NEW YORGIS ELAVA DIINA edulugu: “Endasse tuleb uskuda ka rasketel hetkedel!”

30-aastane Diina on pärit Tallinnast ja elab praegu New Yorgis. Pea kuus aastat tagasi turismireisil olles külastas ta kohalikku tantsukooli nimega Broadway Dance Center. Seal nähtu ja kogetu avas justkui uue dimensiooni tantsumaailma, jäi Diinale kauaks mõtteisse ja ta otsustas nende rahvusvahelisse tudengiprogrammi kandideerida. Kuus kuud hiljem oli ta suure kohvri ja üheotsapiletiga teel New Yorgi suunas. Ülejäänud on aga juba ajalugu. 

“Siinses lavakunsti valdkonnas on meeletult palju võimalusi end arendada ja proovile panna ning väga erinevates projektides kaasa teha. Aga eks oma osa oli ka New Yorgil endal – see oli minu jaoks algusest peale ülimalt lummav linn, pole oluline, kaua sa siin elanud oled, ikka juhtub iga päev midagi, mis sind üllatab, sul on alati mõni avastamata koht, kuhu minna, või tänav, mida mööda jalutada ning siin kohtab niivõrd palju hämmastavaid inimesi. See on nagu igapäevane multikultuurne seiklus, alati täis ootamatusi ja justkui võlukunsti,” räägib Diina selle kohta, miks ta just New Yorki otsustas kolida.

Diina tantsutee sai alguse rahvatantsust ansamblis Lee, tema esimene tantsuõpetaja oli Maido Saar. Peale seda tegeles ta lühemat aega võimlemisega, siis viis tee Kati Tantsustuuudiosse, mis panustas oluliselt tema lavameisterlikkusse. Sealt edasi läbis Diina tantsijakoolituse Eesti Tantsuagentuuris. “Hakkasin tantsima kruiisilaevadel, õnnestus kaasa teha ka mõnes telesaates ja muusikalis. Tol hetkel õppisin samal ajal ülikoolis psühholoogiat. Mingil hetkel sain aru – neile mõlemale korraga ei jõua päris 100%-liselt pühenduda. Ja eelpool mainitud New Yorgi reis oli kinnituseks, et tants on ikkagi kirg ja sellega tegelemine annab täiesti kirjeldamatu tunde, mida ei anna millegi muuga võrrelda.”

Diina arvab, et New Yorki tulemine ja seal hakkama saamine on tema jaoks suurteks saavutusteks olnud. Ta ei ole kunagi eeldanud, et seal saab lihtne olema, aga millega ta end päris täpselt seob – seda ei teadnud naine tol hetkel veel isegi. “Nüüd tagasi vaadates saan aru, et kuigi väga pikk tee on veel ees, siis olen väga palju õppinud ja arenenud tantsus, loomingus ja elus üldiselt. Tantsija karjäär on lõputu võistlus ja konkurents – tantsutrennides oled tunde ja tunde endaga peeglis silmitsi ja lisaks on su kõrval nii palju andekaid tantsijaid. Pidevalt näed ja mõtled sellele, mis võiks oma soorituse juures parem olla. Väga paljudesse tantsuprojektidesse valitakse tantsijaid audition‘ite põhjal, mis on jällegi pidev võistutantsimine. Vahel läheb enda meelest väga hästi, aga sa ei osutu valituks ja mõnikord vastupidi, ei jää ise oma esitusega rahule, aga saad rolli. New Yorgis on väga palju type casting‘ut – otsitakse väga kindla välimuse, pikkuse, juuksevärvi, kehaehituse, rassi, stiiliga vms esinejaid, seega alati ei olene kõik ka su tegelikust tantsualasest sooritusest. Kokkuvõttes on see selline pidev olelusvõitlus ja siin püsimine ja edasi püüdlemine on kindlasti saavutus omaette. Minu enda jaoks oluline saavutus on see, et olen julgenud oma soovidesse ja eesmärkidesse uskuda ja teha otsuseid oma sisemist häält kuulates. Puht tantsualaselt kindlasti näiteks hiljuti Macyse tänupühadeparaadi avanumbris tantsimine. See on maailma suurim paraad ning olin mitmeid aastaid seda vaatamas käinud ja unistasin seal esinemisest. Samuti võimalus õhuartistina kaasa lüüa maailmakuulsas etenduses “Fuerza Bruta”. Ja kindlasti oma tantsuetenduste lavale toomine NYCs ja MTV telesaadetes tantsimine. Need oleks mulle mõned aasta tagasi täiesti sürrealistlike mõtetena tundunud,” räägib Diina oma saavutustest. 

Tema sõnul annab tantsimine talle vabaduse ning võimaldab end väljendada sellisel viisil, mida pole võimalik sõnadesse panna. “Tantsimine motiveerib mind igapäevaselt, annab võimaluse oma mugavustsoonist välja astuda ja end lõputult edasi arendada. See annab mulle hea enesetunde, nii füüsiliselt kui emotsionaalselt, ja õpetab iseend paremini tundma. Professionaalselt tantsuga tegelemine on arendanud oluliselt enesedistsipliini. Koreograafina on väga erakordne tunne uskuda millessegi, mida pole veel olemas, vormida sellest selge ettekujutus ja see tõeliseks teha.”

“Kõigepealt ütleks, et see on väga ilus eesmärk ja sellesse tuleks alati uskuda. Sama oluline on endasse uskumine – ka nendel hetkedel, kui see tundub ülearu raske. Nagu iga olulise eesmärgi puhul, tasuks endalt küsida, kuidas selleni jõua, mitte kas selleni on võimalik jõuda. Asjad, mis tõeliselt väärivad tegemist, ei tule kergelt. Soovitaks olla valmis oma eesmärgi nimel palju töötama. Üks mu tantsuõpetaja ütles kunagi, et tantsukarjääris annab andekus vaid 1%, ülejäänud 99% on töö. Püüa endast anda igas tantsutrennis 150%. Kui eesmärk/ülesanne/tantsusamm tundub raske, siis selle nimel tuleb lihtsalt rohkem pingutada ja tööd teha. Soovitaks treenida ka nii paljudes erinevates tantsustiilides kui vähegi võimalik. Igalt treenerilt ja kaastantsijalt on alati midagi õppida, kuid sealjuures pole puhkus vähem oluline. Tantsijale on antud võimalus imelisel kombel nii palju lugusid jutustada – lase end erinevatel eluvaldkondadel inspireerida ja tunne sellest rõõmu. Ei maksa end teistega liialt palju võrrelda, sinu unikaalsus on alati sinu suurim tugevus. Hoia oma eesmärk selge ning küsi endalt iga päev, milliseid samme saad teha täna, et kunagi oma suure eesmärgini jõuda? On oluline hinnata oma saavutusi ja endale aeg-ajalt õlale patsutada, samal ajal ka mitte unustada, et tantsus on alati võimalik samm edasi minna ja midagi uut õppida. Ja lõpuks kõige olulisem on mitte unustada, et kuigi see on üks lõputu töö, siis oluline on seda tööprotsessi nautida ja sellest rõõmu tunda,” annab Diina nõu nendele tüdrukutele, kes samuti tantsukarjäärist unistavad.