KESKKOOLIS LAPSEOOTELE JÄÄNUD KEITY: rasedustesti tehes ma nutsin ja värisesin

Noorelt emaks saamine pole sugugi lihtne. Hirmule teadmatuse ees lisandub ka ühiskonna kriitiline suhtumine. Kuid mida elab läbi üks 11. klassi õpilane, kui ta rasedustestilt kaks triipu avastab? Kevadel aastaseks saava armsa tüdrukutirtsu nüüdseks 19aastane ema Keity-Johanna jagas meiega oma lugu. 

Noorelt emaks saamine pole sugugi lihtne. Hirmule teadmatuse ees lisandub ka ühiskonna kriitiline suhtumine. Kuid mida elab läbi üks 11. klassi õpilane, kui ta rasedustestilt kaks triipu avastab? Kevadel aastaseks saava armsa tüdrukutirtsu nüüdseks 19aastane ema Keity-Johanna jagas meiega oma lugu. 

Keity oli raseduse avastamise hetkel 18aastane ning äsja 11. klassi lõpetanud. Oma kallimaga oli neiu selleks ajaks koos olnud umbes poolteist aastat. “Rasedustesti tegin õhtul – ma värisesin ja nutsin, ilmselt hirmust. Õnneks oli mehe suhtumine hästi positiivne ja ta suutis mu tuju rõõmsaks teha,” meenutab Keity ärevat hetke. “Olin järgmine päev tööl ja mäletan hästi, et sellel päeval ma tegelikult tööd ei teinudki – käisin ainult tagaruumis nutmas.” Neiu rääkis rasedusest ka enda vanematele, kes polnud esialgu just eriti positiivselt meelestatud. “Mul oli keskkool alles pooleli. Olin nii hirmul, et läksin isegi aborti tegema, kuid jätsin selle tegemata, sest tundsin lapsega juba suurt sidet,” räägib pisipõnni ema. 

Koolitee pooleli jätmine ei tulnud talle kordagi pähe. “Mõtlesin alguses keskkoolis edasi õppida ja siis, kui rasedus välja paistma hakkab, õhtukooli minna,” tunnistab Keity, kes otsustas lõpuks siiski gümnaasiumi samas koolis lõpetada. “Läksin klassijuhataja juurde ja ta oli nii positiivselt meelestatud, et ma ei suutnud seda tükk aega uskuda! Hakkasime kohe plaani välja mõtlema. Mul oli esialgne tähtaeg aprillis, mis tähendas, et pidin natukeseks ka koduõppele minema. Toeks olid ka teised õpetajad ja juhtkond.” 

Keity-Johanna tunnistab, et kõige raskem oli hoida suhteid klassi- ja koolikaaslastega. “Sain rasedusega teada, kes on minu tõelised sõbrad ja kes mitte. Ma sain klassikaaslastega eelnevalt väga hästi läbi – seda kuni hetkeni, mil mu rasedus välja tuli,” sõnab neiu, kelle otsusega ei suutnud leppida isegi tema parim sõbranna. “Minu rasedusest ei räägitud üldse –  lihtsalt peale vaheaega tagasi kooli naastes sai mu kõht jälle pilkude osaliseks. Mõned üksikud koolikaaslased kirjutasid mulle Facebooki, et neil on hea meel mu üle ja kiitsid, et ikkagi koolis edasi käin.” 

Emaks saamine on väljakutse iga naise jaoks – magamata ööd ja uued olukorrad vajavad harjumist. Selles osas on noortel emadel pisut vanemate ees nii mõnigi eelis. “Alustuseks kindlasti see, et ma jaksan oma lapsega tegeleda. Kohe, kui ta juba natuke pead hoidis, läksin ma temaga võimlema, ujuma ja mängisin temaga kodus, et ta saaks oskused varakult selgeks ja oleks tulevikus tragi tüdruk. Ja tänaseks ongi mu pingutused vilja kandnud – ta on väga andekas ja taibukas laps,” räägib uhke ema. 

Kõige raskemaks väljakutseks oli värske ema jaoks keskkooli lõpueksamite periood. “Mulle tuldi vastu ja eksamikeskus andis mulle loa last eksami ajal imetada. See toimus järelvalve all, et mul ei tuleks mõtet lapse söötmist enda kasuks ära kasutada,” muigab naine.  

Keity tunnistab, et alguses oli ka temal raske, kuid ajaga muutub kõik aina paremaks. “Ma lubasin endale peale sünnitust, et see jääb esimeseks ja viimaseks lapseks. Nüüd on sellest kohe 9 kuud möödunud ja ma olen enda pisitütre üle nii uhke ja õnnelik, et rohkem ei saakski olla! Ta hoiab mind ja on minu väike armas memmekas. Ta ei maga väga hästi siiamaani, kuid ma olen sellega harjunud ja see mind enam ei morjenda. Ma saan tema kõrvalt käia ülikoolis ning plaan on minna uuest aastast ka tööle. Kuu aega enne sünnitust abiellusin enda elukaaslasega ja ta on mulle suureks toeks – me saame väga hästi hakkama!” 

Nendele, kes arvavad, et noored emad on selle tähtsa ülesande jaoks liiga kogenematud, ütleks ta, et tähtis ei ole vanus ega kogemus, vaid küpsus ja vastutustunne. “Ma olen väga palju lugenud ja uurinud, katsun olla oma lapsele parim ema ning püüan teha kõik, et temast kasvaks tark ja edukas naine!”

Buduaar.ee