KARM! MELANOOMI HAIGESTUMINE on Eestis märgatavalt kasvanud

Viimase sajandi jooksul on nahavähist saanud valgete inimeste seas võimas, kuid vähetuntud epideemia, ja nii on nahakasvajad ühed sagedamini esinevad vähivormid. Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase kümne aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra. Kui kõrge on UV-indeks sel suvel ja kuidas turvaliselt rannamõnusid nautida?

Üks viis melanoomi ja nahavähki ennetada on vältida päikesekiirgust lõunasel ajal ehk siis, kui kiirgus on kõige tugevam. Samuti peab suvisel ajal päikese käes viibides kasutama kaitsekreeme, vahendavad “Seitsmesed Uudised”. 

Melanoomi ja teistesse nahakasvajatesse haigestumine on Eestis viimastel aastatel märgatavalt kasvanud. Läinud aastal suri Tervise Arengu Instituudi andmetel melanoomi tagajärjel 50 inimest, see tähendab, et pea iga nädal kaotas elu üks inimene. 

Riikliku Ilmateenistuse klimatoloog Ain Kallise sõnul ei maksa sel suvel kõrge UV-indeksi pärast väga muretseda. “Praegu on juulis olnud 6,5 ümber, see tähendab selline keskmine, mitte väga kõrge. Kui oleks üle 7, siis oleks juba kõrge. Nii et praegu on osoonikiht õnneks küllaltki paks,” sõnas ta. 

Nahaarst Marianne Niin soovitab puhkusenautlejatel aga vältida ühekordset ja väga intensiivset päevitamist. 

Vaata täispikka lugu siit