ENNE JA PÄRAST FOTOD: ülekilodest lahti saanud Eesti mees alustas uut elu

Depressioon on tohutult raske haigus, mis võib lõppeda halvimaga. Suutmatus hommikul voodist tõusta, soov siit ilmast alatiseks lahkuda - just seda see psühholoogiline haigus endast kujutab. 28aastane Koselt pärit noormees nimega Madis võitles aastaid selle jubeda haigusega kaotades töö, kooli, autokooli ja oma füüsilise vormi... Ja siis algas tema elus uus etapp!

Depressioon on tohutult raske haigus, mis võib lõppeda halvimaga. Suutmatus hommikul voodist tõusta, soov siitilmast alatiseks lahkuda – just seda see psühholoogiline haigus endast kujutab. 28aastane Koselt pärit noormees nimega Madis võitles aastaid selle jubeda haigusega, kaotades töö, kooli, autokooli ja oma füüsilise vormi… Ja siis algas tema elus uus etapp!

Madis meenutab täna, et kõige raskemal perioodil, mil ta oli väga sügavas augus, lamas ta ööpäevaringselt voodis, käis ainult tualetis ja pere tõi talle süüa. Ta magas enamuse ajast, nuttis vahepeal ja siis magas edasi.

Madis on depressiooni all kannatanud kaks korda ja mõlemal korral oli tegu sügavamõõtmelise diagnoosiga. “Usun, et minu probleemide algus oli siis, kui ma 15aastaselt olin praktiliselt kolm kuud järjest magamata. Esimene depressioon sai alguse, kui olin 17aastane. See tekkis koolikiusamise tagajärjel ja ma sattusin haiglasse. Tükk aega oli nii, et ma ei saanud oma kodukohta naasta ning depressioon kestis üle poole aasta,” meenutab Madis.

Teine depressioon sai alguse pärast psühhoosi 20aastaselt. “See oli veel pikem ja raskem. Kaotasin, töö, kooli, autokool jäi pooleli ning füüsiline vorm kadus ka tühjusesse. Sel korral kestis depressioon ligi aasta ning siis elasin ma täiesti mustas augus. Ma ei tahtnud kedagi näha, isegi oma parimate sõpradega ei võtnud ma ühendust. Eirasin nende kõnesid. Oli hetki, mil lamasin 24 tundi ööpäevas voodis, käies vaid tualeti vahet ja pere tõi mulle süüa. Magasin 16-17 tundi päevas ja see aeg oligi kõige hullem. Nutsin end magama ja kui ärkasin, proovisin uuesti uinuda,” tunnistab Madis, et see aeg tema elus oli mustemast mustem.

Murdepunkt depressiooni seljatamisel ei olnud antidepressandid, vaid hoopis miski muu. “Esimesed sammud olid perega väljas jalutamine ja kerged liigutamised. Minu perekond proovis kõike, et mind aidata. Samm-sammult hakkasin ühel päeval ennast liigutama, sest kaotada polnud enam midagi peale väärtusliku aja ja tervise, mida olin juba liiga palju kaotanud. Mul on alati olnud iidol, kellele olen alt üles vaadanud ja selleks on Ott Kiivikas. Just treening ja kehaehitamine, see elustiil on minu päästja,” tunnistab Madis täna minevikule tagasi vaadates.

Madis otsustas end käsile võtta ja see tal ka õnnestus – lausa nii hästi, et ta suutis omal käel vabaneda suurel hulgal üleliigsetest kilodest, mis depressiooniga kaasnenud olid. See oli eesmärk, mis andis põhjuse hommikul voodist tõusta ja vaeva näha. Madis suutis ilma kõrvalise abita üle 40 kg liigsest kehakaalust vabaneda ning seejärel tekkis tal mõte võtta ühendust Otiga, et minna veel üks samm edasi ja hakata kulturismiga tegelema. “Kiivikase tiimiga liitumise soov tekkis mul tegelikult üsna hiljuti ja ma tegin Otile palve alles siis, kui olin eelnevalt suutnud piisavalt palju kaalust alla võtta. Ott võttis mind lahkesti vastu ja nii algas koostöö.”

Madis kaalus oma 188 cm pikkuse juures kõige raskematel aegadel 136 kilogrammi, ent nüüdseks näitab kaalunumber hoopis midagi muud – 92,6 kg. Madis treenib Oti käe all viis korda nädalas jõusaalis, liigub palju ja teeb ka aeroobset trenni jõusaalimasinatel. “Minu praegune eesmärk on sügisel minna võistlema klassikalises kulturismis ja mitte minna nalja tegema, vaid olla kui arvestatav konkurent. Pühendun sellele praegu täielikult,” nendib Madis.

Depressiooni läbi teinud inimene teab, kui raske see tegelikult on ja siinkohal kõrvaline inimene midagi kaasa rääkida ei oskagi. Madis on võtnud nõuks aidata ka teisi, kes depressiooni all kannatavad ja täna töötab ta Iru noortemajas treenerina ning on ka kogemusnõustaja. “Nõustan vaimse tervise häiretega inimesi vastavalt enda kogemustele ja teadmistele. Unistan sellest, et suudaksin selles elus midagi ära teha. Aidata inimesi, keda suudan, ja muuta ühiskonda paremaks paigaks. See ongi minu suurim unistus. Läbi iseenda muutumise ja teadmiste suudan ka teisi aidata, kellel on samasugused probleemid. Lõpetasin äsja ka kogemusnõustajate koolituse.”

Depressioonist on võimalik välja tulla ja täisväärtuslikku elu nautida, oma unistusi püüda ja eesmärke saavutada – Madis on sellest imeline näide.

Vaata rohkem pilte Madisest allpool!

Karin Karu