PIILU FOTOGRAAF LAURA NESTORI stiilsete koduseinte vahele

Laura Nestor

Buduaar

„Kus ma küll elanud olen?“ küsin endalt, kui peatun fotograaf Laura Nestori bordoopunase maja ees. Mõis keset linna? Ei! Hoopis- endine haigla, milles kunstnikuhingega naine ja tema muusikaajakirjanikust abikaasa Siim otsekohe oma tulevase kodu ära tundsid.

Kahekorruseline punane kaunitar, mida ümbritseb hiiglaslik aed, on oma piirkonnas üks eredamaid tähti. Tegemist on endise hooldushaiglaga, mis kaheksa aastat tagasi renoveeriti ning kinnisvaraturule paisati.
Täna esindab hoone oma medtsiinilise mineviku asemel pigem hedonistlikku ja aristokraatlikku elustiili. Kui Laura ja Siim (Veerenni pikaaegsete elanike ja fännidena) maja müügis märkasid, läksid nad seda kohe vaatama. „Kohe tundus lihtsalt super!“, meenutab Laura, kes armus oma praegusesse kodusse esimesest silmapilgust. Nii soetatigi endale kaunilt renoveeritud „valge karp“ ehk oma korter.

Tänaseks ei ole valget enam ruumis palju, kuid ilu selle eest kuhjaga.

Perenaise maitsekas eklektikaarmastus on vallutanud nii seinad kui põrandad. Sisekujundus Laurale meeldib ja kodu tuunida ta armastab. Detailirohkes kodus on igal esemel oma ainuõige koht.
Koridorist avarasse töötuppa astudes kohtab vasakus seinas Kesselhausi poolt eritellimusel valmistatud maast laeni ulatuvat raamaturiiulit, vastasseinal aga hulgaliselt kunsti: nii Laura enda töid kui ka mitmete moeillustraatorite raamitud teoseid. Kunsti täis seina all sünnib perenaise enda looming – seal seisavad Laura töölaud ja arvuti.
Elutoa avarast aknast avaneb vaade suurde hoovi, mille keskel on kaks vana kastanipuud. Lauraga üle diivani aknast välja piiludes osutab ta käsi appi võttes sellele, kuidas kastanid on kevaditi „vot niiiiiiiii lopsakad!“, et maja lapsed (ja neid on palju!) saavad seal maani ulatuvate lookas okste all mõnusalt suve nautida. Elutoa kõrval asub tütre Friida (8) tuba ning üle ukse Laura ja Siimu magamistuba.

Ja see pole veel kõik …

Esimeselt korruselt viib keerdtrepp meid alla soklikorrusele. Seal asub elutuba- helevalge köök ning vastukaaluks vastasseinas Siimu varandus – hinnaline plaadikogu. Kui palju seal plaate tegelikult on, seda ei tea ilmselt ka peremees ise. Muusikast kirju sein mõjub aga tõelise kunstiteosena ja tasakaalustab vastasseina helgust.
Kogu ruumi „ehib“ maleruudumotiiviga klinkerpõrand, mis on säilitatud originaali järgi, ning avara ruumi keskmeks on taevasinine kaunitar: Treimanni sisustussalongist leitud sametdiivan, mille saabudes sai ruum „valmis“. Tänu sellele teab Laura kinnitada, kui oluliselt võib ainult üks õigesti valitud mööblitükk kogu toa väljanägemist muuta.
Kuigi tegemist on soklikorrusega, on aknad avatud päikese poole ning valgust paistab sisse ilusti.
Ruumi annab helgust ja avarust ka hiiglaslik seinale nõjatuv peegel. Massiivse barokse raami leidis Laura antiigipoest. Maali jättis ta poodi (olgu öeldud, see polnud üldse väärtuslik!), sest perenaisel oli kindel soov saada raam, värvida see ise hõbedaseks ning lasta sinna sobiv peegel paigutada. Viimasega oli korralik peavalu, sest paljud meistrid arvasid, et küll on raam liiga õhuke ja küll selle jaoks liiga lapergune. Aga Laura kindlameelsus viis sihile ning täna ei kujutaks seda ruumi ilma peegeldava pilgupüüdjata ettegi.
Soklikorrusel asub ka saunaruum. Sauna lava on Laura enda kätetööna süsimustaks värvitud – ikka selleks, et oleks omanäolisem. Ise nikerdada ja värvida Laurale meeldib, nii on ta ükshaaval väikese pintsliga katnud üle ka keerdtrepi metallservad.

Nakatasid ka teisi …

Midagi selles majas tõesti on. Kui Laura ja Siim oma koduuksed sõpradele avasid, armusid mitmed neist Magasini tänava majja nii ära, et ostsid sinna ka endale korteri. Nüüd on osaliselt kogu maja rahvaga tekkinud tõeliselt vahva kogukond, kellega kevadõhtuid terrassil veeta või suveõhtutel aias kastani kõrval grillipidusid pidada. „Eriti vahva on muidugi lastel,“ rõõmustab Laura selle üle, et Friidal on majas hulgaliselt mängukaaslasi. „Lapsi on tõesti palju ja suviti jooksevad nad terve päev aias, viitsimata isegi uksest tuppa tulla,“ naerab naine. Ja milleks uksed, kui on soklikorruse aknad. „Ükskord lugesin, kuidas aknast vupsas sisse kaksteist last, kes kõik end diivani ette seadsid,“ lisab ta.
Aasta algusest liitus Nestorite perega ka noorim pereliige: hall kiisupoeg Dumbo, kes on nime saanud Friida suurte lemmikute, elevantide järgi. Olgu öeldud, et ka Dumbo ema elab kõrvalmajas!