MINU EKSPERIMENT: MOODSAD KRAADIKLAASID võivad elu ohtu seada

Kirjutasin oma kogemusest hoiatuseks kõikidele neile, kes usuvad kraadiklaasi rohkem kui oma sisetunnet. Tegin hiljuti eksperimendi ja mõõtsin kehatemperatuuri 5 erineva kraadiklaasiga ning temperatuuri erinevus  oli 37.5st 38.6ni, See oli päris hirmutav teadasaamine, kuna olen alati kraadiklaasi usaldanud. Kuigi mul on kodus kolm erinevat kraadiklaasi, siis pole neid kunagi varem võrrelnud üheaegselt. Õnneks kellegi elu sel korral ohus ei olnud, aga mõtlesin tagasi nendele kordadele, kus mõõtsin lapsel ligi 40st palavikku. Kui see palavik võis tegelikult veelgi kõrgem olla, siis võisin oma lapse elu tõsisesse ohtu seada, kuna usaldasin kraadiklaasi. Enam kui ühekraadine erinevus võib väikelapse puhul elu ja surma küsimus ju olla. Mõtlen nüüd vaid, et kui järgmine kord kellelgi peres kõrge palavik on, millist kraadiklaasi siis usaldada?

Kirjutan oma kogemusest hoiatuseks kõikidele neile, kes usuvad kraadiklaasi rohkem kui oma sisetunnet. Tegin hiljuti eksperimendi ja mõõtsin kehatemperatuuri viie erineva kraadiklaasiga ning temperatuuri erinevus oli 37,5st 38,6ni. See oli päris hirmutav teadasaamine, kuna olen alati kraadiklaasi usaldanud. Kuigi mul on kodus kolm erinevat kraadiklaasi, siis pole neid kunagi varem üheaegselt võrrelnud. Õnneks kellegi elu sel korral ohus ei olnud, aga mõtlesin tagasi nendele kordadele, kus olen mõõtnud lapsel ligi 40kraadist palavikku. Kui see palavik võis tegelikult veelgi kõrgem olla, siis võisin oma lapse elu tõsisesse ohtu seada. Enam kui ühekraadine erinevus võib väikelapse puhul elu ja surma küsimus ju olla. Mõtlen nüüd vaid, et kui järgmine kord kellelgi peres kõrge palavik on, millist kraadiklaasi siis usaldada?

Kõik algas sellest, et laps saadeti palavikuga koolist koju. Oli teine tõesti pisut uimane ja kui ta paar tundi maganud oli, kraadisin teda ka ise. Termomeeter näitas 36,9. Mõtlesin, et see on nii piiri peal number ja laps ka uimane, et kraadin veel ka teise kraadiklaasiga. See näitas tulemuseks 37,6. Mõtlesin, et äkki hoidsin eelmist kraadiklaasi halvasti all ning panin uuesti esimese alla – nüüd näitas 37,0, aga ikkagi 0,6 kraadi vähem kui teine. Leppisin teadmisega, et lapsel on palavik ja järgmisel päeval läksin apteeki korralikku uut kraadiklaasi ostma. Küsisin soovitusi ja loomulikult soovitati moodsaid kalleid kraadiklaase, millega saab kiiresti ja lihtsalt laubalt temperatuuri mõõta. Kuna peamiselt ju lastel vaja palavikku mõõta, siis neile see meeldiks, kui ei pea pikalt kraadima. Ostsin Laica kontaktivaba otsmikutermomeetri, hind oli umber 40 eurot. Läksin koju ja mõõtsin lapsel temperatuuri ja võite ise arvata, mis oli tulemus – absoluutselt iga kord näitas see termomeeter erinevat tulemust ning number kõikus 0,8 kraadi võrra. Helistasin kohe apteeki ja sealt öeldi, et ju ma ei lugenud juhendit läbi, sest termomeeter peab enne toatemperatuuriga kohanema. Ootasin siis paar tundi ja kraadisin uuesti ning tulemus oli sama. Järgmisel päeval viisin kraadiklaasi tagasi, aga minu üllatuseks seda tagasi ei võetud, kuna pakend olla kahjustatud. Ma siis selgitasin, et kuidas ma oleks saanud kraadiklaasi testida pakendit avamata ning keeldusin sealt kraadiklaasiga lahkumast. Siis tehti kuskile kõne ja teatati mulle, et võin jätta kraadiklaasi nende juurde, kust see saadetakse ekspertiisi, mille järel nad otsustavad, kas saan raha tagasi. Nädala pärast helistati ja teatati, et raha tagasi ei saa, aga saan selle summa eest osta nende apteegist asju. Läksin kohale plaaniga ikkagi uus ja korralik termomeeter osta. Farmatseut, kes kuulis, mis oli Laica termomeetriga toimunud, tõi välja Microlife’i kontaktivaba termomeetri, mis pidi hoopis teine asi olema – seda pidavat ka arstid ja haiglad kasutama, kuid selle hind oli umbes kolmandiku võrra kallim. Maksin raha juurde ja ostsin ära, sest korralik termomeeter peab palju aastaid vastu. Kuna laps oli vahepeal terveks saanud, siis ei olnud vajadust kohe termomeetrit testida. Kuu aega hiljem aga oli vaja palavikku mõõta ning selgus sama, mis eelmise hirmkalli kraadiklaasi puhul – iga kord oli tulemus erinev ja kõikumine oli päris suur. Kahjuks ei õnnestunud mul sel korral termomeetrit tagastada, kuna koer oli tšeki ära närinud. 

Seepeale olin nii pettunud, et laenasin ka naabrinaise termomeetrid ja tegin selle testi, millel oli šokeeriv tulemus. KÕIK TERMOMEETRID näitasid erinevat temperatuuri ning kaks moodsat kontaktivaba termomeetrit olid kõige suurema kõikumisega. 

Kogu selle jama käigus sain veel ühe tähtsa asja teada oma naabrinaiselt. Kui elektrooniline kraadiklaas kaenla all piiksub, siis peale seda tasub kraadiklaasi veel paar minutit kaenlaaugus hoida, sest üldjuhul tõuseb number veel ülespoole. Kuulsin sellest ja ei uskunud, kuni tegin ise eksperimendi. Temperatuur tõusis 0,2-0,5 kraadi võrra viimasel juhul 37,0-lt 37,5-le ja see on juba suur erinevus nii enesetundes kui tihti ka ravi või selle tegematajätmise üle otsustamisel.  

Nüüd huvitab mind vaid üks küsimus – kust saaks osta vana head elavhõbedaga kraadiklaasi, sest elektroonikat ma enam kraadimisel ei usalda.

Buduaarile Margitilt