Reklaam sulgub sekundi pärast

LIINA RANDPERE: “Rasedust kasutatakse vabandusena, miks mitte trenni teha ja end paksuks süüa!”

Saatejuht ja treener Liina Randpere, kellel kodus kasvamas peagi kolmeseks saav poeg, teatas eelmise aasta lõpus, et saab aprillis teist korda emaks. Kui mingi osa naistest võtab rasedusest teada saades tempo maha, siis tragi ja asjalik Liina ei kavatsegi hetkel veel hoogu pidada, vaid hoopis vastupidiselt anda trenne nii kaua kui võimalik. Küsisime Liinalt, kui mõistlik on ennast raseduse ajal liigutada, millist trenni ta lapseootel naistele soovitab ja kas väide, et rasedana peab kahe eest sööma, vastab tõele.

Kas raseduse ajal on mõistlik ennast liigutada või pigem tuleks spordi tegemist vältida?

Sama mõistlik nagu muul ajal, tuleks ka rasedana end liigutada. Inimesed suhtuvad rasedusse nagu haigusesse, aga see ei tohiks nii olla. Enamik juhtudel on rasedate tervis hea. Kui räägime normaalsest rasedusest, siis enese liigutamine on kasulik - hoiad tervise korras ja ainevahetuse normaalsena. See läheb aga lootele edasi ning nii on temagi tervis parem.

Õnneks suhtuvad paljud inimesed rasedusse siiski normaalselt, aga olen ka enda sõprade/sõbrannade ringis kohanud suhtumist, et raseduse taha poetakse nagu mingi haiguse või puude taha Seee ei peaks nii olema! Kui sul on hea enesetunne ja normaalne rasedus ning sul pole suuri füüsilisi komplikatsioone, siis rasedus pole haigus. Igal juhul on endal sedasi lihtsam, ja ka pärast sünnitust on palju kergem hakkama saada.

Kui sa aga siiski tunned meeletut füüsilist väsimust, pole enese sundimisel samuti mõtet. Kui su keha tunneb, et vajad puhkust, siis pigem pikuta ning võta rahulikumalt. "Kuula oma keha!" on märksõnaks.

Paljud naised kardavad trenni tegemist just esimesel kolmel kuul. Mis sa arvad, kas ennekõike tuleks siiski oma keha kuulata ja kui rasedus sujub hästi, võib ka trenni teha?

See on nüüd puhtalt minu isiklik arvamus ja ma ei tugine siin meditsiinile. Minu arvamus on selline, et kui sa oled siiani normaalselt elanud, toimetanud ja liigutanud ning sul on tavaline ja normaalne rasedus, siis ela edasi nii nagu sa oled siiani elanud ja toimetanud.

Kui sul on normaalne tervis, rasestumine on läinud hästi, siis kikivarvul tegutsemine ja istumine raseduse ajal on natuke vale. Kui vaadata peeglisse ja tuttavate/sõprade seas ringi, siis naistel, kes on rasedana trenni jätkanud, pole midagi hullu juhtunud. See kramp jääb inimestele pigem pähe kinni ja nad hoiavad sellest kramplikult. Mina soosin tavalise elu jätkamist.

Näiteks oma esimese rasedusega andsin viimase trenni 6 päeva enne sünnitust ja (NB! täiesti tavalises) trennis käisin 3 päeva enne sünnitust. Kui tunned, et hakkab pistma, siis võta rahulikumalt ja tee aeglasemaid liigutusi. Mina leian, et peaks jätkama oma tavapärast eluviisi - see on su enda kehale hea ja kuna sinu keha on loote kehaga üks, siis see on ka lootele hea. Kui oled enne rasedust aktiivne olnud ja tõmbad endale järsku käsipiduri peale, võib keha hoopis šokki sattuda ja mitteliikumisest tekivad uued probleemid.

Millist trenni sa rasedatele soovitaksid?

Tavalist kehatreeningut, bodybalance'it, pilatest ja joogat võib teha raseduse lõpuni välja. Beebiootel naine ei pea minema rasedate trenni kui ta on olnud enne füüsiliselt aktiivne. Mina käisin korra ühes rasedate trennis, sest tahtsin teada, kas sellest võib sünnitusel kasu olla, aga sain aru, et see pole ikkagi minu jaoks. Bodytoning, bodypump... Lihtsalt küsi treeneri käest, kas on plaanis teha harjutusi ka kõhuli ning siis oskad sellega arvestada ja alternatiive küsida.

Minu ämmaemand ütles mulle ühe väga ilusa lause: "Usu mind, sa saad kohe aru, kui sa ei taha enam kõhuli olla!" Kui ma ikka tunnen, et laps liigutab kõhus, siis ma ei taha enam jätkata.

Ka spinning ja jõusaal on täiesti lubatud. Ainukesed, mida ei soovitata, on väga intensiivsed ja põrutavad trennid, nagu näiteks BodyAttack, BodyCombat või mõni väga intensiivne ja lennukas tantsutrenn. Osad naised osalevad aga ka nendes ja kõik on hästi. Oluline on katsetada ja kuulata oma keha. Kui lähed trenni, milles sa pole kindel, küsi treenerilt ja ütle, et oled lapseootel.

Kas väide, et rasedana tuleb kahe eest süüa, peab paika?

Mind ajab see tigedaks, kui keegi sedasi tõsiselt ütleb. See lause ei päde mitte mingit pidi, vaid see on tore vabandus, mida naised kasutavad enese paksuks söömiseks! Loode ei tarbi ometi nii palju toitaineid! Kilode kogumine ja juurde võtmine raseduse ajal on teema, millele naised peaksid palju rohkem mõtlema.

Kui võtame nüüd raseduse täiesti viimase järgu ja mõtleme palju laps kaalub… Ütleme 3-4 kg, sinna juurde lootevedelik, platsenta… ehk 5-6 kg on see põhimass, mis sul seal kõhus on. Jah, rinnad lähevad suuremaks ja keha salvestab natukene - paar kilo veel siia-sinna ja see ongi kõik. Tegelikult on raseduse ajal juurde võtta soovitav 10-12 kilo. Näiteks mina võtsin esimese raseduse ajal juurde 8 kilo.

Kui sul on raseduse ajal isud, siis pigem tegele nendega ja mõtle välja nippe. Näiteks söö suppi või joo teed, toitu mitmekülgselt - needsamad tervisliku toitumise põhimõtted kehtivad ka raseduse ajal. Ka paksudel inimestel on isud. Jätsid suitsetamise maha või oled rase - sa lihtsalt mõtled endale vabanduse välja ja ahmid ennast siis paksuks! Kui naine end raseduse ajal ajal paksuks sööb, ei tee see head ei talle endale ega ka lapsele ning pärast on ülekilodest raske lahti saada. Rasedust kasutatakse väga kergekäeliselt vabandusena, miks ennast paksuks süüa, aga seda poleks vaja. Kui sul ongi kustutamatud isud, võid ka toitumisnõustajaga konsulteerida.