputas kogu Eestit kole juhtum Tartus. Väikelapse isa Jaanus sai vägivaldse kamba käest jõhkralt peksa ning ta toimetati haiglasse. Kogu loo teeb veelgi inetumaks asjaolu, et peksmist pidi pealt nägema Jaanuse poeg. Ettevõtja Reio Laurits, kes on ametilt arst, leiab aga, et Jaanus on kõiges ise süüdi!

Mõni aeg tagasi raputas kogu Eestit kole juhtum Tartus. Väikelapse isa Jaanus sai vägivaldse kamba käest jõhkralt peksa ning ta toimetati haiglasse. Kogu loo teeb veelgi inetumaks asjaolu, et peksmist pidi pealt nägema Jaanuse poeg. Ettevõtja Reio Laurits, kes on ametilt arst, leiab aga, et Jaanus on kõiges ise süüdi!

Kuigi kogu Eesti toetab Jaanust ja sooviks peksjatele ilmselt veelgi karmimat karistust, siis Reio näeb kogu olukorda hoopis teises valguses. Et Eestis on sõnavabadus, siis allpool saad lugeda Reio nägemust Tartus toimunud peksmisest.

Reio, kes ühtlasi pürgib ka Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendiks, leiab, et Jaanus on naiivne ja vastutusvõimetu pereisa. “Tartu kesklinnas toimub öötundidel sageli kaklusi, kõige õõvastavam lugu toimus aastal 2013, mil tapeti napsikaaslane. Minu mulje Jaanusest on kui naiivest ja vastutusvõimetust pereisast, kes öösel joomakoha lähedal lapsega jalutades püüab purjus meest korrale kutsuda, mõtlemata negatiivsetele tagajärgedele. Negatiivsed tagajärjed, äpardunud egoupitus ja vastav äpardumise kuulsus meedias,” kommenteerib Reio.

Reio arvates põhjustas Jaanus lisamuresid kogu Eestile. “Millegipärast arvan, et ka kaklus oleks jäänud olemata, kui tubli pereisa Jaanus oleks teisiti käitunud. Võimalik, et meedia poolt pättideks tituleeritud noormeestel oli raskusi ennast verbaalselt ehk siis sõnaliselt väljendada, mida segas ka tarbitud alkohol. Nad ei suutnud endisse kogunenud pingeid teisiti maandada, kui tookord välja kukkus ehk siis läbi vägivalla. Instinktiivselt on valida ju kahe tegevuse vahel, mis on ka loomariigis levinud – ründa või põgene. Lisaks tekitas pereisa Jaanus lisatööd õiguskaitseorganitele ja need nii-öelda “pahad poisid” on nüüd meie korralike maksumaksjate ülalpidamisel. Rumaluse tõttu tekkinud lisatöö ja rahakulu meditsiinisüsteemile. Negatiivne mõju lapse psüühikale.”

Kaks noormeest said karistuse Jaanuse peksmise eest. Nad pandi vangi. Millist karistust nad Reio sõnul väärinud oleksid? “Leian, et konflikt ei ole ühepoolne, karistuse suuruse ja liigi üle vaidlemine on ummiktee. Ükski karistus ei ole pannud ühtegi inimest muutuma, vaid tekitab uut viha. Viha süüdimõistetute poolt ja ühiskonna pimedat viha süüdimõistetute aadressil. Jaanus püüab kindlasti õigustusi leida ja oma ego toita sellega, et ta tegi kõik õigesti. Ja siin ongi kogu surnud ring. Maailma saab positiivsemaks muuta vaid siis, kui sa alustad iseendast – iseendaga tuleb hästi läbi saada ja teisi tuleb armastada sama palju, kui sa armastad iseennast. See on minu soovitus loo osapooltele ja elu keerabki uue puhta lehekülje,” ütleb Reio.

Reio käis välja ka omapoolse ettepaneku, kuidas tema arvates saaks olukorda Eestis paremaks muuta – et vägivalda ja kurjust oleks vähem. “Panen ette piirata alkoholi müüki öötundidel ja kehtestada kodanikupalk töötutele poole miinimumpalga ulatuses, sest siis väheneb juhuslik tänavakuritegevus, mis on iseloomulik ühiskonnas tõrjututele ja juhusliku toimetulekuga inimeste seas. Ühiskond on üks suur tervik, me ei saa inimesi lahterdada ja isoleerida, see läheb kokkuvõttes kallimaks, kui kõigile inimestele luua võimalus inimväärseks sotsiaalseks eluks ja seda mitte ainult paberil seaduse kujul. Nende kasulike nõuannete eest ootan igalt riigikogu ja valitsuse liikmelt pudeli eelistatavalt tumedat õlut. Armastus võidab alati võõra väe, proovige ja see töötab.”

Mida sina sellest loost arvad?

Karin Karu