KAS TEAD, MILLAL EI PEA AUTOJUHT inimest üle vöötraja laskma?

Ilmselt oleme me kõik näinud tänavapildis jalgrattureid, kes uhavad mööda sõiduteid, jalakäijateid, ülekäiguradasid ehk põhimõtteliselt igal pool. Kas oled aga mõelnud, et tegelikult eiravad nad nahaalselt liiklusreegleid ning isegi ei mõtle, et seavad oma käitumisega ohtu nii enda kui ka teiste elud? Suur osa jalgrattureid rikuvad reeglid ka vöötrajal.

Ilmselt oleme me kõik näinud tänavapildis jalgrattureid, kes uhavad mööda sõiduteid, jalakäijateid, ülekäiguradasid ehk põhimõtteliselt igal pool. Kas oled aga mõelnud, et tegelikult eiravad nad nahaalselt liiklusreegleid ning isegi ei mõtle, et seavad oma käitumisega ohtu nii enda kui ka teiste elud? Suur osa jalgrattureid rikub reeglid ka vöötrajal.

Jalgratas on sõiduvahendina muutumas üha populaarsemaks ja igapäevaliikluses kohtab jalgrattaid sagedamini kui kunagi varem. Päevakorral on muidugi ka jalgratturite turvalisus. Et sõita oleks ohutu, peab jalgrattur täitma liiklusreegleid, tundma ära ohuolukorrad ning neis õigesti käituma. Tuletame sulle meelde elementaarsed liiklusreeglid, et edaspidi rattureid jälgides või ise jalgratta seljas olles teaksid, kellel ikkagi õigus on ning ehk suudad tänu sellele ära hoida eluohtlikke olukordi.

Jalgrattaga liikluses osaledes pead kindlasti meeles pidama, et jalgrattur on juht ja talle kehtivad samad reeglid, mis teistelegi juhtidele – lihtsalt väikeste eranditega. Ratturitele on jäänud mulje, et rattaga tohib vöötrajal sõita. Nad pole aga uurinud, millistel tingimustel nad tohivad vöötrajale sõita ja millal tuleb autojuhtidel neile teed anda.

Liiklusseadus ütleb, et autojuht peab vöötrada ületavale jalgratturile teed andma pööret tehes. Kui aga auto sõidab otse, ei pea ta peatuma vöötraja ees, kui jalgrattur seda sõites ületada soovib. Kui jalgrattur tahab sellist vöötrada ületada, peab ta sadulast maha tulema ja autojuht peab talle teed andma, sest siis on rattur hoopis jalakäija. Kui vöötrajal on jalakäijaid ja mõni auto neile teed annab, võib rattur tõepoolest sõites vöötrada ületada, kuid ei tohi liikuda jalakäijatest kiiremini.

Loe täpsemalt liiklusseadusest SIIN.

Allikas: Liikluskasvatus.ee