MIDA TÄHENDAB EMAKS olemine nende tuntud Eesti naiste jaoks?

Mai teisel pühapäeval tähistatakse üle kogu Eesti emadepäeva. Esmakordselt tähistati emadepäeva 10. mail 1908 Ameerika Ühendriikides Lääne-Virginias Graftoni kirikus. Eestis tähistati seda päeva aga alles 1922. aastal. Buduaar küsis sellega seonduvalt tuntud Eesti naistelt, mida tähendab emaks olemine nende jaoks ning kas emaks saamine on naiste mõttemaailma ka kuidagi muutnud. 

Peagi kolmandat korda emaks saav Luisa Rõivas: “Eelkõige tähendab emaks olemine suurt ja pidevat õnnetunnet pisikeste asjade üle, kuhu vahele mahub muidugi ka muresid ja kurbust. Emaks olemine tähendab vahel enda soovide tahaplaanile jätmist ja teiste ehk pisikeste soovidele pühendumist. See tähendab, et sa pead olema hea kuulaja, aga samas piisavalt range õpetaja, hea sõber ja mängukaaslane, nutikas ja kaval, kuid alati heatahtlik  nii kasvavad ka lastest just sellised emad ja isad.

Ma arvan, et emaks olemine ei ole mind muutnud, kuna minu oma ema on mulle olnud alati parim sõbranna, suurim kriitik ning kõige hoolivam ja armastavam ema. Eks me ole alati oma vanemate moodi ja nii püüan ka mina oma lastele just nõnda nii rõõmude kui murede puhul olemas olla.”

(Foto: Stina Kase)

Pisipoja ema Maarja Kerner-Ader: Minu jaoks muutis emaks saamine kõike. Elu sai tähenduse ja tõeline elu algaski lapse sünniga. Kunagi arvasin, et ei tea, kas üldse lapsi tahan ja millal need veel tulevad, aga tagantjärgi mõeldes oli see kindlasti kõige õigem otsus üldse, et laps saada. Minu jaoks tähendab emaks olemine teatavat uhkust  olen uhke, et mul on laps, ning uhke, et saan olla just sellise tubli ja ägeda lapse ema. Minu mõttemaailm on nüüd täiesti teine, elu keerleb ümber ühe väikese inimese ja ma naudin seda ikka täiega!”

4 lapse ema Silvia Ilves:Enne emaks saamist olin hoopis teine inimene. Mõistsin elu hoopis teistmoodi ning elasin iseendale. Sain 18-aastaselt esimest korda emaks ning sellega kaasnes suur restart. Prioriteedid muutusid. Veel 16-aastaselt oli plaan pärast keskkooli teha kõrge lennuga karjäär tšellistina, reisida mööda ilma ringi ning korjata tiitleid, nautida elu iseendale. Kuid ootamatult vara ilmnes armastus laste vastu. Üks suurimaid ja positiivsemaid muutusi, mida emaks saades kogesin, oli pildi muutus oma emast. Mõistsin teda ühtäkki hoopis paremini. Emast sai mulle suur eeskuju.

Emadus on maailma parim ning õpetlikum amet. See õpetab väga hästi elus hakkamasaamist. Ma armastan kõike, mida ema roll mulle pakub. Näen oma ümber, kuidas emaks saamine annab naisele naiselikku aurat juurde. Lapsed on elu poolt antav suurim kingitus, kuid teisalt tuleb teadmiseks võtta, et lapsed on meile laenuks. Püüan anda endast parima, et iga laps saaks piisavalt armastust, aga vajadusel ka elukooli tunda.

Emadus on õpetanud mind teisi vähem hukka mõistma. Isegi kui väga tahame, ei suuda keegi olla ideaalne ema. Mina kasvatan oma lapsi üsna rangelt, kuid pakun seevastu ka hellust ja poputamist, mida just poisslapsed väga vajavad. Imetlen oma ema, kes ohverdas oma nooruse, et end kuuele tütrele pühendada! Tema on eeskuju, kes annab mulle selle tohutu energia mitme lapse emana hakkama saada. Huvitav muutus, mida emadus mulle tõi  kui varasemalt vaatasin õudusfilme hea meelega, siis pärast laste sündi on igasugune huvi horror-filmide vastu kadunud. Multifunktsionaalsus on minus arenenud laste saamisel tohutult ning suudan lühikese ajaga palju rohkem ära teha. Pillimäng on minu elukutse ning pilli harjutamine sama loomulik osa nagu sportlasel trenni tegemine. Pean teistest omavanustest mitu korda tublim olema, et eluga hakkama saada ning see mulle väga meeldib! Emadus kasvatab visadust ning paneb prioriteedid paika!

Olen tähele pannud, et laste keskel olen inimesena hoopis teine karakter kui tööl. Sõbrannad ning kolleegid, kes mind inimesena väga hästi tunnevad, on sageli avaldanud imestust, kuivõrd palju asjalikum olen ma laste keskel. Usun, et nõnda on lood paljude naisartistidega. See, kes me laval ning avalikus elus laseme paista, on üks külg, aga on olemas ka teine pool. Pakun oma lastele nii kasulikku elukooli kui võimalik, ent seejuures õpin ise ka väga palju lapse mõttemaailma tundma.

Mul on hea meel, et olen noor ema, sest suudan tuua paralleele oma lapsepõlvest ning seejuures paremini lapsi mõista. Tean, et uuel põlvkonnal on uued trendid, uued väljakutsed, raskused, soovid, unistused, tõekspidamised, mida tuleb arvestada. Tuleb olla lahtiste silmadega ning tajuda, mis momendil ning mille pärast mul ühe või teise lapsega lahkhelid tekivad. Püüan mõista uue generatsiooniga kaasnevaid muudatusi kasvatuses, ent tuletan siiski meelde ka vanu häid kombeid ning traditsioone. Olen kasvanud üles kristliku emaga ning sealt olen kaasa saanud soovi õpetada lastele toidupalvet, kristlike sisuga laule. Lapsed tunnevad piiblit üsna hästi ning mul on hea meel, et nad piiblist lugu peavad. Vahel ei suuda ma uskuda, mil moel olen küll nii tublid lapsed ära teeninud. Nad on palju tublimad kui mina kunagi nende vanuses olin. Kasvatades 4 poisslast, kogeme kõik koos tohutult palju lõbusaid intsidente, naeru, keerulistest olukordadest võidukat väljatulemist. Kuna olen aktiivne muusik, peavad poisid mul eriti tublid olema ses meeletus elutempos, mis meid saadab.”

(Foto: Taavi Luhamaa)

3 lapse ema Cerli Sarv ehk Hing Fekeli: “Ma sain emaks 19-aastaselt ja tänaseks olen 3 lapse ema, seega olen olnud suure osa oma teadlikust elust emarollis. Ma ei oskagi võtta ennast eraldi või enne seda kui ma ema ei olnud, sest siis ma olin teismeline ja nooruke. Minu elus on emaroll suur ja tugev olnud. Minu enda ema on olnud väga hea eeskuju just selle näol, et lastega tuleb olla aus ja neile vajalik, mitte neid hukka mõista. Tuleb lasta neil leida üles oma rada ja enda kulgemine siin eluteel. On oluline, et ema ei ole oma sõnades ema, vaid tegudes. Mina olen õppinud ema tegudest ja õnnestumistest seda, et kõigest tuleb rõõmu tunda. Ta on ise viie lapse ema ja nüüd on tal üksteist lapselast, nii et kogemust on väga kõvasti. Tänaseks on ta üle 70 ja minu parim sõbranna ka veel, sest suhtleme temaga mitu korda päevas.

Kuna paar lähedast inimest on hiljuti teise ilma läinud, olen mõelnud, et kui peaksin ema kaotama, oleks see väga suur kaotus. Mu maailm vist kukuks kokku ja ma ei tea, kuidas edasi läheksin. Aga siis mõtlen, et mitte ema ei pea last matma, vaid ikkagi teistpidi on õigem. Sellel hetkel tuli mulle oluline sõnum: “Ema elab sinus igavesti edasi  sinu hinges, sinu südames.”

Minu ja mu laste side on hästi tugev, sest püüan neile igapäevaselt päriselt olemas olla ja neid mõista. Kui on 3 last, on iga laps erinev ja igal lapsel on elule omad vaated. Lapsed on õpetanud mulle kindlasti tugevust, siirust ja oskust jääda iseendaks. Tugevus on tähtis, sest vahel on ju tohutult rasked ajad, kus oled väsinud ja pead tegema. Sa ei saa öelda, et sa ei jõua või ei tee – ikka teed. See distsipliin on mind väga tugevaks teinud.

Emadus on imeline roll, aga see on ka väga raske, sest kõik ei juhtu iseenesest – sa pead mõnda last suunama õppimise juurde ja tegema koos temaga kodutöid, sest osad lapsed nõuavad rohkem distsipliini. See ei tähenda aga seda, et üks laps oleks armsam kui teine. Ka see on täitsa tõsi, et emad annavadki kõik endast ära. See, kui ma saan lastele rõõmu pakkuda, kompenseerib aga kõik.

Üks oluline asi on veel see, et emad ja lapsed on omavahel tugevalt emotsionaalselt ja energeetiliselt seotud. Kui laps kasvab ema üsas 9 kuud, siis see on nii tugev side, et seda sa ei võta mitte kunagi elus ära.”

(Foto: Teesi Zeemann)