MINU ÕNNELIKU SUHTE SALADUS: Karmen

MINU ÕNNELIKU SUHTE SALADUS: Karmen

34-aastane Karmen ja 45-aastane Åge kohtusid 2005. aasta suvel Punase risti laagris Madsal, kui Norra Punane rist eestlasi koolitamas käis. Paar on olnud abielus üle kümne aasta ning nende perre kuuluvad täiskasvanud boonustütar, kes elab Norras, kaks tütart ning suvel tervitavad nad oma neljandat last. 

Karmen räägib, et nendevaheline tõmme oli koheselt vastastikune. Esmakordsele kohtumisele järgnesid külaskäigud Norra-Eesti vahel ning 2,5 aastat hiljem kolisid nad Ågega kokku ja abiellusid. “Oleme elanud nii Norras kui Eestis ning jagame ennast pidavalt kahe riigi vahel, kuna abikaasa on rahvuselt norrakas,” lisas naine. 

Mis on nende õnneliku ja pika liidu saladuseks?

“Õnnelik suhe ei küsi ei vanust ega rahvust, peab olema õnne leida see õige inimene ning siis tema juurde jääda. Meie oleme aru saanud, et õnnelik suhe püsib, kui mõlemad partnerid on n-ö samal lehel, tahavad olla koos ning töötavad pidevalt selle nimel. Ei pea olema kogu aeg ühel arvamusel, aga tähtis on soov olla paar/perekond,” leiab Karmen. 

Üheks õnneliku suhte nurgakiviks on tema sõnul kindlasti ka suhtlemine. “Meile on alati meeldinud väga palju rääkida, ka siis, kui ei viibi koos. Tänapäeval on väga kerge hoida ühendust Facebooki/Skype´i ja muude kanalite kaudu. Otsustasime kohe suhte alguses, et räägime tekkivad murekohad kohe läbi, mitte ei lase nendel suureks paisuda, sest siis on palju keerulisem jälile saada, mis on tegelik probleem. Jah, vahel vajab emb-kumb väikest timeout´i enne kui maha istuda ning arutada, aga lõpuks saame ikka samas kohas kokku. Meile meeldib ka teisele teada anda, kui on midagi hästi tehtud ning tunnustust/kiitust avaldada.”

Ta lisab, et nende puhul on üheks nipiks ka pidev lahusolek ja pendeldamine. “Oleme algusest peale pidanud võitlema, et olla koos. See on meid lähendanud väga palju, sest usaldus on esmatähtis, kui ei saa kaaslasega samas riigiski viibida. Me peame uskuma, et teine pool soovib ning töötab samamoodi koosolemise nimel. Samas naudime jälle kodus olemist niivõrd palju rohkem, kuna teame, mida tunneme siis, kui teine pool on lähetuses. Me väärtustame väga seda aega, kui saame olla koos. Õnneks veedame enamiku ajast nüüdseks koos olles, pendeldamised on jäänud minevikku.

Tähtis on ka meeles pidada, et eelkõige oleme me paar ning alles siis vanemad. Ei tohi ära unustada lähedust meie vahel, sest õnnelikud ning rahulolevad abikaasad on ka paremad lapsevanemad. Tähtis on leida momente füüsiliseks läheduseks, olgu selleks kallistus, musi, lihtsalt puudutus või kompliment.”

Ka Åge lisas omalt poolt veel mõned õnneliku suhte saladused: 

– Näita oma tegudega, et sa hoolid ja armastad; näita oma kiindumust ja uhkust oma partnerisse ja lastesse;

– Ühine rahakott tagab, et pole rahalisi saladusi üksteise ees ning see elimineerib paljud vaidlused raha üle;

– Suhe ei ole võistlus: pole tähtis, kes teeb rohkem kodus, kes teenib rohkem jne. Suhe on tiimitöö, kus pere võidab või kaotab koos;

– Mootorrattaga sõitmine on odavam kui teraapia! Tõlge: tuleb anda üksteisele aega ning võimalusi tegeleda oma huvidega.