EMAD JA tütred ühises äris

EMAD JA tütred ühises äris
erakogu

Vahel satub ettevõtlikke naisi perre mitu, nii et sünnib perefirma. Mida pere- ja töösuhete segamine endaga kaasa võib tuua?

Eesti moebrändi Tallinn Dolls algatus tuli aga hoopis tütrelt ja nii oli ema Külli Martin (59) tütre Mari Martini (36) firmas üks esimesi töötajaid.

Esimese firma, üritusturundusettevõtte, lõi Mari juba kooli kõrvalt, ema Külli töötas siis veel keemikuna ning veidi hiljem trükiettevõttes. Küsimusele, kuidas ema ja tütar lõpuks ühise tegevusala leidsid, vastab Mari, et üldiselt kulges kõik pigem loomulikult. ”Ema aitas mul alati õmmelda ja kollektsioone teha – ammu enne seda, kui oma brändi lõin. Emal olid sellised oskused olemas ja eks enda ettevõtet luues vajasin esialgu tema abi kogu aeg. Kuna lõpuks ei jäänud tal minu abistamise kõrvalt enam muud aega üle, siis otsustasimegi jõud täielikult ühendada.”

Numbritel on õigus

Praeguseks on brändi koos veetud juba kaheksa aastat. Töö käigus tuleb erimeelsusi ikka ette, pigem on naised päris erinevad ja täiendavad teineteist. ”Meie tugevused on väga erinevates kohtades. Lisaks on meil tööl üks reegel: meil kõigil on õigus oma arvamusele ja selle avaldamisele, aga otsused võtame vastu numbrite, tulemuste ja faktide pealt, mis juba eos on vähem isiklikud,” seletab Mari ja lisab kelmikalt, ”ja siis ei ole rohkem õigus ei kanal ega ka munal ega ka kellelgi teisel.”

Tagurpidi rollid

Koos olemist ja töötamist on naised elu jooksul väga palju harjutanud. Eks ema jääb ikka emaks, aga tööl tuleks see vahel ära unustada, sest rollid lähevad tagurpidi. Väikseid tülisid hoiab ära ka see, kui leida suuremad mured ja suuremad ühised eesmärgid. ”Siis tunduvad need pisemad kanakitkumised tühised,” selgitab Mari. ”Kui isegi jäi õhku mingi erinev arvamus, siis töömeeleolus kaob see lihtsalt peast. Ma usun, et palju tülisid tekib just igavusest ja siis aitabki ühine eesmärk, mille kallal töötada.”

”Meid, jah, töö pigem liidab kui lahutab ning kindlasti oleme õppinud aja jooksul seda, et meie arvamused ei pea olema samad igas asjas,” nõustub Külli.

Ta usub ka, et tugevad peresuhted tulevad kasuks mitmel põhjusel. Maailmas on näha, et pereettevõtted on tugevad – miks? Sest nii elatakse üle ka keerulised ajad ja usaldus ja motivatsiooni tase on väga suur – mängu on pandud ju isegi perekond. ”Paratamatult toovad mitmed generatsioonid lauale suuremat ampluaad kogemusi ja elutarkust, energiat ja kaalukust. Näen, et see loob suuremat usaldust nii meeskonna kui klientide silmis,” on Külli veendunud.

***

Ele Metsalu (31) ja Külli Pilv (50) on koos tegutsenud natukene üle aasta. Nende vedada on kaks brändi – lastemoega tegelev Pilveke ja villaseid käsitöökudumeid pakkuv PilvDesign, millega on Külli tegelenud juba üle 25 aasta.

Naise kirg on terve elu olnud mood, õmblemine ja kudumine. Juba 11-aastaselt disainis ja õmbles ta tervele perele riideid ja on selle juurde jäänud kogu eluks. Elet, kes on hariduselt kehalise kasvatuse õpetaja, on aga alati paelunud sport ja õpetamine ning nüüd on sellest saanud tema hobi ja leiva lisa. Külli esimese lapselapse Keroni sünniga tekkis aga mõlemal suur kirg ja huvi lastemoe ja riiete vastu. Elu ise tegi need korrektuurid nii, et juhatas ka Ele samale rajale, kus ema Külli juba aastaid oli triivinud.

Foto: erakogu

Tugevad natuurid

Kui uurida, millal emal ja tütrel viimati erimeelsusi oli, pahvatab Ele: ”TÄNA!” Selgub, et naistel tuleb arvamuste lahknevusi ette suhteliselt tihti ja siis võitlevad nad selle nimel, et kumma oma peale jääb. ”Me oleme lihtsalt liiga sarnased – mõlemad tugevad natuurid ja liidrid. Mina muidugi tugevam,” naerab tütar. ”Ja just paar päeva tagasi vaidlesime tuliselt selle üle, et mismoodi ühte kombet teha. Mina selgitasin oma nägemust jõuliselt, emal oli minust teine visioon – nii me mõlemad arvasime! Lõppkokkuvõttes saime aru, et tegelikult mõtlesime ühtemoodi ja täitsa lampi jälle võitlesime,” seletab Ele muiates.

Külli on tugevam toodete välja mõtlemises – kõiges selles, mis puudutab tehnilisi lahendusi ja loomeprotsessi –, Ele jälle selles, milline toode lõpuks välja võiks näha, ja nii saab tema tihti otsustada, millised tulevad värvikooslused, mustrid jms. ”Üldiselt aga arutame väga palju asju läbi ja otsustame ikka koos. Ja olgem ausad, tehniliste lahenduste puhul munal küll midagi kanale õpetada pole ja minu turunduse poolele ka kana väga ei sekku,” sõnab tütar.

Eraelus sõbrannad, tööl kolleegid

Isikliku ja tööelu segamisest räägivad naised aga, et nende puhul on huvitav see, et eraelus ei kakle nad üldse. ”Kõik on suurepärane! Me oleme parimad sõbrannad!” hüüatab Ele. ”Aga töö juures küll, siin on palju pingeid ja stressi. Me mõlemad töötame väga palju ja teeme pikki päevi, vahel kannatab sellest ka uni või söömine. Ja siis, näljase ja väsinuna, oleme eriti tigedad – siis on konfliktid kerged tulema,” lõkerdab Ele naerda ning meenutab siis ka tõsisemal toonil: ”Aga ükskord oli küll nii, et vaidlesime mingi eraelulise teema üle ja läksime tülli. Paar minutit hiljem ma juba helistasin Küllile täitsa rahuliku häälega, tegin näo, nagu midagi poleks juhtunud ja küsisin tööasjade kohta! Eraelul me tööd segada ei lase ja mossitamiseks aega ei leia.”

***

Maire (62) ja Helena (34) Taska perefirma sündis 1989. aastal. Aastate jooksul on ettevõtte fookus liikunud ühelt valdkonnalt teisele, kuid hetkel tegelevad ema ja tütar süsteemse individuaal- ja grupiteraapiaga, täpsemalt konstellatsioonidega.

Foto: erakogu

”Konstellatsioonide tehnikani jõudsime väga kummalisel ja kurval moel,” alustab Helena ema ja tütre ühise tee sünniloo avamist. ”2001. aastal suri minu vend ja see muutis meie kõigi elu. Aasta pärast seda sai ema ootamatu reisi Indiasse, kus sai mediteerida ja põnevate ja sügavate inimestega koos olla, ning kuulis seal ühest heast Bill Riddleri kursusest nimega ”Tunne ennast ja teisi”. Esimesena osalesin koolitusel mina ning kuna ema nägi, kui palju see mind muutis ja aitas, siis otsustas ta sinna ka ise minna.”

Koostöö sügavamal tasandil

Helena jätkab: ”Samal ajal, kui ema konstellatsioone õppis, osalesin mina ise kõikides töödes. Edasi läksin esimesse Eestis avatud õpperühma. Kuna õppejõud olid pärit Venemaalt, siis nõustus ema kogu kursust sünkroonis eesti keelde tõlkima. Olin koos emaga kõikidel kursustel kohal ja hiljem, 2013. aastast alates, tõlkisime kõiki koolitusi juba koos.” Materjali uuesti ja uuesti vahendades on terapeudid saanud need sügavuti läbi tunnetada. ”See kõik on meile tekitanud ka tugeva tunnetuse teineteise suhtes ning meie koostöö sujub väga sügaval tasandil,” toonitab Helena.

Üks on õrn, teine terav

”Kui mina olen selline pehme käega ja õrna lähenemisega, siis Maire seevastu on väga otsekohene ja vahel ka terava ütlemisega,” tunnistab Helena, kelle sõnul tuleb teineteise tugevuste ja nõrkuste tundmine pigem kasuks, sest siis on teada, kes mis teemat paremini lahendada oskab.

”Viimane, mis ma mäletan, oli tasakaalunihkest põhjustatud erimeelsus. See tähendab, et ema tundis, et ta on andnud liiga palju ja et mina pole suutnud sama pakkuda,” selgitab Helena. Pika mõtlemise ja kaalumise peale tuli lõpuks üks tugev väljaütlemine. ”Kui kõik mõtted sõnadesse panna, saab edasi minna ja probleeme teisel tasandil lahendada. Jõudsime mõlema jaoks rahuldavale kokkuleppele ja meie poolest oli rahu jälle maa peal,” on Helena rõõmus.

”Kääre” aga oleme õppinud aja jooksul tööasjadest eraldi hoidma. Kuigi eks neid vast vahel tajuda võib,” tõdeb Helena ja lisab: ”Töötame ju klientide isikliku elu teemadega, meie omavahelised pereteemad neid ei puuduta. Suhtume inimeste soovidesse väga tõsiselt ja sügavalt ja seega oma ”kääride” jaoks just palju ruumi ei ole,” naerab Helena.

Naised saavad väga hästi aru, et põlvkondade vahe tõttu on neil erinevad arusaamad ja vaated elule. Nii õnnestub tihti välja tuua midagi ülimalt huvitavat ja teistsugust, mis viib väga hea lahenduseni. ”Ükski inimene ei näe alati probleemi kõiki tahke ja kaks pead on ikka kaks pead,” on ema ja tütar ühel nõul.

***

Anu Transtok-Aare (54) ja Grete Transtok (29) veavad koos firmat, mis tegeleb kosmeetikabrändi Repêchage edasimüügiga Baltikumis, Soomes ja Rootsis.

Foto: erakogu

Ärijuhtimise ja meditsiini taustaga Anu on olnud kosmeetik üle 30 aasta, Grete on omandanud Londonis turunduse ja kommunikatsiooni bakalaureusekraadi ning pikalt töötanud erinevates Eesti suurfirmades turundus- ja kommunikatsioonijuhina. ”Meie tandem toimibki seetõttu niivõrd hästi, et ühe poolt on kosmeetikuoskused ning teise poolt just turunduse ja kommunikatsiooni teadmised,” rõhutab Grete.

”Kuigi tõime brändi Eesti turule aastal 2017, oleme koos töötanud tegelikult juba sellest ajast peale, kui ema pidas Rakveres salongi,” meenutab Grete. ”Tollal tegin ripsmetehnikutööd ja toetasin ema turundusega. Tegelikult võiks lausa öelda, et kasvasin koos emaga iluvaldkonnas üles. Nii oli ilu meie jaoks ka väga loomulik valik, millega edaspidigi koos tegeleda.”

Kõik visioonid lendu

”Jah, tekib üsna palju olukordi, kus muna õpetab kana, sest muna on väga otsekohese väljaütlemisega,” naerab Grete. Erimeelsusi tuleb loomulikult ette, kuid olles väga kokkuhoidev ema-tütre-tiim, saavad asjad siiski kiirelt lahendatud. ”Tavaliselt viivad erinevad vaatenurgad ja argumendid hoopis uute lahendusteni.”

Korduma kipub ka olukord, kus Anu pakub välja tihti väga lennukaid ja loomingulisi ideid, kuid Grete, kes on realist ning mõtleb kogu tehnilise poole peale, proovib ema maa peale tagasi tirida. Kokkuvõttes lähevad kõik visioonid siiski lendu niimoodi, nagu mõlemale sobib.

Kiirus sobib meile

”Meid edasiviiv jõud on kindlasti kiirus, millega asju teostame, ning see sobib meile. Oleme tihti väga multitasking-olekus ning tabame üksteist poolelt sõnalt. Paljudele on meie agarus ja eesmärgid, mida ellu viime, üsnagi peadpööritavad, kuid meie teeme seda kõike läbi toreduse ja tõelise kirega,” lahkab Grete koostööprintsiipe ja lisab muiates: ”Esmaspäevaõhtused pikad, vahel üle kesköö venivad koosolekud on täitsa okeid.”

Isiklikud suhted töistega ühes potis

Naiste koostöö puhul on kõik n-ö ühes potis, aga perena hoitakse siiski väga kokku. ”Pigem tekib meie pere meespoolel vahel küsimus, et kuidas teil nii palju rääkida on ning millal te koju tulete,” naerab Grete.

Et kogu äri on üles ehitatud naiste parimatele omadustele, on vaieldamatult firma tugevus; koostöö ja projektid, mida ette võetakse, tugevdavad jällegi ema ja tütre sidet. ”Nii õpime üksteist rohkem tundma, see koostöö on meid kindlasti omavahel lähendanud,” võtab Grete jutu kokku.

Sarnased artiklid