Reklaam sulgub sekundi pärast

SOOMES ELAVA EESTLANNA edulugu: koristajana alustanud Marta lõi enda tantsustuudio

26-aastane Marta Jorits on pärit Põlvast, hariduselt on ta eesti filoloog ning omandanud bakalaureusekraadi Tallinna Ülikoolis. Praegu elab ta koos perega aga Soomes, Vantaal. Marta on tegus ning ettevõtlik naine, kes, olles aastaid tegelenud võistlustantsuga, hiljem show-tantsu ja cheerleading'uga, tundis 2012. aastal Soome kolides tohutult puudust tantsimisest ja sõbrannadest. Martal tekkis idee, mis on täna kasvanud välja Dancestiks - esimeseks Soome eestlaste tantsu- ja treeningstuudioks Helsingis. Kuidas aga Marta pere üldse Soome sattus?

Marta õppis Tallinna Ülikoolis eesti filoloogiat, abikaasa sõitis aga rekaga mööda Euroopat. Igatsus oli suur, mistõttu sai ühiselt vastu võetud otsus minna sinna, kus saab koos elada ja töötada. "Allan sai tööle bussijuhiks ja mina Erasmuse vahetusprogrammiga õppima Helsingi Ülikooli. Esimesel suvel, mil kooli alguseni olid veel mõned kuud, leidsin ma endale tööd ja tegevust Porvoo linnakeses, kuhu me elama asusime. Keeleoskuseta sain ma tutvuse kaudu tööle ühte koristusfirmasse ja võiks öelda, et see kogemus oligi see, mis on mulle andnud tänaseni jõudu ja motivatsiooni Dancesti vedamisel. Kuna tööpäevad olid rasked ja muserdavad (siinkohal suur kummardus kõigile naistele, kes seesugust tänuväärset tööd teevad!), otsustasin teha midagi ka hingele - ja tants on alati olnud mulle tohutult hingelähedane," rääkis Marta.

Marta leidis töökuulutuste portaalist tööpakkumise tantsijale, kuid sai juba esimeste trennidega aru, et tegu on pigem hobi korras tantsijatega ning osa grupist andis naisele mõista, et nad oleksid huvitatud temalt õppimisest. "See oli mulle tohutu kompliment, kuna sel ajal ei tegutsenud ega koolitanud ma end selles suunas, et saada treeneriks ega osanud ausalt öeldes isegi unistada sellest, et ühel päeval teeningi täiskohaga leiba vaid tantsides. Kuid sellegipoolest tundus mulle veidi hirmutav täiesti uues keskkonnas ja juba väljakujunenud grupis hakata oma visioone ellu viima. Sellel olukorral oli siiski märgiline tähendus, kuna sealt hakkas idanema idee. "Mopioperaatorina" töötades, nagu mu mehele hellitavalt meeldis naljatada, tundsin tohutut tungi leida endale tantsuseltskond, nagu meil Eestis oli olnud. Kui aga soomekeelsed treeningud tundusid hirmutavad, panin ühte Soome eestlaste gruppi üles kuulutuse sooviga leida tantsutaustaga tüdrukuid, kellega pisike show-grupp kokku panna. Kirju aina tuli ja tuli ning huvi näitas üles ligi sada naisterahvast. Paraku vaid üksikud neist olid tantsijad ja huvitatud oldi pigem tantsulistest rühmatrennidest, enese liigutamisest ja soovist leida sõbrannasid siinpool lahte. Registreerisin end kohe järgmisele aeroobika- ja rühmatreenerite koolitusele Eesti Võimlemisliidus ja hakkasin otsima kõikvõimalikke täiendkoolitusi. Lisaks võistlustantsule, cheerleading'ule ja show-tantsule olen tänaseks juurde õppinud palju erinevaid stiile (vogue, hiphop, dancehall, reggaeton jt), painduvuse turvaliseks arendamiseks läbinud joogaõpetajate koolituse ja oma teadmisi täiendanud mitmesugustel võimlemise, lihastreeningute ja lastetreeningutega seotud koolitustel," sõnas Marta. 

Vaikselt hakkas grupp arenema ja kasvama, seejärel laienes juba treenerite ring ning kolm aastat peale esimest trenni said avatud ka treeningud lastele. Viie aastaga on Dancesti tegevus arenenud tohutult palju - umbes 130-pealisest trenniperest on tantsulapsi ligikaudu 80 ringis. Stuudios tegutseb lisaks Martale veel neli treenerit: Mehhiko päritolu Vrajim, soomlanna Emilia ja eestlannad Kati ja Gerli. Tänaseks on tunniplaanis tantsutrennid mudilaseast täiskasvanuteni ja treeninguid leiab igale maitsele. Rühmatrennides saab tantsida (Latinissimo), poksida (F3Workout, Piloxing), rasvu põletada ja lihaseid treenida (Fatburn), tantsuhuvilised saavad õppida erinevaid tantsustiile (hiphop, showdance, vogue, Ladies Latin, GoGo Choreo) ning lastele ka keelelise liikumise tund, kus õpitakse koolieelikutega läbi liikumise tähestikku. 

"Tantsimine on muutnud nii minu kui ka paljude mind ümbritsevate inimeste elusid. See on täitnud nii mitmedki unistused, andnud võimaluse teha tööna seda, mida hobina teeksin niikuinii. Tantsimine on andnud nii mulle kui ka paljudele meie trennilistele juurde enesekindlust, eneseusku, toonud meie igasse päeva õnnetunnet, rahulolu, vallandanud suurel hulgal heaoluhormoone. Dancest on pereettevõte, kuna kogu selle tegevuse taga on minu abikaasa abi ja tugi absoluutselt igas meie sammus ja arengus. Meie kolmeaastane tütar on sisuliselt tantsustuudios üles kasvanud. Juba kaks suve oleme kogu perega veetnud Ibizal - mina tantsijana ja Allan oma tegevusvaldkondades õnne proovides ja leiba teenides," lausus Marta.

Suurimaks saavutuseks peab naine aga oma perekonda ning ühiselt üles ehitatud multifunktsionaalset perefirmat, tänu millele saavad nad täna, peale viit aastat kestnud higipales õppimist, töötamist ja paljude asjade ohverdamist, teha seda, mida südamest armastavad ja olla ümbritsetud nii paljudest armastavatest inimestest, kes on tänaseks nende ümber. "Oleme võtnud riske, loobunud paljustki ja olnud enamiku ajast oma mugavustsoonist väljas, rabanud mitmel rindel ja tihti unetundide arvelt, et kõik see oleks võimalik, mis meil täna on investeeritud ja tehtud. Kuid oleme saanud seda teha perena ja see on meid tohutult lähendanud ja tugevdanud ning täitnud järjest meie unistusi. Ja kui hea on vaadata tagasi ning tunda ja näha, et see kõik oli seda väärt ja on ka edaspidi. Kõige suuremat rõõmu selle kõige juures pakub mulle see, et meie kolmeaastane tütar kasvab üles selle tohutult vahva ja arendava melu keskel."

[gallery ids="1892644,1892650,1892656,1892662,1892669"]