METSAVANA ENNUSTAB: milline ilm tuleb jaanipäeval?

METSAVANA ENNUSTAB: milline ilm tuleb jaanipäeval?

Jaanipäevaks on tavaliselt Eestimaal ikka kombeks välja otsida talvejope ning võtta lõkke äärde kaasa ka vihmavari. Kas tänavune jaanipäev tuleb teistmoodi? “Seitsmesed Uudised” käisid seda uurimas Raplamaa loodusvaatleja Metsavana käest.

Metsavana osutab intervjuus sipelgapesale, et sipelgad on teinud pesast otsekui püramiidi. “See tähendab seda, et niiskust tuleb vähe,” rääkis Metsavana Arvo Saidla. 

Tema sõnul peaks suvi tulema tavalisest kuivem ning jaaniöö nii nagu ikka. “Jaaniöö tuleb samamoodi jahe ning ei välista, et siin-seal võib ka äikesehoogusid olla ning vihma tulla. Aga on ka paljusid kohtasid, kus on kuiv,” lisas ta. 

Suve kohta üldiselt ütleb Metsavana, et suvi on tuuline ning ilm kimbub tembutama – üks päev võib olla soojem ja teine päev jällegi jahedam. Suve teine pool võib märkide järgi aga soojem tulla. “Arvan, et juuli lõpp võib isegi väga kuum ja kuiv tulla. Loodame, et juuli alguses tuleb ka üks periood, kus vihma tuleb.”

Vihma kohta ütleb Metsavana, et sellel suvel tuleb seda vähem. “Öeldakse, et kui lepp läheb enne lehte kui kask, siis tuleb normaalne suvi. Tänavu läks kask ammu enne lehte kui lepp. Vanarahvas ütleb selle kohta, et tuleb kuiv ja põuane.”

Vaata täispikka suveennustust videost: 


Sarnased artiklid