“ÄRGE KASUTAGE seda kaitsemaski – see on eluohtlik vale. Ärge tehke järgi.”

Shutterstock

Buduaar

Ando Meritee on Eesti pereisa, kes on kaitsemaskidega keskmisest rohkem kokku puutunud.

Nimelt elas mees aastaid tagasi Taiwanis ning toona oli just Taiwan üks SARS-iga kokku puutunud piirkondi maailmas ning sel põhjusel tundsid inimesed ka vajadust end antud teemal harida. Nii õppis Meritee kaitsemaskide kohta üsnagi palju.

Hiljuti vaatas Meritee “Ringvaate” saates intervjuud Apotheka proviisoriga. Saates olid teemaks erinevad kaitsemaskid ja koheselt jäi mehele silma mitu suurt viga.

Nimelt nendib mees, et saates levitati kaitsemaskide kohta eksitavat informatsiooni. “Proviisor väitis, et väljahingamisklapiga FFP3 respiraator, mis saates Reikopi käes oli, on just see õige mask, mida koroonahaige peaks teiste juuresolekul kandma – see on eluohtlik vale. Ärge tehke järgi. FFP3 taseme respiraatormaske on kahte tüüpi – õhu väljalaskeklapiga ja ilma. Ilma väljalaskeklapita FFP3 maski puhul liigub õhk mõlemas suunas läbi kaitsva filtri, seega kaitseb see tervet maskikandjat haigete eest ning ei lase haigel maskikandjal viirust levitada. Reikopi käes oli aga õhu väljalaskeklapiga respiraator, mis on mõeldud ainult tervetele inimestele, kes ennast haigete eest kaitsevad. Sissehingatav õhk liigub läbi filtri ning välja hingates klapp avaneb ja õhk läheb filtreerimata välja, et kergem oleks hingata. Kui haige inimene kannab klapiga maski, siis on see sama, kui ta üldse ei kanna maski – nii kui haige välja hingab, läheb klapp lahti, ja viiruseosakesed tulevad ilma igasuguse takistuseta väliskeskkonda,” seletab mees.

Lisaks toonitab Ando Meritee, et kindlasti tasuks kaitsemaskide tõhususse uskuda. “Riikides, kus massiliselt kantakse maske, on saadud viiruse levik kiirelt kontrolli alla (Taiwan, Singapur, Jaapan, jt.). Loomulikult on seal ka muud täiendavad põhjused nagu rangemad karantiinireeglid. Rääkides veel juurde isetehtud maskidest – ka need aitavad! Saatekülaline väitis, et kuna viiruseosakesed on nii väikesed, siis need lähevad maskist läbi. Tegelikult püüab ka tavaline kirurgimask väga suure osa viirustest kinni, seda justnimelt viiruse väiksuse tõttu – osakesed, mis on väiksemad kui 0.3 mikromeetrit, on nii kerged, et nende liikumistrajektoori hakkavad mõjutama põrkumine õhuosakestega, tekitades kaootilise liikumistrajektoori, pendeldades ka külgsuunades olulisel määral, suurendades võimalust, et see maski materjalisse kinni jääb. Koroonaviirus on keskmiselt umbes 0.1 mikromeetrit suur. FFP2 mask suudab 94% sellest kinni püüda ja FFP3 99%. Kui inimeseni jõuavad vaid üksikud viiruseosakesed tänu maskile, siis selle kogusega suudab inimorganism koheselt toime tulla ja viiruse hävitada ilma haigestumata,” nendib ta.

Loe Ando postitust ka siin.