Reklaam sulgub sekundi pärast

Nägu siledaks ja pringiks – omaenda kätega!

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Illustratiivne pilt
Illustratiivne pilt — FOTO: 123RF.COM

Näoteibid ja -kupud, massaažirullikud, -kivid ja -plaadid – enesehooldusrituaalideks jagub mitmeid moodsaid iluvidinaid. Mis neist aitaks naha nooruslikkust paremini hoida ja näokontuure kujundada?

Näo modelleerimise ja enesemassaaži vahendite valik on mitmekesisem kui kunagi varem ja igaühel on võimalik leida nende hulgast oma lemmik. Näiteks näorullik on hea lümfi aktiveerimiseks ja seeläbi tursete vähendamiseks, näoteip aitab vähendada kortsukesi laubal ja silmade välisnurkades ning näokupud omakorda ergutavad näomikrovereringet ja annavad nahale toonust. Siiski tuleb iga abivahendi kasutamisel osata õigeid tehnikaid, sest kasu asemel võib valede võtete kasutamine kaasa tuua hoopis nahaseisundi halvenemise või lihtsalt nulltulemuse.

Näoteibid toovad trimmis naha

Varemalt kasutati teipimist edukalt spordivigastuste ennetuses ja rehabilitatsioonis, tänapäeval on saanud esteetilisest teipimisest ilutööstuse uus trend, mida kasutatakse naha elastsuse parandamiseks ning tursete vähendamiseks. Kinesioloogiline teip tõstab lihaste peal olevat nahka. See kiirendab lümfi- ja vereringet, lõdvestab lihaseid ning toob nahale värskema jume. Sobivas tehnikas kleebitud iluteibiga saavutatakse kokkutõmbunud lihaste vabastamine või fikseerimine. Plaastreid saab kasutada kaelal, põskedel, dekolteel, silmade all ja mujalgi. Esimese 3–4 nädala jooksul on soovitatav teipi kasutada 2–8 tundi ööpäevas, eelistatult öösiti. Õigesti paigaldatuna ei ole kinesioteipi praktiliselt tunda, see venib, ei piira liigutamist ning tõhustab kudede taastumise loomulike protsesse. Meetodit saab hästi kombineerida sidekoemassaaži, näovõimlemise või -massaažiga. Visuaalselt vähendab esteetiline teipimine näo turset, korrigeerib näokontuuri, vähendab nasolabiaalseid (ninast suunurgani ulatuvaid) volte ja kulmude vahelisi kortse.

Kinesioteipimist võib naha noorendamise eesmärgil kasutada igaüks, peamine, et nahal ei oleks värskeid haavu ja muid vigastusi. Siiski leidub rida haigusi, mille puhul esteetilist teipimist teha ei soovitata: dermatiit, psoriaas, neeruhaigused, süvaveenitromboos, kardiovaskulaarsed haigused ning pahaloomulised kasvajad.

Maagiline Gua Sha kivi

Gua Sha massaaž on traditsioonilise Hiina meditsiini välise teraapia vorm, mida kasutati ja kasutatakse ka praegu immuunsüsteemi tugevdamiseks ning erinevate haiguste ennetamiseks ja ravimiseks. „Gua tähendab kraapima ja Sha akuutset haigust – otsetõlkes seega haigust ära kraapima,“ räägib Gua Sha näomassaaži õpetaja ja (Face Yoga Method) näojooga treener Marion Kattai-Kassihin. „Kui keha Gua Sha massaaži tehes rakendatakse päris tugevat survet (ja võivad tekkida verevalumid), siis Gua Sha näomassaaži tehes kasutatakse traditsioonilise Gua Sha massaaži põhimõtteid leebemal viisil – siluvate võtetega liigutakse mööda meridiaanide kulgu ja mõjutatakse bioloogiliselt aktiivseid punkte. Seeläbi aktiveeritakse vere- ja lümfiringlust, mõjutatakse närvilõpmeid ning reguleeritakse siseorganite talitlust.“

Marion Kattai-Kassihin
Marion Kattai-Kassihin — FOTO: Erakogu

Tasub teada, et kõik õpetusvideod, milles Gua Sha kivi kasutakse, ei ole sugugi alati Gua Sha massaaž, vaid korrektne oleks seda nimetada näomassaažiks Gua Sha kiviga, eesmärgiks näiteks konkreetse lihase või kortsupõhja töötlemine. Nii, nagu manuaalne näomassaaž kätega, aitab ka kiviga tehtav massaaž suuepäraselt kudede ainevahetust ergutada ja lümfi liikumist kiirendada. „Gua Sha kiviga mõjutatakse nii nägu, kaela kui dekolteed,“ jätkab Kattai-Kassihin. „Tegelikult saab kivi kasutada ka näiteks tselluliidivastase kehahoolduse koduse abivahendina, aga ka lihaspingete leevendamiseks kaelal ja turjal – väikesel maagilisel kivil on suurepäraseid kasutusvõimalusi.“

Gua Sha näomassaaži tehes tuleb alati eelnevalt kanda nahale kas seerumit, õli või kreemi. „Oluline on tagada kivi hea libisemine nahal,“ paneb Kattai-Kassihin südamele.

Gua Sha näomassaaž virgutab vereringlust

Kui praktiseerida Gua Sha kivi kasutades õigeid tehnikaid ja võtteid ning olla teadlik näo- ja kaelalihaste paiknemisest ning nende seisundist, on võimalik järjepideval kasutamisel saavutada hulganisti häid toimeid. „Gua Sha massaaž aktiveerib naha verevarustust, pakkudes kudedele rohkem hapnikku ja stimuleerides seeläbi naharakkude uuenemist. See suurendab kollageeni tootmist, parandades naha elastsust ja tugevust, vähendades seeläbi miimikajooni ja kortsukesi,“ loetleb Kattai-Kassihin“ Aeglane lümfisüsteem võib põhjustada naha turset, väsimust, aknet ja muid nahaprobleeme. Kuna lümfiringe stimuleerimine on võimalik ainult lihaste liigutamise või massaaži kaudu, on Gua Sha kasutamine parim lahendus lümfidrenaažiks, misläbi vereringe aktiveerub ning silmaalused tursed vähenevad. „Gua Sha virgutab vereringlust, kiirendades naharakkude uuenemist ning seeläbi väheneb aknest põhjustatud armide nähtavus,“ lisab Kattai-Kassihin. „Parem vereringe vähendab tumedaid silmaaluseid ja annab nahale noorusliku sära.“

Kuna Gua Sha lõdvestab näolihaseid ja -kudesid, siludes seeläbi vananemisilminguid, pehmenevad kortsud ja peened jooned. „Järjepidev Gua Sha näomassaaž õige tehnikaga toob kaasa parema välimusega lõuajoone ja põsesarnad,“ jätkab Kattai-Kassihin. „Gua Sha näomassaaž sobib kasutamiseks kuperoosa puhul ning tugevdab veresooni. See rahustab ja leevendab näo- ja lõuapiirkonna pingeid, parandab naha üldist seisukorda ja suurendab loomulikku sära.“

Gua Sha näomassaažil ei ole otseselt vanuselist piirangut. „Lihtsalt tasub teada, et mida vanemaks saame, seda aeglasemaks muutub naha ainevahetus, aga ka niigi laisk lümfisüsteem muutub veelgi aeglasemaks,“ nendib Kattai-Kassihin. „Gua Sha näomassaaži iseendale tegemiseks tasub õppida vastava väljaõppe saanud juhendaja käe all. Selleks ei ole vaja tingimata kuhugi kohale sõita – kõik vajalikud teadmised, oskused ja võtted on õpitavad ka veebi vahendusel.“

Kivi tugevus, kuju ja paksus on erinevad

Gua Sha näomassaažiks on saadaval erineva kujuga tööriistasid (rullikud, plaadid, seent meenutava kujuga vahendid), mis on valmistatud erinevatest poolväärisikividest nagu roosa kvarts, nefriit, ametüst ning obsidiaan. Näorullikut kasutasid naised juba iidsetel aegadel, et säilitada nooruslik välimus. Näiteks roosat kvartsi peetakse armastuse, harmoonia, hoolitsuse ja rahu kristalliks, mis toob õnnetunnet ja sisemist rahu. Jadeiidil on rahustavad ja tasakaalustavad võnked, kivi kosutab immuunsüsteemi, avaldab mõju närvisüsteemile, neerudele, südamele ja vereringele. „Erinevatele poolvääriskividele omistatakse erinevaid toimeid,“ nendib ka Marion Kattai-Kassihin. „Kes usub kivide mõjusse, võiks valida kivi vastavalt sellele, millist toimet ta kivilt loodab saada. Minu jaoks on väga oluline kivi tugevus, kuju, paksus, servatöötlus ja eridetailid. Olgugi, et võib mõelda, mis saab ühes väikeses kivis olla erilisemat ja paremat kui teises, on vahe päris suur!“

Gua Sha plaadiga soovitab Kattai-Kassihin alustada A-st ja O-st ehk klassikalistest võtetest: ühtlaste siluvate võtetega võiks liikuda näo keskosast külgede suunas. „Ühes piirkonnas teha 3–5 silumist ning seejärel liikuda mööda näo ja kaela külge alla, lõpetades kas rangluude kohal või sealt edasi kaenlaaugu eesosas, kus asuvad suured lümfikogumikud,“ juhendab Kattai-Kassihin. „Ninal liigutakse ninaotsa suunas ja ninaharjalt lühikeste kergelt kraapivate võtetega külgede suunas. Siluvate võtete ajal tuleks kivi hoida umbes 45-kraadise nurga all.“ Ka soovitab Marion kasutada keskmist, mitte kunagi nii tugevat survet, et tekiks ebameeldivustunne või valu. Massaažijärgselt nahale tekkiv kerge punetus on normaalne – see annab tunnistust vereringe kiirenemisest kudedes.

Suurimad apsakad, mida kodus Gua Sha näomassaaži praktiseerides võib teha, on Marioni kogemust mööda näiteks see, et Gua Sha kivi kasutakse ilma, et nahk oleks eelnevalt kreemitatud-õlitatud. „Rakendatakse jõulisi allapoole suunatud võtteid, tugevat survet ja kraapimist vahetult silmade all,“ kirjeldab Kattai-Kassihin. „Nagu juba öeldud, põhjustab liiga tugev surve valu ja ebamugavust.“ Lahtiste haavade korral ei tohiks Gua Sha kiviga massaaži teha. „Kui nahal on kõrgemad sünnimärgid või nahanäsad, peaks nendest kivi üle tõstma, mitte libistama,“ hoiatab Kattai-Kassihin.

Näokupud siluvad kortsukesi

Üle maailma – ka kuuluste seas – on äärmiselt populaarne näonaha kodune kuputamine. „Paar-kolm korda kuputamist nädalas hoiab kortsud eemal ning kingib särava ja toonuses näonaha,“ kinnitab OÜ MP Beauty esindaja Mariliis Mürgimäe. „Kuigi pahatihti arvatakse ja kardetakse, et kuputamine võib näonahale liiga teha, saab vaakumi tugevust tegelikult ise reguleerida ning järgida tuleb põhimõtet „vähem on rohkem”. Kindlasti aga ei tohi kasutada kuppu naised, kel on juba liiga lõtvunud näonahk ning kel esinevad nähtavad kapillaarid.“

Mariliis Mürgimäe
Mariliis Mürgimäe — FOTO: Erakogu

Näo- ja silmakupu tööpõhimõte on väga lihtne. „Kuppu nahapinnale asetades tekib vaakum, mis ergutab näo mikrovereinget ning annab nahale toonust,“ selgitab Mürgimäe. „Näokupuga kuputamine silub kortse ning peeneid jooni, vähendab aknearme, puhastab poore ning koorib nahka. Samuti parandab naha üldist tekstuuri, toniseerib näonahka ning tõstab näolihaseid, sealhulgas ka allavajunud põski ehk nn „buldogi põski”. Kuputamine aitab ka suurepäraselt enneaegse näonaha vananemise vastu.“

Kupud.ee veebilehel müüdavad kupud on meditsiinilisest silikoonist ning neid tuleb kasutada koos enda näonahale sobiva õliga. „Sobib ka kreem, kuid see ei tohiks olla liiga kiiresti imenduv – kuival nahal kupp lihtsalt ei liigu ning pigem teeb halba kui head,“ toob Mürgimäe välja. „Kuputada tasub 2–3 korda nädalas, aega võtab see minut-paar ning kasutamine on lihtne: kuputada tuleb vastavalt kaasasolevale juhendile. Üldjuhul tuleb lihtsalt järgida põhimõtet, et tõmbed peavad olema altpoolt üles, gravitatsioonile vastu.“

Näokupu skeem by Mariliis Mürgimäe
Näokupu skeem by Mariliis Mürgimäe — FOTO: Erakogu

Mariliis Mürgimäe sõnul ei maksa karta, et näonahale võib kuppude oskamatul kasutamisel ka viga teha. „Vahel kardetakse sinikaid, kuid kupp peab olema pidevas liikumises,“ rõhutab Mürgimäe. „Ühe koha peale ei tohiks kupp liiga kauaks jääda – näiteks 4–5 sekundit on juba palju.“

Näokupud sobivad kõikidele naistele, kel on tekkinud juba väikesed kortsud ning kes soovivad neid ennetada. „Näo mikrovereringluse parandamiseks – et ennetada kortsukesi ja anda toonust – on kupud kindlasti ühed käepärasemad, tõhusamad ja taskukohasemad ilutooted,“ usub Mürgimäe.