KAIDI KARILAID: Kuidas teha valikuid?

Inimesed räägivad pidevalt valedest valikutest, mis nad on elu jooksul teinud ja mis on paljud nende head võimalused rikkunud. Õnnekoolitaja Kaidi Karilaid arutleb teemal, milline vägi peitub valikutes ja miks me sageli valime vanemate või õpetajate eeskujul asju, mis meile ei sobi.

Kuidas ma tean, et ma teen enda jaoks nii-öelda õige valiku, mis minu jaoks töötab?

Kui sa päriselt soovid, et sul oleks kogu aeg piiritu valikute hulk, siis sa pead loobuma sellest mõttest, et on olemas õige või vale valik. Sa saad teha valikuid, mis loovad midagi enamat; midagi sellist, mis avab, panustab ja loob üha edasi. Sa saad teha valikuid, mis loovad sedasama, mis alati või isegi vähem, ja on ka valikud, mis loovad seda, mis hävitab või on destruktiivne. Seega, kui vaadata peale kõikidele valikutele, siis ükski neist ei ole iseenesest vale ega õige, kuid neil on erinev vägi – ühed loovad seda, mida sa päriselt tahad, ja teised mitte.

Kuidas siis ära tunda, milline valik on minu jaoks õige?

Kas sa oled selgusele jõudnud, mida sa päriselt oma elult tahad? Kui sa ei ole, siis tee see endale kõigepealt selgeks, mis elu sa päriselt soovid elada. Näen ümberringi sageli, et me teeme teatud valikuid, sest nii on alati tehtud: isa ja ema tegid nii, koolis õpetati nii. Kuid meie käest ei ole kunagi küsitud, kuidas mina seda valikut iseendana teeksin. Sealt võib tulla midagi absoluutselt teistsugust, aga keegi ei tule selle pealegi, et sul võiks olla võimalus midagi totaalselt teistsugust teha ja teistmoodi valida. Me pole teadnud, et me võime elada ja luua endale seda elu, mida me päriselt tahame, mis ehk on isegi täiesti teistsugune, kui on harjutud nägema. Me oleme õppinud elusid ära elama, meile on öeldud, kuidas on õige elada, kuidas ei tohi elada. Sealt tulevadki need arvamused, et on olemas õiged või valed valikud, mis on tegelikult väga suur piirang. Kui kõik oleks võimalik sinu elus luua, siis millise elu sa päriselt iseendale looksid? Kui kõik on sinu valik, millise elu sa valiksid?

Oletame, et ma teen mingi totaalselt irratsionaalse valiku, mis läheb minu lähedaste arvamusega risti, aga minu jaoks töötab. Kuidas jääda endale kindlaks ja sellega toime tulla?

Ühiskonnal on väga palju hinnanguid nende inimeste osas, kes julgevad valida n-ö kastist välja, teha ebaratsionaalseid otsuseid. Kes julgevad eristuda oma valikutega isiklikes suhetes, rahaga, mõtteavaldustega, üritustega, kehaga, julgevad olla totaalselt teistsugused. Kuidas sellega toime tulla? Ole endas kindel ja väljendu selgelt, kui väga sa päriselt austad, usaldad, hindad ja jumaldad iseennast ning teed seda iseenda pärast. Miks sa peaksid lubama ennast takistada või piirata nende hinnangute tõttu, mis tulevad väljastpoolt? Kas sa arvad, et teiste hinnangud on kuidagi suurema väärtusega, kui sinu elu? Kui perekonnalt või ühiskonnalt tuleb kriitikat seetõttu, et sa oled erinev ja valid teistsuguseid valikuid, kuid sa teed seda iseenda pärast ja austad ennast, siis mis oleks, kui sa lihtsalt tänaksid neid? Ütled „aitäh, et te hoolite, aga mul on kõik väga hästi!” Kas sa oleksid valmis olema nii erinev ja vaba?  

Jagage mõnda nippi, kuidas astuda esimene samm, et inimesed julgeksid teha mingisugust irratsionaalset valikut.

  1. Sul on vaja teadvustada seda, et valikuid teed niikuinii igal hetkel, kogu aeg.
  2. Kui sa seda endale teadvustad, siis palun tee endale selgeks, millist elu sa soovid. Sa ei saa hakata tegema enda jaoks sinu elu loovaid valikuid, kui sa ei tea, mida sa tahad.

Näide: Kui sul on pissihäda, on sul valik, kas sa lähed vetsu pissile või lased püksi. Sa valid minna vetsu. See on valik. Me ei teadvusta seda endale, sest me teeme seda automaatselt. Meil on väga palju selliseid valikuid, mida me teeme seetõttu, et need töötavad, on sisse harjunud. Me ei märkagi, et teeme pidevalt valikuid.

Teadvusta, võta vastu see informatsioon, et sa teed igal hetkel valikuid. Praegu valin liigutada enda kätt, valin sulle otsa vaadata. Kõik on valik ja mina valin seda teha.

See oleks umbes sama, kui ma tulistan metsa suunas ja arvan, et mulle jääb põder ette. Sa pead esiteks teadma, mida sa päriselt oma elult tahad. Ja kui sa tead, on sul lihtsam selles suunas liikuda. Sa ei jookse huupi ega tulista metsa. Sind ei saa ahvatleda ega mõjutada miski, mis ei ole sinu elu loomisega sünkroonis, kui tead, mis on sinu tõde. 

Küsi endalt, mida ma saan täna valida selles oma suunas? Mis on need valikud, mida ma saan valida, mis toetavad minu elu loomist? Sa hakkad lihtsalt selle suunas liikuma läbi teistsuguste valikute. Varem sa pole teadvustanud endale, et sa seda päriselt tahad. Seepärast sa pole ka teadvustanud, et sa teed valikuid, vaid lihtsalt lahminud. Seepärast tundubki, et kõik su ümber on kogu aeg ühesugune ja midagi ei muutu.

Isegi kui ma ei tea täpselt, mis sealt valitud teest on oodata?

Absoluutselt, tee teistsuguseid valikuid! Mina oma elus lihtsalt teen kogu aeg valikuid iseenda pärast ja teadmata, mis sealt tuleb. Ma armastan tundmatus kohas vette hüpata ja vaadata, mis seal on. Ma tean, et alati on midagi veel. Üks ilus väljend on selline, et kui lind istub puuoksal, siis ta ei oota seda, et oks teda kannab, vaid ta usaldab oma tiibu, mis tõstavad ta lendu, kui oks murdub. Täpselt samamoodi on sinuga. Kas sa usaldad?