Reklaam sulgub sekundi pärast

KAS RASKE RANITS võib koolilapse küürakaks muuta?

Lapsevanemad on mures, sest koolijütside ranitsad kaaluvad pea poole rohkem kui seadus lubab. Seaduse järgi võib koolilapse ranitsa lubatud raskus koos sisuga kaaluda kolmanda klassini kolm kilogrammi, neljandast kuuenda klassini kuni kolm ja pool kilogrammi ning seitsmendast kuni põhikooli lõpuni välja nelja ja pool kilogrammi.

Lapsevanemad on mures, sest koolijütside ranitsad kaaluvad pea poole rohkem kui seadus lubab. Seaduse järgi võib koolilapse ranitsa lubatud raskus koos sisuga kaaluda kolmanda klassini kolm kilogrammi, neljandast kuuenda klassini kuni kolm ja pool kilogrammi ning seitsmendast kuni põhikooli lõpuni välja neli ja pool kilogrammi.

"Seitsmesed” käisid Tallinnas kooliõpilaste ranitsaid kaalumas ning selgus, et enamike laste ranitsad kaaluvad lubatust enam kui poolteist kilogrammi rohkem. Lapsed kurdavad, et õlad väsivad ära ja raske on olla. Lahendust ei paista aga kusagilt ilmnevat. 

Lapsevanemate seas on ammusest ajast levinud hirmujutt sellest, et liiga raske ranits võib lapse küürakaks muuta. Õnneks saab öelda, et see hirm on asjatu. Tallinna Lastehaigla ortopeediaosakonna juhataja Tiit Härma tõdeb, et haigusi raske seljakott lapsele ei põhjusta. "Hirmujutt aga sellest, et raske koolikott võib küürus selga põhjustada, ei vasta tõele. Raske koolikott võib lapse lihtsalt ära väsitada, see ei põhjusta halba rühti ega kõverat selga, ega ka seljahaigusi," tõdeb ta.

Et lapse koolikott pisutki kergem oleks, võiks rääkida õpetajatega ning võimalusel teatud päevadel mõned õpikud kooli jätta, et neid edasi-tagasi tassima ei peaks. Õnneks ei pea aga muretsema selle pärast, et paar kilogrammi rohkem kaaluv ranits lapse seljale halvasti mõjuks.

Oluline on ka see, et laps kannaks ranitsat mõlemal õlal korraga, mitte üle ühe õla. Kahel õlal ranitsat kandes jaotub koormus ühtlaselt.