KRISTEL JA MARKO KRUUSTÜK koos nii tööl kui eraelus

KRISTEL JA MARKO KRUUSTÜK koos nii tööl kui eraelus
Meisi Volt

Kristel ja Marko Kruustük on üks Eesti ettevõtlusmaastiku eredamaid näiteid sellest, kuidas on võimalik olla partnerid nii tööl kui ka eraelus.

Kümme aastat koos olnud ja seitse aastat ühist ettevõtet Testlio juhtiv paar teab, et erimeelsused lahenevad kõige paremini rääkides: ”Räägime asjad täpselt nii ära, nagu nad on ja leiame üksmeele,” ütleb Kristel.

Kohtun Marko ja Kristeliga Testlio kontoris, kust avaneb ilus vaade nii Kalamajale kui vanalinnale. Marko on oma ametipostil üsna hõivatud, Kristelil aga käed tööd täis kevadel sündinud pisipojaga, kes aeg-ajalt tähelepanu nõuab ja häälekalt oma soovidest märku annab. Paistab, et Kristel on suurepäraselt ühendanud lapse kasvatamise ja töö, tõestades, et üks ei välista teist.

Ka Marko ja Kristeli armastus sai alguse tänu tööle. ”Marko nägi mind esimest korda 2008. aastal Londonis,” ütleb Kristel, kes ise Markot sellest korrast ei mäleta.”Järgmine kord kohtusime juba poolteist aastat hiljem, kui olin korraldamas IT Kolledži üliõpilasesinduse liikmena iga-aastast bowlingu-turniiri õpilastele ja vilistlastele. Vilistlane Marko registreeris ka end üritusele ning seal olles tundis ta mu ära. Päris kohe ta küll pilti kokku ei pannud, et oli mind varem Londonis kohanud. Igatahes, arvas ta, et ma olen ilus tüdruk ja tuli minuga rääkima,” meenutab Kristel, kes mõtles siis, et tegemist on mõne noorema õpilasega. ”Ei saanudki päriselt täpselt aru, mis ta minust tahab,” muigab naine. Siiski jäädi omavahel pikemalt rääkima ning tuli välja, et mõlemad on varsti Londonisse minemas–Marko sõbrale, Kristel õele külla. ”Paar nädalat hiljem kohtusimegi juba Londoni lennul ning istusime kõrvuti. Marko küsis minu numbrit ja ma lahkelt jagasin, aga kahjuks mul ei olnud välismaal viibimise pakett sisse lülitatud ning ta ei saanudki minuga seal kontakti.”

Paistab aga, et saatusel oli siiski plaan noored uuesti kokku viia. ”Läks veel paar kuud mööda, kuni hakkasin teise kursuse tudengina IT-valdkonnas testijana tööd otsima. Võtsin kõigi inimestega ühendust, keda teadsin seal töötamas ning Marko oli üks nendest. Tema oskaski mulle kohe soovitada oma sõprade ettevõtet, kellega ta tol hetkel kontorit jagas. Mäletan, et ühel esmaspäevasel päeval hakkasin seal pihta ja sama nädala reedel kutsus ta mind juba välja,” ütleb Kristel ja lisabet ülejäänu on juba ajalugu. Tänaseks on koos oldud terve dekaad, neist neli aastat abielus.

Foto: Meisi Volt

 

Ühine ettevõtlus

”Pärast IT Kolledži lõpetamist tahtsime välismaale minna. 2012. aasta alguses otsustasime Londonisse kolida. Mina töötasin ühes finantstarkvara arendavas ettevõttes ning Marko ehitas oma UK äripartneritega uut firmat,” räägib Kristel, kes oli samal ajal otsinud võimalusi, kuidas oma tarkvara testimise oskusi täiendada. Ta otsustas võtta ühendust valdkonna liidritega ning hakkas käima erinevatel üritustel. ”Lisaks avastasin mitmeid online-platvorme, mis andsid mulle võimaluse töötada testijatega üle maailma – saada kogemust ning teenida lisaraha,” jutustab Kristel, kuidas ta pühendas neil platvormidel toimetamisele kõik oma nädalavahetused ja õhtud.

Paar kuud hiljem tabas Kristelit frustratsioon: ”Püüdsin leida alternatiivseid platvorme, mis lahendaks minu probleemid, aga neid ma ei leidnud. Siis nägin kuulutust ühele maailma suurimale häkatonile nimega Angelhack (nagu Eestis on Garage48), kus IT-inimesed saavad kokku ja ehitavad lühikese ajaga erinevatele tooteideedele prototüübid. Kuna mul oli varasem kogemus Eestis toimunud Garage48-lt, teadsin, et see võiks olla koht, kus oma ettevõttega algust teha,” oli Kristel otsustanud end sündmusele kirja panna. Nädalate jooksul sattus ka Marko tema ideest nii vaimustusse, et otsustas ettevõtmisega ühineda. ”Nii tore, et ta tuli, sest kaks kuud hiljem võitsime selle ürituse finaalis San Franciscos 25 000 dollarit,” rõõmustab naine.

Angelhackil aga varjas paar, et nad elukaaslased on, kuna kartsid, et siis ei võeta neid piisavalt tõsiselt. ”Ärimaailmast oli tekkinud arusaam, et töö- ja eraelu ei seota.” Nüüdseks on Kruustükid selle levinud hoiaku uhkusega ümber lükanud.

Foto: Meisi Volt

 

Erimeelsused ja lapsed

Nii nagu igal paaril, on ka Kristelil ja Markol erimeelsuseid, olenemata sellest, kas ollakse tööl või kodus. ”Oleme väga palju ühel meelel. Kui aga tekivad erimeelsused, siis – nagu ikka – räägime. Räägime asjad täpselt nii ära nagu nad on ja leiame üksmeele,” teab Kristel parimat ravi arusaamatustele.

Kruustükkide peres kasvab kaks poega – 2018. sündinud Aaron ja sel aastal sündinud Artur. ”Kahe lapsega on ikka enda aega vähem ja rohkem koordineerimist,” tunnistab Kristel ja nendib, et laste tulek on mõjutanud palju ka Marko töist elu. ”Tööpäeva saab tehtud, aga pikemalt enam ei jõua. Seetõttu peame oma päevast aega veelgi paremini planeerima,” räägib Kristel, kellelt kaks last nõuavad rohkem tähelepanu. Kuna mõlema lapsega on üksi raske tegeleda, siis jagatakse omavahelisi kohustusi, nagu näiteks hoidu viimine ja sealt toomine. Hoolikas planeerimine on Kristelil võimaldanud isegi lastega konverentsidel käia. Ette on tulnud ka juhuseid, kus on isegi beebi süles lava peal esinetud.

Kristel jagab väikeste laste kõrvalt töötamise nippe ka teistele. ”Ajasta telefonikõned ja kohtumised lapse uneajale. Hoia toidupudel ligi, see aitab alati. Ole kindel, et sul on kaasas pisikese lemmikmänguasi ning juhul, kui leiad kellegi, kes saab lapsel silma peal hoida, ole valmis teda ühe minutiga kurssi viima, mida teha, kui beebi nutma hakkab,” juhendab naine.

Foto: Meisi Volt

 

Edu saladused

Kuidas tuleb paar toime igapäevase stressi ja pingega? ”Ei tohi karta, kui mõnikord kõik pea peal kokku jookseb. See on inimlik,” ütleb Kristel julgustavalt. Ta mainib ka, et tasub alati leida aega nii endale kui teineteisele. ”Marko käib jõusaalis ja mõnikord jooksmas. Mina tegelen ratsutamise ja pilatesega,” loetleb Kristel füüsilisi tegevusi, mis nende vaimu toetavad. ”Meie pere on ka hästi toetav ning kui vajame aega iseendale või sõpradele, on Arturile ja Aaronile alati hoidjad olemas.”

Edu ja hea kulgemise saladuseks nimetavad Kruustükid austust teineteise vastu, mida täiendavad ühine visioon ja eesmärgid. Oluline on ka teineteise kuulamine ja toetamine igasugustes ettevõtmistes. ”Anname teineteisele ka aega sõpradega eraldi reisidel ja väljas käia,” ütleb Kristel.

 

Miks just tema on see õige?

Marko: ”Kristel on energiat täis, alati abivalmis ja kõige säravam inimene, keda tean.”

Kristel: ”Marko on väga hooliv. Pingelistel hetkedel on tema alati see, kes jääb hästi rahulikuks ja suudab kohe lahendusi pakkuda. Ta on ka hästi abivalmis ja oskab kõike!”

Sarnased artiklid