ŠAMAAN EVALD PIIRISILD: õnn on sinu sisemise maailma tunne

Juba 9.-10. novembril toimub T1 Mall of Tallinn keskuses Tervisefestival, kus astuvad üles nii meditsiiniteadlased, alternatiivmeditsiini gurud, tervisetoodete pakkujad kui inimesed, kes on alistanud mõne tõsise terviseprobleemi. Teiste seas tuleb rääkima ka saate “Eesti selgeltnägijate tuleproov” võitja Evald “Kotkasulg” Piirisild.

Loe Tervisefestivalil toimuva kohta lähemalt siin

Esitasime Evaldile küsimuse: Kas inimene saab ennast ise õnnelikuks teha? Millest peaks alustama? 

Evaldi mõtisklused antud teemal on järgnevad: “Mis see õnn siis on? Ka saab seda kuidagi sõnadesse panna või oma emotsioonides väljendada? Jah, kindlasti on see alati nähtav sinu näost ja silmadest. Õnn võib olla rõõm mingi asja üle, lotovõit, armastus või kingitus kõige kallimalt. Õnn on sinu sisemise maailma tunne.

Millest alustada? Kõige lihtsam on end hommikul kallistada ja öelda: “Mu keha, mu hing, mu vaim …. Ma armastan sind.”

Soovi hommikul kõigile ilusat päeva – olgu nad siis sinu lähedased kodus või kaugel. Sellele kassile või koerale ka seal pargis. Ka naabritele, kes vahest pole nii sõbralikud, aga ikkagi. Kõigile, keda sa täna kohtad. Tänaval, trammis või bussis ja tööl.
Sellise tegevusega lood sa endale ise õnneliku tunde sisse ja alustad uut päeva ilusalt.

Kuidas ennast õnnelikuks teha? Ka see on lihtne, aga samas pead sa enesega tööd tegema, et vabaneda oma elu vaenlastest. Need on HIRM, KURJUS, KADEDUS, VIHA, EGO, VALED OTSUSED ja VANANEMINE.

Mida vähem on inimesel elus vaenlasi, seda lihtsam on tal vananeda. Kui sa elad pidevas hirmus, oled kuri, ei kuula teisi, vaid surud oma ego teistele peale, siis läheb nii, et kui sa ükskord oled vanaisa või vanaema või oled lihtsalt üksik – siis mitte keegi ei taha sinu juurde tulla. Keegi ei taha tulla, sest sa oled kuri ja paha olnud. Jah, vananedes muutub inimene uuesti väikeseks lapseks. Jonnib ja nõuab, et kõik oleks tehtud nii nagu tema ütleb ja inimesed tema ümber peavad sellega leppima.

Et olla õnnelik, võiks sinu kõrval olla kaaslane, kes mõistab sind, kes usaldab ja hoolib. Ja samas ka sina võiksid anda endast kõik. See tunne peaks olema vastastikune. 
Ka üksi saab olla õnnelik. Ka mingi väike heategu täiesti võõrale inimesele võib teha õnnelikuks. Kui keegi ütleb sulle, et ta on sinult abi saanud – ka see teeb õnnelikuks.  

Tihti peale on need inimesed, kes teisi aitavad, hoopis ise kannatajad. Aga see ehk ongi nende missioon nende praeguses elus. 

Õnne ei saa osta ega müüa. Õnn ei ole see, kui sa võidad loteriiga miljoni. Õnn ei ole see, mida sa saad kuskilt väljast, vaid see, mis on sinu sees. 

Õnn peitub meie hingerahus. Jagada rõõmuga kõike, mis meil on. Ka üks kallistus on vahest rohkem väärt kui 100 eurot. Ka üks lilleõis, mille sa oma lähedasele kingid nii, et ta seda sinult ei oota, on rohkem väärt. 

Õnn tuleb ka siis, kui sa õpid “ei” ütlema. Kuigi see on paljude jaoks raske, sest sa oled ju harjunud alati “jah” ütlema ja siis hakkavad inimesed sind ära kasutama. Nad teavad, et sa aitad alati, aga see muutub sinu jaoks lõpuks kurnavaks ja sinu keha lihtsalt väsib ära.

Õnne ära tundmine on alati minevikus. Me ei saa seda ette tunda. Me saame vaid mineviku vormis rääkida oma õnnest. Oma lapsepõlvest, oma hetkedest, mis on elus olnud ja mõnikord ka armastusest.

Lõpetuseks. Õnnelik inimene on see, kellel on elus olnud rohkem häid emotsioone ja rõõmu. Tuleb elada ilma vihata ja suure egota. Olla austav eelkõige iseenda suhtes ja ka kõige selle suhtes, mis on meie ümber. Ära jäta iseenda sisse ebameeldivaid sündmusi ja kaotusi.