MIDA PEAB TEADMA ESIMEST KORDA autole ülevaatust tehes?

MIDA PEAB TEADMA ESIMEST KORDA autole ülevaatust tehes?

Uue auto soetamine on alati suur rõõm, aga autoomanikul tuleb auto eest ka hoolt kanda. Üks tähtis osa seejuures on auto tehnoülevaatuse õigeaegne läbimine, mis vastasel juhul võib tuua endaga kaasa sekeldusi ja isegi rahatrahvi. Uurisime tehnoülevaatus.ee omaniku Andres Peerna käest, mida peab iga autoomanik teadma tehnoülevaatuse kohta. 

Uue auto soetamine on alati suur rõõm, aga autoomanikul tuleb auto eest ka hoolt kanda. Üks tähtis osa seejuures on auto tehnoülevaatuse õigeaegne läbimine, mis vastasel juhul võib tuua endaga kaasa sekeldusi ja isegi rahatrahvi. Uurisime tehnoülevaatus.ee omaniku Andres Peerna käest, mida peab iga autoomanik teadma tehnoülevaatuse kohta. 

Millal on vaja tulla autoga tehnoülevaatust tegema?

Ülevaatuse aeg sõltub auto vanusest ja numbrimärgi viimasest numbrist. Kuni kümme aastat vanad autod peavad ülevaatusel käima üks kord kahe aasta jooksul, vanemad autod igal aastal.

Kõigel lihtsam on ülevaatuse tähtaega kontrollida meie kodulehelt tehnoülevaatus.ee lingil “Sõiduki taustakontroll” või sõiduki tehnilisest passist. Tehnoülevaatust võib teostada kuni kolm kuud enne tähtaega.

Spikker auto ülevaatuse kuu teadmiseks, vastavalt auto registreerimismärgi viimasele numbrile:

1 – märts
2 – aprill
3 – mai
4 – juuni
5 – juuli
6 – august
7 – september
8 – oktoober
9 – november
0 – detsember

Pea meeles! ttes ülevaatusele mineku kuu lõppu, võib juhtuda, et õigeks päevaks ülevaatusele minek ununeb. Autoga, millel on tehnokontroll läbimata, ei ole lubatud liikluses osaleda. Mõistlik on minna kontrolli kuu alguses, sest kuu lõpus kipuvad järjekorrad pikemad olema.

Enne tehnoülevaatusele minemist veendu, et:

 • ülevaatusele tulev auto on puhas
 • kõik auto tuled põlevad ja on terved
 • kojamehed on korralikud ja töötavad
 • rehvid ei oleks ülemäära kulunud ning rehvirõhk on normaalne
 • helisignaal töötab
 • turvavööd on terved ja lukustatavad
 • autos on E-märgistusega ohukolmnurk, rehvivahetuseks sobivad tõkiskingad ja vähemalt 1 kg tulekustuti
 • võimalusel kontrolli, kas mootoriõli ja vedelike, nagu piduri-, jahutus- ning roolivõimendivedeliku tase on normis

Tehnokontrollis

Mine kohale mõni minut varem. Kaasa on vaja võtta:

 • sõiduki registreerimistunnistus
 • isikut tõendav dokument

Auto tehniline kontroll võtab aega umbes 15-20 minutit. Samal ajal saad mugavas ja klaasseinaga eraldatud kliendiruumis jälgida ülevaatuse teostamist või lugeda värskeid ajalehti, nautida kohvi, vaadata televiisorit ning surfata internetis.

Ülevaatuse käigus kontrollitakse:

 • valgustusseadmeid ehk tulesid
 • veermikku ja rehve
 • auto keret
 • rooliseadmeid
 • pidureid
 • jõuülekannet
 • heitgaase

Kui tulemused vastavad normatiividele, ongi tehnokontroll selleks korraks edukalt läbitud ning võid järgmine kord minna alles aasta või kahe pärast, vastavalt auto vanusele.

Kordusülevaatuse määramine

Kui tehnokontrollis avastatakse puudujääke, mille tõttu kontroll jääb läbimata, on vaja need vead enne korduvülevaatust kõrvaldada. Ülevaataja koostab teile kontrollkaardi puuduste loeteluga. Juhul kui viga jääb arusaamatuks, võib kontrollijatele esitada täpsustavaid küsimusi.

Kordusülevaatus on tehnoülevaatus.ee ülevaatuspunktides tasuta 30 päeva jooksul, kui olete algse ülevaatuse meie juures teinud.

Tehnokontrollis leitud vead kas on või võivad muutuda liiklus- või keskkonnaohtlikeks. Seega tasub need likvideerida esimesel võimalusel ning minna ka kordusülevaatusele võimalikult kiiresti, et autoga muretult ning kehtiva ülevaatusega edasi sõita.

Tehnoülevaatus.ee teenuste hulka kuuluvad lisaks sõiduki tehnoülevaatusele ka näiteks tehnokontroll, värvi paksuse mõõtmine (neile, kes ostavad-müüvad autot või kellel tekib kahtlus auto seisukorras – kõrvalised helid, kolinad), mitmesugused testid sõidukitele (heitgaaside, pidurite ja amortisaatorite mõõtmine, tulede reguleerituse kontroll) ning tulekustutite kontroll.

Ettevalmistused tehnokontrolliks

Ülevaatusele tulles alusta aja broneerimisest. Sobiva aja tööpäeviti kella 9st hommikul kella 9ni õhtul ning laupäeval 10-17ni saad broneerida Tehnoülevaatus.ee lehel.

Meie ülevaatuspunktid asuvad Tallinnas kahes hästi ligipääsetavas kohas:

Ehitajate tee 116 asuv ülevaatuspunkt asub nii Õismäelt kui Mustamäelt mõneminutilise autosõidu kaugusel.

Helgi tee 4 ülevaatuspunkt Peetris paikneb Tartu maantee lähedal, kolmeminutilise sõidu kaugusel Ülemiste ristmikust. 

Kodulehelt broneerides ning pangalingi kaudu tasudes on tehnokontroll odavam. Lisaks säästad oma aega ja ei pea ootama elavas järjekorras. 

Buduaar.ee