EKSPERT ÕPETAB, mida peab tegelikult tegema, et koroonasse mitte jääda

Radar

shutterstock

Telesaade "Radar" uuris käesoleva nädala saates, kuidas koroonaviirus siis tegelikult levib ja mida selle tõkestamiseks teha saaksime.

“Tegeleme käte pesuga ja distantsi hoidmisega, aga põhiline mis praegu probleeme tekitab – sellega me ei tegele. Loomulikult ta levib siis nagu kulutuli,” kommenteeris saates Tartu ülikooli professor ja keskkonnafüüsik Heikki Junninen.

Kui kevadel arvati, et viirus levib eelkõike piisknakkusena, siis nüüdseks on teadlased aru saanud, et oht varitseb meid eelkõige õhus.

“See aerosool, mida välja hingame, see seguneb igale poole ja siis ei olene kas oleme lähestikku või mitte, kas sa saad minu välja köhitud piisaga pihta või mitte, vaid et kõik selles ruumis saavad inimesed selle aerosooli välja hingatud,” lisas ta.

Kuidas me seda õhu kaudu siis aga levitame? “Koroona kontekstis on osutunud aerosool väga oluliseks nakatuskanaliks. Kõige kuulsam näide on ilmselt Washingtoni osariigis olnud laulukoor, kus 60 lauljast 55 nakatus. Seal oli üks haige. See oli halvasti ventileeritud ruum ja laulukoor kestis 2,5 tundi. Ja kõik inimesed hingasid sisse selle ühe inimese väljalauldud koroonat sisalduvat aerosooli. Kolm neist on tänaseks surnud,” rääkis Heikki Junninen.

Selleks, et vähendada aerosoolina leviva viiruse hulka õhus on oluline ventileerimine ja tuulutamine.

Näiteks selgub saatest, et enamikes toidupoodides ja rongides on halvasti ventileeritud õhk ning praegusel koroonaajal nendes kohtades ilma maskita viibimine on tõeline õnnemäng.

Täispikka saadet näed Go3 voogedastusplatvormil SIIN.