PEREARST MADIS VESKIMÄGI kritiseeris teravalt praegust vaktsineerimispoliitikat

PEREARST MADIS VESKIMÄGI kritiseeris teravalt praegust vaktsineerimispoliitikat
123rf.com

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi kirjutas sotsiaalmeedias, et ainus võimalus seljatada koroonainfektsioon on kõigi elanike vaktsineerimine, vähemalt 80% ulatuses.

Meie armas Eestimaa paistab jälle silma- oleme Euroopas I kohal haigestumises ja viimasel kohal riskirühmade vaktsineerimises, eriti 80+ vanuserühmas. Kordan varasemat mõtet: see on sõda, sõda kahel rindel. Ühel rindel on koroonaviirus, sellega on lihtne hakkama saada, ainult distants, kontaktide vähendamine, mask ja kätepesu. Teisel rindel põikpäisus, käegalöömine, uhhuumeditsiini usk, viirusnaiivsus ja ka viirusbandiitlus. Selle kõigega on märksa raskem toime tulla, kahjuks on see viinud meid Euroopa tippu, halvas mõttes.

Haigestumise langus viimastel päevadel on näiline, muret teeb haigestumise tõus vanuserühmas 70+. Haiglad töötavad võimete piiril, plaaniline ravi kannatab ! Rahakeeles maksab koroonakriis meile miljardeid. On tehtud võrdluseid: kahekordistada õpetajate palka 15 aastaks, ehitada valmis 4realised maanteed, tõsta pensioni jne jne. Oma I koha hind on väga kallis, kõik see jääb olemata, saame aastakümneteks ränga laenukoormuse.
On aeg sirutada selga ja ütelda- aitab jamast ! Veel jõuab väga halba pöörata vähem halvaks või isegi natuke paremaks !

Siinkohal ei saa jälle vaikida, vaid esitan ei kellegi muu, kui isiklikke seisukohti, arsti ja kodanikuna.
1. Täiskasvanud elanike vaktsineerimine, vähemalt 80% ulatuses. Peame muutma retoorikat: ”Tere, kas soovite end lasta vaktsineerida” tuleb asendada ” Tere, meil on koroonakriis. See võib tappa 1-2% elanikest, 10% elanikest võivad saada püsivaid tervisekahjusid, pidurdub majanduskasv, tekib tööpuudus, pidurdub pensionitõus. Teie saate aidata selle kõige ärahoidmisel, kui vaktsineerime Teid esimesel võimalusel.

2. Vaktsineerimine on kõige õigem läbi viia perearstimeeskondade poolt, nii on võimalik jõuda kõigi patsientideni kiirelt ja arvestades nende kõiki riske. Olen oma patsiendibussiga korraldanud vanemaealise patsiendi tasuta transpordi meie tervisekeskusesse. Sama bussiga võime läbi sõita kõik külad ja jõuda kõigini.

3. Hooldekodudes saime vaktsineeritud 95% hoolealustest, ei tekkinud mingeid probleeme. Täpselt samuti on vaja vaktsineerida ülejäänud elanikkond ja lõpp jonnimisele ja eputamisele, kõhklemisele ja arvamuse muutmisele umbes 2 x päevas.
4. Meie praegune vaktsiinijaotuspoliitika on jabur, inimvaenulik, soodustades ebavõrdsust, mõnede piirkondade eelistamist, patsientide ja meedikute kibestumist ja käegalöömist. Tulemuseks on ka madal hõlmatus ja bumerangina viiruse leviku hoogustumine vanemaealiste seas.

5. Nähes nooremate elanike tunglemist meie ”vaktsineerimiskeskustes” tekib kahtlus- kas see mitte ei soodusta viiruse levikut. Viimastel nädalatel pidime iga päev vastama u 10 vihasele telefonikõnele- miks me ei vaktsineeri, keegi noor juba kuskil sai. Tahtmatult tekib paras õnnetuolek ja ka viha meie meditsiinikaugete meditsiinikorraldajate vastu. Vaikselt trikitades saime 200 doosi vaktsiini, sellest umbes poole suutsime ära süstida kallitel pühadel. Nüüd võime üsna vabalt pakkuda vaktsiini kõigile, kes meid külastavad. Aga see pole päris õige !

6. E registratuur on tõesti väga mugav, juhul kui see jõuab hõlpsalt kõigini. Meie e riik muutub siinkohal taas e põrguks ja sadistlikuks piinapingiks. 70% vanemaealistest ei saa seda paljudel põhjustel kasutada: ID kaardi probleemid, pinnid ja serdid, arvuti puudumine, IT hirm, oskamatus navigeerida e riigis, digiloos jne. Seda ei saa hukka mõista. Vaktsiini jaotamisel tuleb kogu tähelepanu suunata kõige nõrgematele, et nemad saaksid vaktsiini ladusalt kätte. Näiteks 90 aastane proua Elsa alevist või 85 aastane härra Eduard Pärakülast. Kõik on muhedad, väärikas eas inimesed, kes on oma kandi sädeinimesed, kelle ümber käib palju nooremaid, osa saamas nende elukogemusest. Tõsi, sellega kaasneb ka risk saada viirus. See, et neil ei ole uuendatud ID kaardi serte ja PIN1 on ununenud, ei tohi neilt ära võtta võimalust saada vaktsineeritud.

7. Kui riik pakub tasuta vaktsiini, siis selle vastuvõtmine on iga kodaniku kohus. See ei ole kellegi vandenõu ja kiibistamine. Olen kuulnud lugusid põhjamaadest ja nt UK-st, kus on jõutud vanemaealiste 90 % hõlmatuseni. Ollakse täis usaldust ja rõõmu, tänutunnet oma riigi suhtes. Meil seda ei ole, põhjuseid on palju, valitsev on kahjuks umbusk ja vaen.

8. Soovitakse (aju)vabadust ise otsustada. Hüva, palun, (aju)vabadusel on ka oma hind. Hirmsana näiv mõte- koroonasse haigestumisel maksate oma ravikulu ise. Selle hind on varieeruv tuhandetest sadade tuhande eurodeni. Teid ravitakse, kuid edasi tegeleb Teie ravikuludega kohtutäitur ! Valik on Teie !

Sarnased artiklid