MAAG RAUL HUNT avaldas, miks surnud tegelikult kummitama jäävad

shutterstock

Raul Hunt

Leidub inimesi, kes usuvad, et kui inimene sureb ja teda ei maeta päris nii nagu lahkunu oleks soovinud, siis hakkab inimene kummitama ja omastele märku andma. Seda seetõttu, et ta ei ole rahul sellega, mis toimus. "Aga kas ikka on asi rahulolematus surnus," küsib maag Raul Hunt.

“Või asi on hoopis selles, et mõni elav ei ole ise rahul sellega, kuidas asjad toimisid ja siis ta loob ise selle rahulolematu lahkunu hinge, keda ta siis tunneb, näeb ja tajub.
Või elaval tekib mingi südametunnistuse piin ja seegi väljendub selles, et ta hakkab tundma, tajuma, nägema lahkunu vaimu ja tõlgendab seda, et lahkunu ei ole asjade käiguga rahul.
Ehk siis lühidalt öeldes, et äkki on enamik rahutud vaime tegelikult inimese enda rahulolematuse ja/või südametunnistuse piinade peegeldus,” kirjutas maag sotsiaalmeedias.

Ta jätkas: “Vana Egiptus. Kõik teavad, et seal tehti muumiaid. Palsameeriti. Palsameerimiseks eemaldati lahkunu sisikond ja aju. Ning kõik välja kraabitud organid pandi eraldi urnidesse.
Kui nüüd tänapäeval Eestis elav inimene … ütleme A, otsustab, et tema lahkunud vanem palsameerirakse, kõigi traditsioonide järgi. Noh, siseorganid võetakse välja ja pannakse eraldi urnidesse.

A siis hakkab nägema oma lahkunud vanemat kummitamas. Kui suur on tõenäosus, et lahkunu tõesti väljendab rahulolematust või hoopis inimesel A südametunnistus, et ta ei tee neid nii, nagu meil siin Eestis õigeks peetakse?
Suurem võimalus on selles, et A südametunnistus piinab.
NB! Ma ei ütle, et surnud üldse ei kummita. Ma ütlen, et suurem osa kummitusi on inimese enda poolt loodud mingil põhjusel.

Kodanik B, kelle jaoks on imelik ja tema jaoks ei ole eetiline see, kuidas A tegi oma lahkunud vanema kehaga. Ja tema hakkab nägema selle lahkunu vaimu.
Jälle. Kas tõesti lahkunu väljendub rahulolematust. Või on see B enda rahulolematuse peegeldus A ebatraditsioonilisest lahendusest?
Suurema tõenäosusega viimane variant.
NB! Ma ei ütle, et surnud üldse ei kummita. Ma ütlen, et suurem osa kummitusi on inimese enda poolt loodud, välja kutustud. mingil põhjusel.

Habsburgide dünastia. Neil oli ka kombeks lasta ennast palsameerida.
Palsameeritud keha maeti ühte kirikusse ja süda teisse kirikusse. Kuskil 17. sajandil hakkati veel lahkunud Austria valitseja sisikonda matma kolmandasse kohta.
Kodanik A teeb samamoodi lahkunud vanemaga. Ja lahkunu hakkab kummitama. Kas on see kummitus päris või pigem südametunnistuse piina peegeldus?
Pigem südametunnistuse piina peegeldus.
Nii, aga B jaoks see kolmeks jagamine, vahet ei ole, kas organite või tuha kolmeks jagamine ei ole õige. Tema hakkab nägema lahkunu kummitust. Kas asi on selles, et lahkunu päriselt ei ole rahul või asi selles, et B jaoks lihtsalt selline toimimise viis ei ole õige ja rahutu kummitus on tema enda rahulolematuse peegeldus?
Pigem viimane variant.
NB! Ma ei ütle, et surnud üldse ei kummita. Ma ütlen, et suurem osa kummitusi on inimese enda poolt loodud, välja kutsutud mingil põhjusel.

Ka on olnud kombeks, et lahkunu süda võetakse välja ja maetakse ühte kohta. Lahkunu luudelt keedetakse liha ära, luud puhastatakse ja kondid maetakse teisse kohta.
Kui A teeb oma lahkunud vanemaga nii ja lahkunu hakkab kummitama, siis kas see on päriselt lahkunu või on see A südametunnistuse piinade peegeldus?
Suure tõenäosusega viimane variant.

B jaoks on selline A tegevus vastuvõetamatu ja ebanormaalne. Ta hakkab tajuma, nägema, tundma lahkunute ja leiab, et lahkunu ei ole rahul, et ta patta pandi ja luud välja keedeti ja maeti ühte kohta aga süda näiteks 200 kilti eemale teisse kohta. Või see rahutu lahkunu on B enda rahulolematuse poolt välja kutsutud ja asi ei ole lahkunus vaid elavas.
Ma leian, et pigem teine variant.
NB! Ma ei ütle, et surnud üldse ei kummita. Ma ütlen, et suurem osa kummitusi on inimese enda poolt loodud, välja kutsutud mingil põhjusel.

Kõik kolm näidet on meie kultuuriruumis ebanormaalsed lahendused.”