KOLME LAPSE ISA 6 soovitust lapsevanematele, kuidas koroonakriisis ellu jääda

Kadri Valsberg

Buduaar

Kolme tütre isa Illimar Pilt aka Papa Piltsberg on ka armastav elukaaslane ja elurändurist optimist.

Seoses koroonaviiruse levikuga on lapsed ka Eestis koduõppele suunatud ja see tähendab, et vanematel tuleb oma lastega varasemast märksa rohkem koos aega veeta.

Kuidas sellisest olukorrast edukalt välja tulla? Illimar jagab omalt poolt 6 soovitust:

TÄIDA ENDA ANUM ESIMESENA!

Meil kõigil on sees üks nähtamatu anum, mis on energiat täis. Sealt soovivad kõik oma osa saada. Eriti ahned on lapsed sealt energiat hankima. Kui see anum on sul peale hommikust ärkamist tunni pärast tilgatumalt tühi, plahvatad sa iga väiksemagi asja peale. Peale söömist laua peale unustatud võikarp võib sellisel momendil kõike hävitavaks tuumapommiks osutuda. Kuidas seda anumat täita, teab igaüks ise kõige paremini. Piisavalt pikk kvaliteetne uni peaks olema kõigil universaalne. Minul isiklikult täidab seda anumat jooga tegemine, mediteerimine, üksinda väike värskendav jalutuskäik. Tööpäeva hommikuti teen enne teiste ärkamist endale alati powertunni, kus ajan enda anuma kuhjaga täis. See enda energia hoidmine on vähemalt minu puhul kõige olulisem, siis ma saan chill olla enda ja kõigi teiste vastu!

Foto: Kadri Valsberg

UNUSTA PERFEKTSIONISM! 

Kui meil kogu põnnimansa kodus on, ei põe me segamini pööratud toa pärast üldse. See tähendab, et mina ei põe. Katu peab seda veel harjutama. Koos põeme me sassis toa pärast siis, kui 15 minuti jooksul peaks mõni külaline sisse astuma ja need hullud parasjagu mängivad prügimäge. Kuid lähimatel päevadel vaevalt teile keegi külla tuleb.
Niiet, kui kodu pea peale pööratakse, võid seda kindlasti vähe chillimalt võtta. Pole mõtet enda energiat kulutada ja võidelda pöördumatute loodusjõudude vastu. Tee endale tassike taimeteed ja imesta, kuidas nii väikesed organismid sellise suurejoonelise kaosega hakkama saavad. Enne magama minekut tasub teha üks ühine kerge ilukoristus, sest tead, et järgmine päev see kõik kordub.

Foto: Kadri Valsberg

VÕTA ENDALE AEGA LASTEGA TEGELEMISEKS 

Sellega on nii, et kui on just see kõige pingelisem ja kiirem hetk, lendavad väikesed puugid sulle jala külge. Ja ennem lahti ei lase, kui on saanud piisava doosi sinu energiast.

Mul just oli ülimalt intensiivne raamatu kirjutamise periood. Ja just siis, kui olin saanud ennast soojaks kirjutatud, kuulsin kuidas väikeste jalgade lähenev kurja kuulutav padin mind tagasi päris maailma tiris. Alguses ajas ilgelt närvi ja üritasin neid meeldiva vestluse abil mängima suunata. Kui see ei toiminud, proovisin juba vähem meeldivat vestlust kasutada. Kuid ega seegi mingeid erilisi tulemusi kaasa ei toonud.

Siis muutsin oma taktikat ja leppisin sellega, et nüüd ongi nii, et praegu tööd teha lihtsalt ei saa. Läksin põnnidega ja leiutasime koos mingi mängu. Hakkasime joonistama või läks poe mänguks või tegime legodest linna. Kui ma olin neile andnud 15-20 minutit enda tähelepanu ja nad mängu sisse juhatanud, hakkas tööle nende enda lennukas fantaasia ja ma sain ennast mängust välja kirjutada.

Mulle andis see jälle väärtusliku tunnikese kirjutamise aega. Eks siis pidime jälle midagi uut välja leiutama. Ehk ma ei punninud vastu, kui nad püüdlikult andsid mõista, et nüüd on neil vanemate seltskonda vaja. See oleks lihtsalt mult lisaenergiat võtnud.

Foto: Hanna Odras

MÜRGELDA LASTEGA NII, ET MAA MUST VÕI NO VIKERKAAREVÄRVILINE  

Ma pole veel siiani mürgeldamistrenne andes või laste sünnipäevasid tehes kohanud last, kes ei tahaks mürgeldada. Mõni on väiksema mürgeldusvajadusega, mõne puhul võid 33 päeva järjest mürgeldada ja talle jääb ikka nagu väheseks. Igal juhul saavutad ühe korraliku hardcore mürgeldumölluga tubastes tingimustes selle, et sina saad poole tunniga tunni ajase treeninkoormuse kätte ja laps mitme tunni jagu sinu energiat. Lisaks toimib see vähemalt minu plikade puhul korraliku unerohuna, mis õhtul jalapealt niidab.

VAHETUSTEGA TÖÖ 

Küllap tulid sa ka ise selle peale, et kui kogu pere on koos, siis sul on võimalus oma kaasaga natukenegi tööaega jagada. Me Katuga oleme seda siiani kogu aeg teinud. Kuna Madeliine on sellises vanuses, et kõige kauem suudab ta üksinda toimetada 15 minutit ja ka siis peab teda poole silmaga keegi jälgima, sest muidu võib nugadega žongleerimine või lilleväetise joomine üsna kehvade tagajärgedeni viia.

Nõnda me Katuga jaotame ära, et kas siis mingid tsüklid päevas, et tema hoiab hommikuti ja mina õhtuti või siis, kui emmal kummal intensiivsemad päevad, koosolekud või tähtajad kukkumas, anname üksteisele terveid päevi.

Näiteks hetkel olen mina lastega maal, andes Katule tervelt 2 nädalat aega tööd teha ja väljateenitud puhkust nautida. Loomulikult ei ole see süsteem ülemäära produktiivne, kuid põletavamad asjad saab tehtud ja kui rütmi kätte saada, tuleb ka produktiivsuse kasv.

Kahjuks üksikvanematel sellest süsteemist abi pole. Oleks siis, kui saaks kasutada taustajõudude abi, kuid paraku on see võimalus hetkel maas. Sama asi toimib ka anuma täitmise puhul. Kui ikka näed, et kaaslane hakkab ära keerama, võtad põnnid ja käsid tal tunnike või paar tegeleda ainult sellega, mis tal akusid laeb. Sedasi maandad jälle elektrit täis õhkkonda, mida kodu karantiinis ette võib tulla.

Foto: Kadri Valsberg

VII TÜÜBID ÕUE! 

Ma tean küll, et riiklikult on teema, et “püsi pagan oma toas” süsteem, aga kui sul vähegi on võimalus, siis topi põnnid autosse ja sõida kuskile linnast välja suvalise metsa alla.

Ilmselt parkmetsad ja rabade laudteed selleks ei kõlba, sest need on tänasel päeval üsna ülerahvastatud. Paar tundi värskes õhus müttamist laeb sinu akusid ja maandab laste toas istumisest tekkinud ülevoolavat energiat. Lapsed lihtsalt vajavad füüsilist liikumist, et tuure maha saada.

Sa võid ju toas neid panna tiritammi seisma või kükke vehkima, kuid sama energiakulu saavutad saa metsas kümne minutiga, mis toas tunniga. Vähemalt minu põnnid on hoopis chillimad, kui nad on saanud paar tundi väljas mütata.

Hetkel on meil käsil muidugi extreemsed õuemängud, mis kestavad 6 kuni 8 tundi (meie oleme paksu metsa sees isolatsioonis ja lähimad naabrid 1km kaugusel, niiet me saame seda endale hetkel lubada).

Lahe on selle juures see, et lapsi ei saa enam tagasi tuppa. Õhtu hämaruses, läbiligunenuna õnnestub nad lõpuks tuppa lohistada. Nagu vanadel headel aegadel, kus multareid ja nutiseadmeid polnud.

Illimari tegemistel saab silma peal hoida ka tema blogis ja Instagramis.