“MEESTE SUREMUS on umbes kaks korda suurem kui naistel”

Shutterstock

Buduaar

Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar andis täna pikema ülevaate koroonaviiruse levikust ning hetkeseisust kogu maailma mastaabis. 

Professori kokkuvõttest selgub, et üldiselt jääb suremus 1% piiresse. Euroopa riikidest on madal suremus Saksamaal (0,2%) ja Põhjamaades, kus on siiani olnud üksikud surmajuhud. Kõigi siiani saadaval olevate riikide andmed näitavad, et meeste suremus on umbes kaks korda suurem kui naistel ning suremus tõuseb oluliselt vanusega.

Paljudel surnutel on eelnevalt olnud ka rasked haigused.

Kas sümptomideta inimesed on nakkusallikad? Selgub, et tegelikult on viiruse hulk kõrge juba üks päev enne haiguse sümptomite teket (varasema aja kohta andmeid pole) ja on kirjeldatud, et isik on nakatanud teisi vahetult enne kui temal endal haiguse sümptomid ilmnesid. Siiski on suuremad haiguse levitajad just need isikud, kellel juba on haiguse sümptomid.

Olukorra kohta Eestis on aga järgnev informatsioon:

Alates 10. märtsist levib viirus Eesti siseselt ja haaratud on mitmed maakonnad. Kõige rohkem haigeid on elanikkonna suurust arvestades Saaremaal. Fookuseks ei ole enam sisse toodud viirus – paljude teiste riikide nakatumise näitajad on oluliselt madalamad kui Eestis.

Nakatunute hulk Eestis tõuseb kindlasti. Vaadates teiste riikide kogemusi, siis umbes 20% päevas, Eestis tema väiksuse tõttu on kõikumised paratamatud.