KETHI UIBOMÄGI LASTE saamisest: “See on naiste enda soov ja paari ühine otsus!”

KETHI UIBOMÄGI LASTE saamisest: “See on naiste enda soov ja paari ühine otsus!”

Perekonna loomine ja laste saamine peaks olema iga inimese vaba valik ning otsus. Kui meeste suhtes on ühiskond leebem, siis naistel nii lihtne paraku ei ole. Ühiskond eeldab, et teatud vanuses on naine abielus ja vähemalt kahe lapse ema. Nende suunas, kes julgevad erineda ja asju teisiti teha, vibutatakse näppu ja lüüakse risti. Buduaar küsis näitlejatar ja lauljatar Kethi Uibomägilt, mida tema sellest arvab ja kas ka Kethi on tundnud survet emaks saada.

“Minu sõpruskonnas on praegu tõeline beebibuum lahti läinud. Kunagi öeldi, et aastatel 1987-1989 sündis palju lapsi, minu sõbrad on enamjaolt selles vanuserühmas, kes siis nüüd ise ka pere punuma on hakanud.

Minu tutvusringkonnas, perekonnas ja sõprade hulgas on laste saamine teatud vanuses ikka naise enda soov ja paari ühine otsus. Tõsi, mõeldakse ja kaalutletakse läbi kõik materiaalsed võimalused ja naine ikka soovib enne kõrgkooli lõpetatud saada ning tööturule panustada, enne kui lapsega koduseks jääda. Mul on ka sõpru, kes töötavad pisikese beebi kõrvalt edasi, sest see on nende enda jaoks loomulik ja hoiab pea värskena,” sõnas Kethi.

Lauljatar lisas, et pigem on tal hea meel, et liigutakse selles suunas, et laste saamine muutub läbimõeldud otsuseks – naine valib endale kaaslase, hoolitseva, armastava ja laste isa. “Kasvavas trendis on ka see, et elatakse pikemalt kallimaga koos, enne kui lapsed saadakse, selleks, et ehitada väga tugev omavaheline suhe, mis tihtipeale võib hapramaks kiskuda laste esimestel elukuudel, kui on magamatust ja uue elukorraldusega harjumist.

Naised Eestis on muutunud eneseteadlikumaks ja julgemaks ja mulle meeldib see mõte ja ideoloogia, et naisisend valib endale isase, nagu looduses ikka on – naise kanda on terve üheksa kuud raseduse aega ja siis esimesel eluaastal imetamine. Hea, kui on kõrval partner, kes meid psühholoogiliselt toetab. Samas kasvab ka isapuhkuse võtmise trend. Just kohtasin sõpru, noori isasid, kes on isaduspuhkusel ja saatsid veel oma naised Itaaliasse puhkama. Mehed on rohkem kaasatud ja abistavad kindlasti rohkem, kui näiteks 10-20 aastat tagasi, teadlikkus lapsesaamisest ja perekonna tähtusest on tõusnud.”

Kethi avaldas, et naisena tiksub ka tema sisemuses bioloogiline kell, mis paneb lastesaamisele teatud vanusepiirangud ning palju on ka neid paare, kes ei saagi omavahel lapsi.

“Mina veel naudin oma kaaslasega kahekesi koos aega ja õpime veel üksteist tundma. Natuke on veel minu jaoks aega lastesaamiseni, aga peas see mõte loomulikult tiirleb, emaks tahan kindlasti saada. Olen üsna vanakooli mõtlemisega selles osas, minu jaoks on oluline astuda ka abiellu ja siis lapsed saada, aga eks seda näitab aeg, mis päris reaalne elu toob. Praegu saan oma emainstinktid ja hoolitsuse suunata oma pisikesele õepojale ja sõprade beebidele,” lausus Kethi.

Sarnased artiklid