NAPP PÄÄSEMINE: Eesti alpinistidel õnnestus surma vältida

Eestlastest alpinistid pääsesid napilt surmasuust, kui jäid maha esimesest baaslaagrist lahkunud helikopterist. Nimelt kukkus helikopter veidi aega pärast õhkutõusu alla. Praeguseks on hukkunud vähemalt kuus kopteris olnut. 

Eesti alpinistidest koosnev kuueliikmeline rühm otsustas ette võtta raske ülesande vallutada Tadžikistani poolel asuva Pamiiri mäestiku kaks kõrgeimat tippu: Ismoili Somoni ehk endine Kommunismi mäetipp (7495 m) ja Korženevskaja ehk Kuh-i-Santalaki mäetipp (7105 m).

Eile pärast Ismoili Somoni pidi helikopter nad baaslaagrist peale võtma, kuid kuna eestlased tulid hiljem mäest alla, jäeti nad teisele väljalennule. Veidi aega pärast õhkutõusu kukkus helikopter aga alla ning eestlased pääsesid napilt surmasuust. 

Meie kopter kukkus alla 14 km kaugusel – 10 minutit pärast õhku tõusmist. Pidi olema kaks lendu. 14 +14 inimest. Pidime olema esimesel lennul, aga kuna tulin hiljem mäest alla, jäeti meid teisele väljalennule. Olime veel seetõttu hirmus pahased…

Teadaolevalt saadeti allakukkunud lennult GPS-SAT seadme kaudu teade ja on teada, et käib päästeoperatsioon. Hetkel on neli hukkunut. Kuna öösel sadas paksu lund, on päästmistööd pea et võimatud. Kogu õhtu valmistusid inimesed, kes laagrisse jäid, varahommikuseks päästeoperatsiooniks. Sööklas lükati lauad kokku, pandi valmis telgid, gaasid, med tarbed, vigastatute kandmislauad jne. 

Teada on, et kopter kukkus 4529 m kõrgusele moreenile kitsale platoole, siis üsna tõenäoliselt sinna teise päästekopteriga ligi ei saa ja tuleb sinna ronida. Näib, et kopter otsis laugemat kohta. Praegu ootame päästekopterit. Kaheksa tugevamat täisvarustuses meest on valmis pandud. Kaasa arvatud üks meie mees Tannar,” andis Katrin Merisalu K&K Pamiir 2018 Facebooki lehel teada. 

Hommikul saabus info, et ööga on hukkunud veel kaks inimest.