NAINE KUI kameeleon

Buduaar

Liisbet Saue

erakogu

„Me ei ole tulnud siia ellu, et õndsalt lille peal istuda,“ ütleb personaaltreener, spordiklubi P28 omanik ja Osta.ee ning KV.EE sisujuht Terje Telling. Tegus naine usub, et ükski unistus pole utoopiline, kui olemas on plaan, töökus, järjepidevus ja kirg.

Ennast tutvustades peab Terje oluliseks, et on eelkõige naine, seejärel ema 8-aastasele pojale ja siis tütar oma vanematele ning noorem õde. „Minus on palju ambitsioonikust ja töökust. Armastan huumorit ja sooje Röst pagari kaneelisaiu,“ muigab naine, kes töötab Baltic Classifieds Group ettevõttes sisujuhina, tegeledes nii Osta.ee kui kinnisvara lipulaev KV.EE portaalidega ning kummardusena suurele spordiarmastusele peab ka spordiklubi P28.

Elukvaliteedi tõus

Plaan õppida personaaltreeneriks tekkis Terjel möödunud aastal, jõudes äratundmiseni, et soovib aidata nii ennast kui teisi. „Tahtsin läbi uute teadmiste enda elukvaliteeti tõsta ja aastaid juurde anda. Kuna inimese vaim ja füüsis käivad minu jaoks käsikäes, nägin ainuvõimaliku variandina läbida FAF personaaltreeneri õpe, kus antakse põhjalikke teadmisi nii anatoomia, füsioloogia kui toitumise alal. Inimene ja inimese psühholoogia on ääretult põnevad,“ tõdeb naine, kes plaanib tulevikus end selles vallas veelgi täiendada.

Soovist personaaltreeneri õpingutele väljund leida, sündis otsus hakata spordiklubi P28 perenaiseks. „Juhuse tahtel tuli minuni pakkumine võtta rendile jõusaal majas, kus elan. Kaalusin pikalt ja pidasin nõu nii FAF-i koolijuhi kui oma treeneriga ja kõik olid väga toetavad. Niisiis tegin plaani, sõlmisin pikaajalise rendilepingu ja investeerisin lisainventari. Muudan väikeste sammude haaval saali kontseptsiooni ja loon lisaväärtust,“ ütleb Terje ja usub, et jõuludeks on spordiklubi P28 juba selline nagu plaanitud.

Tugev enesepiitsutaja

Spordiarmastajast Terje isiklik eesmärk on olla heas tervislikus vormis ja inspireerida ka teisi liikuma. Edu võti peitub järjepidevuses, millest naiselt puudu ei tule. „Olen tugev enesepiitsutaja – mul ei ole vaja kedagi, kes mind motiveeriks,“ ütleb ta, juhtides tähelepanu sellele, et just distsipliini puudumise tõttu ei saavutata tihti oma eesmärke. „Inimesed otsivad väikest roosat võlutabletti, mis imeväel kõik korda teeks, aga trenni ja tööd iseendaga ei viitsita teha. Alustatakse küll suure hooga, aga järjepidevusest jääb puudu.“

„Mul ei ole vaja kedagi, kes mind motiveeriks.“

Siinkohal on naisel jagada hea nipp – alustada tuleks väikestest sammudest. „Mõtle, et paned tossud jalga, et teha üks tiir ümber maja. See ei tundu ju nii hirmuäratav ega üle jõu käiv? Usu mind, et kui juba õues oled, siis ühe tiiruga ei piirdu,“ toob ta näite. „Kui aga mõtled, et pead maagilised 10 000 sammu täis saama, tundub see ületamatu raskusena ja on üsna suur tõenäosus, et diivan võidab mõttemaadluse, kas minna või mitte. Igasugune liikumine tasub end alati ära. Uni ja meeleolu paranevad, stressi- ja ärevustase langeb, energiat tuleb juurde. Lisaks on sel soodne mõju mälule, õpivõimele, keskendumisele ja enesehinnangule. Paranevad nii vaimne kui füüsiline tervis.“

Olulised õppetunnid

Spordiarmastuse kõrval on Terjele väga südamelähedane ka tema igapäevatöö, ent värvikas karjäär on toonud mitmeid õppetunde. Olles varasemalt töötanud nii teles kui kaubanduses, julgustab naine tööalaselt mitte pelgama pea ees vette hüppamist. „Isegi, kui arvad, et ei oska ujuda, jääd suure tõenäosusega pinnale, kui viitsid vähegi tööd teha ja panustada. Loomulikult kardan ka mina hüpata, aga ma ei taha jääda mõtlema, mis oleks olnud, kui… Mulle need oleksid ei meeldi,“ tõdeb naine, kes ihkab omal nahal tunda ja kogeda.

Terje teab, millest räägib, sest kogemused toovad õppetunnid. Ta meenutab, et ülikoolis telerežiid õppides sai kaasa tehtud erinevaid telesaadete projekte, kuid kooli lõpuga, lõppesid ka projektid. „Paanika oli suur, et olen nüüd töötu. Päev enne sügise algust pakuti mulle Pirita Majandusgümnaasiumi 1B klassijuhataja kohta, mille kõhklemata vastu võtsin. Mäletan, kuidas 1. septembril klassitäie laste, nende vanemate ja vanavanemate ees seistes süda peksles, nagu oleksin äsja jooksnud 10 kilomeetrit ja võimsa lõpuspurdi otsagi teinud. Rahvast oli nii palju, et ei mahtunud klassi ära. Põlved värisesid ja kurk kuivas, aga sain meeletu kogemustepagasi ja klassitäie väikeseid sõpru, kes tänaseks on juba gümnaasiumi lõpetanud.“

Uued väljakutsed ootasid Terjet massimoe lipulaeva Zara kauplusteketis, kus tuli pea 70 noort naisehakatist motiveerida miinimumpalgaga saavutama maksimumtulemust. Heale kogemusele järgnes töö armastatud spordibrändi Nike’i juures, kus sai puust ja punaseks selgeks, kui oluline on tunda turgu, kuhu kaupa müüakse. „Ostes sisse tooteid, mis hiljem ei müü, paned ettevõtte olukorda, kus raha seisab ja uut kaupa on juba tunduvalt keerulisem tellida,“ loetleb naine õppetunde.

„Iga asi, mida kogu hingest ja suure kirega teed, võib väljuda normaalsuse piiridest.“

Kõige suuremaks õpetajaks peab Terje aga läbipõlemist, mis tõi selguse, kui oluline on võtta puhkeaega ja enda akud täis hoida. „Iga asi, mida kogu hingest ja suure kirega teed, võib väljuda normaalsuse piiridest. Ise ei pruugi osata pidurit tõmmata ja kannatajateks jäävad pere ning enda tervis,“ meenutab naine perioodi, mil Osta.ee keskkonnas Eesti disainerite maandumislehte nullist ehitades jäi öötunde pika perioodi peale kõigest 4–5 tunni jagu, ärkvelolek möödus tööd tehes. „Panustamata tulemused ei tule, aga puhkuseta kaugele ei purjeta,“ teab ta rääkida.

Kirg moe vastu

Töö Eesti disaineritega oli Terje jaoks kahtlemata loomulik asjade käik, sest ka naine ise paistab silma laitmatu stiilitunnetusega ja tõdeb, et julges juba gümnaasiumi ajal eakaaslastest riietumisstiili poolest erineda. Tõsi, tollal ei teadnud ta rõhku panna materjalidele ega kvaliteedile, vaid usaldas sisetunnet. Hiljem Zara poe juhataja rollis moepisik süvenes. „See on oluline, mida endale hommikul ärgates selga ja jalga paneme. On ju nii naiselik omadus olla huvitatud moest! Enda välimuse eest hoolitsemine mängib suurt rolli esmamulje loomisel ja toetab isikupära,“ tõdeb Terje, kuid rõhutab, et hoolitseda tuleb ka sisemaailma eest, sest muidu pole väljapoole midagi näidata. Õige püksipaar või ilus pintsak siin ei aita.

„On ju nii naiselik omadus olla huvitatud moest!“

Terje kuldreegel riietumisel on kvaliteetsed ja ajatud baasrõivad, mida saab kombineerida ja kanda aastaid. „Rõhk on materjalidel ja kvaliteedil, rõiva vormil, minimalismil. Mängulisust saab lisada aksessuaaridega, aga ka siin kehtib põhimõte, et vähem on rohkem.“

„Meie töö on areneda, ennast arendada ja elu avastada.“

Põhimõtted ja plaanid Terjele meeldivad. Ka oma argipäeva planeerib ta kellaajaliselt, sest nii saavad asjad tehtud. „Loomulikult on ka minul hommikuid, kui 5.20 helisevat äratuskella edasi lükkan, aga reegel on, et mitte rohkem kui 15 minutit. Nii jõuan enne kontorisse minekut veel lugeda, trenni teha või trenni anda. Mulle ei meeldi paigal seista. Meie töö on areneda, ennast arendada ja elu avastada,“ ütleb ta rõõmsameelselt.