KAIDI KARILAID: Kuidas olla tänulik?

Inimene saab olla tänulik kõige eest oma elus  nii hea ja ilusa kui halva ja inetu eest. Mida see tähendab ja miks see hea on, räägib õnnekoolitaja Kaidi Karilaid.

Mis on tänulikkus? Mis tunne see on?

Tõeline tänulikkus on see, kus sa võtad selle tunde vastu kogu oma olemusega, see on nii suur, seda ei saa panna sõnadesse. See on kõik see, mis on meie jaoks planeet. Kõik see, mis eksisteerib. See on vastuvõtmine, kummardades universumile kõige eest, mida ta meile pakub.

Sinu sees on see tunne, kus mitte ükski osa sinus ei ole eraldatud. Sul ei ole mitte ühtegi osa iseenda sees, kus on midagi puudu. Sel hetkel sul ei ole mitte ühtegi kohta iseenda elus, mitte ühegi asja ka ümbritsevas maailmas, kus sa tahad, et midagi oleks teisiti.

Too palun mõni näide kingitusest, mille osas sa tead, et see on tehtud tänulikkusest, mitte kohustusest.

Me oleme harjunud olema tänulik ainult mingi tegemise, asja või mingisuguse ühiskonna poolt ära määratud õige teo või sammu eest. Tegelikult me saame olla tänulikud absoluutselt kõige eest. Mida rohkem me teadvustame kõike seda, mis meie ümber on, mis on meie sees, mille eest tänulik olla, seda rohkem tänulikkust. Kasvõi sellesama asja eest, et mul on keha, ma ärkan hommikul ja ma hingan või mul on silmad, et ma saan avada silmad, vaadata aknast seda ilusat valget maja seal ja seda valgust või päikest. Ka võimalust olla selle mõnusa voodi peal ja selle fliisi all. Märgata seda kõike, mis ma olen, mis on meie ümber ja mis on meie sees.

Kas tänulikkust peab väljendama?

Midagi ei pea, aga sa võid. Mis on sinu jaoks lihtne ja lõbus, mis loob kõige rohkem? Üks minu lemmikküsimus on: milline panus ma saan täna maailmale olla? Milline tänulikkus ma saan olla iseendale ja maailmale?

Kuidas väljendatakse tänulikkust?

Sõnaga „aitäh“. Me arvame tihtipeale, et sellel peab olema mingi manuaal, kuidas see käib. Tänulikkus on seisund, see on olemine, mitte tegemine. Tänulikkus on sinu olemus; sa võid kasutada oma häält, võid kasutada mingisuguseid asju, võid kasutada oma keha, näiteks vaadates silma või naeratades, võid teha pai. Tänulikkus on tunne selles olemises, kus kõik on täpselt nii, nagu olema peab.

Andke palun mõni nipp, kuidas hakata olema rohkem tänulik.

Kõige olulisem on see, et sa pead hakkama olema iseendale tänulik. Kui sa ei ole, siis sa ei saa olla ka millelegi muule tänulik. Tänulikkus on olemine. Kuidas hakata? Kui sa näed iseenda elus, et midagi on puudu, midagi on valesti, kõik on jama, siis kuidas harjutada? Sa oled harjutanud ennast sellesse kohta, kus kõik on kehvasti, ehk sul on võimekus midagi muuta. Kui sa oled ise midagi loonud, on sul võimalus seda muuta.

1. Hakka enda jaoks üles kirjutama, mille eest sa oled endale tänulik.

Võta üks eraldi vihik ning päeva jooksul pane vähemalt kolm asja kirja. Tee seda iga päev. Ma tean, et esialgu tundub see raske.

2. Kui sul on kodus kaaslane, siis hakka talle ütlema, mille eest sa oled talle tänulik.

Näiteks aitäh, et sa oled olnud minu ema, aitäh, et ma saan olla sinu abikaasa või ma olen tänulik, et ma saan elada siin majas. Hakka seda väljendama ja harjutama seda musklit, ütlemaks seda oma lähedastele.

3. Hakka endalt küsima, mille eest sa saad veel tänulik olla.

See küsimus hakkab tooma sulle mõtteid, teadlikkust sellest, mis veel võib olla, mille eest sa võid olla tänulik. Vahel sa võid olla tänulik isegi maas vedelevale koerajunnile, et ta su teele sattus. Mis selle mõte on? Mõte on see, et sa hakkaksid nägema oma elus kõike, mis on hea, halb, ilus, kole, inetu. Sa saad olla kõigele tänulik, sest kõik on sulle kingitus.