ESIMESE NAISTELIIGA VÕITJA Helina Tamm avaldas kavala nipi, mida meesmängijate vastu ära kasutada

ESIMESE NAISTELIIGA VÕITJA Helina Tamm avaldas kavala nipi, mida meesmängijate vastu ära kasutada
Elena Kask

Helina Tamm võitis täitsa esimese naisteliiga, mis toimus aastal 2009. Täna sõnab naine, et kuigi ta on aastaid tagasi mänginud pokkerit professionaalsel tasemel ja sellega ka korralikult raha teeninud, siis enam ta põhitegevuseks pokkerit ei valiks, sest põles omadega psühholoogiliselt väga läbi.

Millal alustasid pokkeri mängimist ja kuidas leidsid tee selleni? 

Kaardimäng on meie peres alati olnud olulisel kohal nii sünnipäevadel kui ka muudel  tähtpäevadel. Saskumäng on vist eriti populaarne olnudki just Saaremaal – meie ise ja  me isapoolsed esivanemadki lõpetasid pidupäevad alati saskumänguga. Lauda said  aga alles siis, kui kõrvalt vaadates mäng juba teatud tasemel selge oli. See on meil  siiamaani nii – lapsi võtame mängu siis kui mängijaid puudu jääb ja mäng on kõrvalt  vaadates selgeks saanud.

Pokkerimängimisega alustasin umbes samuti, vaatasin algul kõrvalt, see oli aastal  2004, kui mu toonane abikaasa juba tegeles online pokkeriga ja seda esialgu põhitöö  kõrvalt. Ühel õhtul ta kaotas minu jaoks sel ajal väga suure summa, vist oli umbes  700 USD. Kui ta magama läks, üritasin siis talle seda raha ”tagasi teenida”. Varahommikuni mängides polnud soovitud pluss tulnud, aga ka mitte miinus. Kui ma  mehele siis hommikul esimese asjana kõik üles tunnistasin, ütles ta, et kui sa nendel  limiitidel (5-10 limit holdem) suutsid terve öö mängida ja mitte kaotada, siis tegelikult  võitsid sa päris palju – kogu pokkeritoa reik oli ju pluss. Sealt ta siis näitaski mulle  kuidas alustada näiteks 1-2 limit holdemiga, millega ma siis kohe kiiresti hakkasingi  võitma, liikusin tasemetel edasi iga kuu, kuni umbes pool aastat hiljem tundsin end  juba väga mugavalt ja võitsin kõrgematel panusetel (10-20 USD limit holdem, hiljem  15-30 limit holdem).

Kas eelistad mängida onlines või lives? Miks? 

Pokkerimängijana on mul kaks erinevat ajastut – 2004-2009 olin professionaalne  mängija, see oligi mu põhisissetulek. Esimesed paar aastat mängisin eranditult ainult  onlines, polnud kordagi kasiinos isegi lauda istunud. Siis paar aastat hiljem tekkisid  pokkerifoorumid, ja nende suvepäevad, kus osaledes sain esimesed tuttavad  pokkerimängijad, kes sel ajal juba tegelesid – Kairit ja Imre näiteks. Esimest korda  live-mängisingi vist ühel sellisel üritusel. Väga tegelikult kartsin seda, sest loomu  poolest ei ole mul mingit poker face`i. Suhteliselt avatud olen ja olin kindlasti lihtne  lugeda.

Teine ajastu on nüüd, kus ma väga harva üldse mängin, aga kui, siis kindlasti eelistan  live. Sest kui mängin, siis pigem seltskondliku mängu mõttes ja onlines see pool  puudub.

Kuidas leidsid tee naisteliigani? 

Esimene naisteliiga oli aastal 2009, siis ma juba veidi tundsin selle aja mängijaid,  foorumites olin ka olemas, eks nii see info liikus.

Mis Sind pokkeri mängimise juures paelub/võlub? 

Nagu ütlesin, ma ei ole pokkeriga viimasel ajal väga palju tegelenud, aga siis kui ma  mängisin professionaalselt, ja tegelikult praegu ka meeldib selle mängu matemaatilise  poole ja inimestetundmise-jälgimise sümbioos. See, kuidas ükski käsi, ükski turniir  või mäng kunagi ei kordu, kõik on alati uus – uued kaardid, uued inimesed, uued  päevad. Väga meeldib ka väljakutse pokkeris, kus alati on võimalus ennast ületada ja  üllatada, kas siis finaallaua või esimese kohaga. Eneseületamise magus tunne, kui  suudadki terve turniiri käsi-käelt oma A-mängu mänida, häid otsuseid teha ja siis saad  väärilise tulemuse.

Kui palju oled pokkeriga raha teeninud või kaotanud? 

Räägiksin sellest ka selles mõttes minevikus, et ma ei tegele enam pokkeriga  igapäevaselt, isegi mitte igakuiselt. Elasin vahepeal seitse aastat Kanadas, siis ei  saanud isegi naisteliigat või meistrivõistluseid kaasa teha, aga sellega sisuliselt  piirdub mu praegune pokkerielu. Kuid aastatel 2004-2008, kui tegelesin sellega  professionaalselt, teenisin 75 000-120 000 USD aastas. Panin peale iga mängusessiooni plussi või miinuse kirja, eranditult. Tegin nädala- ja kuukokkuvõtteid. Nelja aasta jooksul oli kaks miinuskuud, ja need järjestikku. See oli mentaalselt kõige  raskem periood, sest mõtlesin, et mis siis nüüd juhtus? Eriti kui teine kuu miinust otsa  tuli. Õnneks siis järgmine oli kõige suurem plusskuu kunagi (27 000 USD). Samas iga  pokkerimängija, kes on seda teinud tööna, teab, et selliseid miinus-perioode tuleb ette.  Ega asjata öelda, et poker is the hard way to make easy money. Samas, üldiselt tuli sel  ajal online pokkeris raha ikka kergelt – kuni Bush keelustas internetipokkeri USA-s,  vist 2007 aastal, siis tase tõusis järsult ja tuttavatel kõrgetel limiitidel mängimine läks  päevapealt raskemaks.

Oled kõige esimene naisteliiga võitja. Mis tunne oli finaallauas olla ja mäng kinni  panna?

Esimesel aastal oli ju terve naisteliiga seltskond ainult 23 naist, või noh, tol ajal  tundus see väga suur number, sest naismängijaid alles hakkas selle liigaga seoses igalt  poolt välja ilmuma. Mäletan, et mõne meesmängija naine hakkas selle tarbeks isegi  mängu õppima. Finaalis oligi meid kuus, 6max on alati olnud mu lemmikformaat ja  tundsin end kohe väga mõnusasti. Mäletan kaht tugevat emotsiooni – üks oli see, kui  oma õe Heike mündiviskekäega välja võtsin ja ta neljandana välja langes, sellest oli  väga kahju. Heads-upis tunnen end tavaliselt väga kindlalt, nii et järgmine emotsioon  oligi juba võit, mille üle loomulikult rõõmustasin. Kolmanda koha sai sel aastal Ilona  Sibold ja teise Elin Sild.

Kas kuulad pokkerit mängides oma sisehäält või visualiseerid võitu? Või kasutad ehk muudmoodi seda ära, mida Nuuni töötoas õpetad? 

Pokker ja intuitsioon on mu jaoks lahutamatult seotud – seda nii online kui live  mängus. Eriti live mängus, kuna seal on meelte kogemus, millele intuitsioon toetub,  veel tugevam.

Olen aastate jooksul väga palju otsuseid teinud intuitsiooni pealt, kui olen  matemaatika ja muu kaalutlusega täpselt kahe vahel, siis usaldan oma esimest tunnet – intuitsiooni.

Visualiseerimine laiemalt ja nö tulevikumälestuste loomine kitsamalt, on olnud mu  elus juba üle viieteist aasta. Olen kasutanud seda nii oma pokkerimängija-aastate  jooksul kui ka elus üldse. Kõige huvitavam on nüüd mõelda sellest, et läksin päriselt  ka aastal 2006 pokkerimängijana kinnisvara ostuks panka laenu küsima ja sain selle.  Kuidas ma arvan, et see õnnestus oli, et käisin korterit vaatamas, väga meeldis, siis  lõin omale kindla teadmise, iga meelega nö tulevikumälestuse, et ma juba elan seal ja  kujutasin selgelt ette erinevaid selle elamiskohaga seotud tegevusi, seda tunnet, kuidas  ma seal päriselt ka olen. Siis lasin selle vabaks ja tegutsesin edasi. Varsti kolisin sinna  selle aja unistuste koju sisse, milles ma oma visioonides iga meelega olin juba paar  kuud elanud ja toimetanud.

Mu praegune tegevus, võiksin öelda, et missioon, ongi sellest rääkida, kuidas päriselt  soovitut oma ellu läbi tunde luua – nuun voyage on ühepäevane töötuba, kus võetakse  terve päev endale, et mõelda ja tõsiselt vaadelda oma elu, mida muuta ja kuidas  soovid oma elus end iga päev tunda. Seda saab teha nii grupis kui privaatselt.  Eeloleval teisipäeval näiteks teengi eraldi pokkerimängijate töötoa, kus kõik muu on

nagu igas nuuni töötoas, aga räägin just eriti palju ja põhjalikke näiteid, kuidas olen  viimase 17 aasta jooksul pokkeriga seotud tulemusi visualiseerinud – alates  summadest pokkerikontol, turniiri esimestest kohtadest kuni nüüd selle aasta meistrivõistluste naisteturniirini võiduni välja.

Kui oluline on Sinu jaoks auhind ja kas oled aastate jooksul võitnud midagi sellist, mis on kohe eriliselt rõõmu teinud või elamuse pakkunud? 

Auhind on kindlasti oluline, aga selleni jõudmiseks tuleb vähemalt mul keskenduda hoopis sellele, et mängides oleks lõbus ja põnev. Nö tuimalt toksides võidab suurelt väga harva. Olen alati lisanud väikeseid lisa-katsumusi endale, et asja põnevamaks muuta. Näiteks kui mängisin 4-6 ühelaua sit&go-d korraga, siis vahel otsustasin, et saan kõigis rahasse. Kui nt ühest enne raha välja kukkusin, siis mõtlesin, et nüüd pean selle vastu ühe vähemalt veel võitma.
Kaks korda on olnud selline juhus, et võidan paarisaja mängijaga multi-laua turniiri ja siis mängin kohe järgmisel päeval täpselt sama turniiri uuesti (nö sama tunde pealt) ja vaatan, kas saan uuesti esimese koha. Kaks päeva järjest see õnnestus, kolmandal enam mitte – ilmselt seal sai mu usk seal sellega otsa. Teisel korral mõned aastad hiljem tegin sama katse – taas õnnestus esimene koht kaks päeva järjest, kuid kolmandal enam mitte. Üldse on läbi aastate nii olnud, vahepeal isegi Kanada ajal, et kui ikka mingi konkreetse asja jaoks on suuremat summat vaja, siis teen jälle pokkerit ja üldiselt on õnnestunud.

Pean ütlema, et ma isiklikult pokkerit kunagi enam põhitegevuseks ei valiks, põlesin 2009. aastal ikka psühholoogiliselt läbi, kõik muutus liiga drastiliselt ja liiga kiiresti. Nuun on otsast lõpuni minu asi, teeb väga õnnelikuks selle töötoa arengut kujundada ja jälgida.

Millised oleks Sinu soovitused algajale naispokkerimängijale? 

Arvan, et väga olulist rolli mängis mu pokkeritee alguses mentor, sellel ajal mu abikaasa,  Ingvari Liitoja, kes oskas maletajana väga strateegiliselt mõelda, teadis palju teooriast ja  tõenäosusest, alati analüüsis oma käsi ja tihti arutas neid minuga läbi, hiljem arutasime juba  mõlemi käsi. Ehk siis esimene asi võiks olla vähemalt üks mentor, kes võiks olla sinust ka  erineva stiiliga mängija, kellega saad arutada oma kogemusi ja käsi, neid analüüsida, aga seda  teadlikult ja targalt, mitte lihtsalt bad biite üksteisele kurtes. Neid arutluste tulemusi ja uusi  ideid saab siis mängus hiljem katsetada ja vaadata, kas see sinule ka sobib. Teine asi, mis mind kiiresti edasi aitas, oli see, et ma proovisin erinevaid stiile pokkerit, aga  ka cashile vahelduseks ühelaua turniire ja multi-turniire, 6-max, heads-up, kõiki erinevaid variante. Sellised katsetused tegid siis oma nö tava- või lemmikmängu ka hoopis paremini  tunnetatavamaks ja see hakkas rohkem ka sisse tooma.

Kolmandaks, eriti lives, on päris huvitav see, et naismängijate eelis tundub olevat, et mehed  arvavad, et nad teavad, kuidas naised mängivad. Aga just seda saabki enda kasuks ära  kasutada, mängides hoopis teisiti.

Kolmas Eesti naiste pokkeriliiga 2021 online turniir leiab aset juba teisipäeva õhtul kell 20.00 OlyBeti pokkeritoas. 

Eesti naiste pokkeriliiga tegemiste kohta saad lähemalt lugeda nende Facebooki lehelt. 

Sarnased artiklid