VIROLOOGIAPROFESSOR Irja Lutsar avaldas, mis olukorras me praegu oleme

Shutterstock

Terviseamet

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar annab oma värskes ülevaates teada, et suure tõenäosusega oleme me jõudnud ajajärku, kus elu koroonaviirusega on paratamatus.

Professori sõnul tuleb meil õppida viirusega koos edasi eksisteerima nii, et see meie elu võimalikult vähe kontrolliks.

“Koroonaviirus on tänaseks haaranud kogu maailma. Infektsioonhaigustele ebatavaliselt on rohkem pihta saanud kõrgelt arenenud riigid ja vähem on haigust madalama arengutasemega maades. Põhjused pole päris selged. Arvatakse, et mingit osa mängib kokku kuivanud turismisektor ja mingit osa ka olukord, kus arengumaades on valdavalt noorem elanikkond. Kogu maailmas on registreeritud peaaegu 3 miljonit haigusjuhtu – neist 97% on hinnatud kergeteks haigusjuhtudeks.

Lapsed, eriti vanuses kuni kümme eluaastat põevad COVID-19 infektsiooni kergelt ja nakatuvad harvemini kui täiskasvanud.

Eriti tugevalt on pihta saanud hooldekodude elanikud, nii nagu me Eestiski näeme.

Rakendatud range karantiini ehk sotsiaalse isolatsiooni tingimustes on nakatumine olnud madal, sealhulgas ka Eestis.

Kahjuks pean ikka tõdema, et mitte ükski ravim pole osutunud kliiniliste uuringutes nii efektiivseks ja hästi talutavaks, et see oleks liikunud registreerimise faasi. Ravimi tootmine ägeda viirushaiguse vastu, kus suurt osa mängib organismi immuunvastus, pole kergete killast.

Mitu vaktsiini on jõudnud kliiniliste uuringute (inimkatsed) faasi. Mõned neist on toodetud moodsa ja teised vana tehnoloogia alusel.

Oleme jõudnud ajajärku, kus meil tuleb koroonaviirusega koos edasi eksisteerida nii, et viirus võimalikult vähe meie elu kontrolliks. Kuidas see toimuma hakkab näitavad lähikuud. Kardan, et nn endine normaalne elu niipea ei taastu.

https://www.facebook.com/terviseamet/posts/3399498750063772?__xts__[0]=68.ARCGnCt_-kyeez5KzcBn3WCOTNt-x51rVuoMBr8ltffHKs7WedwliwYumZF4YAyr8wNUCV5l_jImUGliBPn2AYJ3R94b0p6-8fGlAo9zsHGW74Ucb3fwb4wVAZOkyrW_3YMXbkiff6k3QVfScRFmOEQlBVT9uimDmRpTfkH0bK_7XqdwQLu0rAAT0abvJmQoJ_8gKwu6gKIv2S2zfHixd2lOyettakPZG3L44fxP_3WFeyXfsF_pFVJ0RVh-dPwys_9flbPxwCkkK1prOooMIe6lLVmxWyRyyyLgt1p9mB4y-E0b8ZUSQQwKzjoSVOHZ46hZCOarp1j0lBXBCPACqfSLC5Zh4Prj-rFWzwNw2ti41E7o-m95&__tn__=-R