Reklaam sulgub sekundi pärast

TAIPOKSIJA ANDRA AHO: kõik mehed ei mõista, miks ma seda teen

Kui mõelda sellisele alale nagu seda on taipoks, siis enamasti siiski eeldatatakse, et sellega tegelevad meesterahvad, ent see pole alati sugugi nii. Eesti neiu Andra Aho tegeleb taipoksiga profitasemel ning tõdeb, et mõned mehed tunnustavad tema valikut, kuid leidub ka neid, kes ei mõista, miks üks naisterahvas üldse niivõrd karmi alaga tegelema peaks.

Kui mõelda sellisele alale nagu seda on taipoks, siis enamasti siiski eeldatatakse, et sellega tegelevad meesterahvad, ent see pole alati sugugi nii. Eesti neiu Andra Aho tegeleb taipoksiga profitasemel ning tõdeb, et mõned mehed tunnustavad tema valikut, kuid leidub ka neid, kes ei mõista, miks üks naisterahvas üldse niivõrd karmi alaga tegelema peaks.

Andra armastab taipoksi mitmel põhjusel. "Taipoks on kõige mitmekülgsem püsti võistlusspordi ala, kus on lisaks käte- ja jalalöökidele lisaks ka löögid põlvede ja küünarnukkidega ning püstimaadlus ehk klintš. Taipoks on minu jaoks ääretult põnev ja mitmekülgne ning erinevaid tehnikaid ja võtteid, mida õppida, on lõputult. Alati on kusagil keegi, kes teab midagi, mida sina ei tea ja ennast saab alati täiendada ja osavamaks lihvida. Lisaks meeldib mulle, et taipoksil on oma ajalugu ja selle juured ulatuvad kaugele Taimaale, kus taipoks on osa kultuurist," kirjeldab ta.

Siiski on tegu väga karmi alaga, mida paljud naised pigem kardavad, sest löögid võivad olla väga valusad. Kas Andra ei karda haiget saada? "Taipoks on karm ala, eriti profitasemel võisteldes, kuid see mind võlubki, et ma saan teha midagi sellist, mida enamik inimesi ei julge teha. Harrastajana pole taipoks tegelikult üldse karm ala ning sobib kõigile, olenemata vanusest. Taipoks annab enesekindlust, füüsilist vastupidavust, parandab vormi ning loomulikult saad ka oskuse ennast kaitsta võimaliku rünnaku eest. Mina soovitan seda kõigil proovida."

2015. aastal osales Andra Tallinnas ühel võistlusspordi suurüritusel, kus ta pidi võistlema endast füüsiliselt palju tugevama vastasega, kellel oli ka kümme aastat rohkem vanust ja kogemusi. Tegu oli valusa, ent õpetliku kogemusega. "See matš oli väga raske ja juba peale esimest round'i sain aru, et round'i pikkus on pikem, kui kokku oli lepitud. Kokkuleppe järgi pidi matš toimuma 3 x 2 minutit ja võimalusega lisa-round'ile. Matš toimus aga 3 x 3 minutit ja tuli ka extra round, mis pikendas matši veelgi. Seega kestis matš kaks korda kauem, kui oli kokku lepitud. Kaotasin selle matši extra round'is ja olin pärast seda vaimselt pikalt rivist väljas, et korraldaja sellise vea tegi," meenutab Andra.

Kuidas aga mehed sellesse suhtuvad, kui Andra mainib, et ta tegeleb taipoksiga? "Oleneb mehest. Mõni kiidab ja on vaimustunud, mõni laidab ja ei mõista, miks ma seda teen. Arvamusi on sama palju kui on inimesi, sellest ei tasu end mõjutada lasta, vaid leida enda ümber need inimesed, kes sind mõistavad ja toetavad," tõdeb Andra, et teda teiste arvamus ei mõjuta.

Kusjuures enamik Andra trennikaaslasi on mehed! Ja mitte lihtsalt mehed, vaid Andrast suuremad ja raskemad. Uurisime, kas mehed peavad Andrat endast nõrgemaks, sest ta on naine, või võetakse teda nagu samasugust. "Ma usun, et mehed ei võta mind füüsiliselt võrdsena, sest enamasti on mehed minust suuremad ja raskemad, kuid nad hindavad mu tehnilisi oskusi. Samas kui teen sparring'ut enam-vähem enda suuruses mehega, siis on vastasseis ka võrdväärsem ja mehed julgevad lüüa küll, kui näevad, et ma ei karda nende lööke."

Hiljuti tuli Andra taipoksis üliõpilaste maailmameistriks, mis on tõeline saavutus ja väärib kahtlemata mainimist. Võistlus leidis aset taipoksi kodumaal Tai Kuningriigis. "Tegu oli FISU (International University Sports Federation) poolt korraldatud taipoksi üliõpilaste maailmameistrivõistlustega, mis toimusid Pattayal, Tai Kuningriigis. FISU korraldab võistlusi paljudel erinevatel aladel ning taipoks valiti sinna hulka sel aastal esimest korda ehk siis üliõpilaste maailmameistrivõistlused taipoksis toimusid esimest korda ajaloos. Osalejaid oli tegelikult oodatust vähem, ilmselt seetõttu, et paberimajandust oli palju ning see tegi paljude jaoks võistlema pääsemise keeruliseks - nimelt pidid sa tõestama, et sa ikka õpid ülikoolis. Minu paberid ajas korda Sisekaitseakadeemia ja tänu sellele ei pidanud ma üldse muretsema," on Andra tänulik oma koolile.

Vaata pilte Andrast allpool!

Toimetas: Karin Karu

 

 

[gallery ids="2052496,2052498,2052499,2052501,2052503,2052505,2052507,2052509,2052511,2052513,2052515,2052517,2052518,2052520,2052522,2052524,2052526"]