7 huvitavat fakti halloween’i kohta

Iga aasta 31. oktoobril tähistatakse pea kõikjal kogu maailmas Halloweeni ehk kõigi pühakute õhtut, ent kust selline traditsioon üldse alguse sai? Eestis hakkas Halloween levima 1980ndate lõpus ja umbes samal ajal hakati seda tähistama ka mujal Euroopas. Tegu on lõbusa pühaga, mida tähistatakse kõige suurejoonelisemalt Ameerikas.

Iga aasta 31. oktoobril tähistatakse pea kõikjal kogu maailmas halloween‘i ehk kõigi pühakute õhtut, ent kust selline traditsioon üldse alguse sai? Eestis hakkas halloween levima 1980ndate lõpus ja umbes samal ajal hakati seda tähistama ka mujal Euroopas. Tegu on lõbusa pühaga, mida tähistatakse kõige suurejoonelisemalt USAs.

Allpool toome välja 7 põnevat fakti halloween‘i kohta:

1. Halloween on 2500 aastat vana keldi rituaal, millega austati omal ajal surnute jumalat Samhain’i ning millest sai hiljem vaimude, nõidade ja haldjate liikumise püha.

2. Halloween‘i kujunemisel mängivad suurt rolli ka iirlaste traditsioonid. Nimelt hakkas Iirimal alates 18. sajandist levima komme tuua ühislõkkelt koju süsi, mis oli asetatud õõnsa kaalika sisse. Algselt tehtigi laternaid õõnestatud kaalikast, kuhu asetati süsi või küünal. Sellisest laternast kujunes halloween‘i tunnus Iiri- ja Šotimaal. Iirimaalt kandus see komme üle USAsse, kus kaalikas asendus kõrvitsaga, mida on palju kergem lõigata ja õõnestada.

3. Kui hingedepäev on pigem vaikuse püha, siis halloween on lõbus ja kärarikas üritus, mida armastavad kõige rohkem just noored.

4. Hollywoodis tähistatakse halloween‘i väga suurejooneliselt ja seda peavad tähtsaks pühaks kõik glamuursed staarid, kes igal aastal üritavad teineteist oma kostüümidega üle trumbata. Ettevalmistusi tehakse terve oktoobrikuu ning poed on täis halloween‘i-teemalist kaupa.

5. Halloween‘i-peol on ette nähtud, et kõik kannaksid kostüümi ning kehastuksid kellekski teiseks. Supermodell Heidi Klum on oma halloween‘i-kostüümidega läbi aegade silma torganud ja ükski teine kuulsus pole talle ligilähedalegi pääsenud.

6. Lapsed kannavad halloween‘i ajal samuti kostüüme ja käivad naabruskonnas majade uste taga, loevad salme ja küsivad maiustusi. Arvatakse, et kui sa lastele midagi kaasa ei anna, toob see sulle halba õnne!

7. Ligi 85% USA peredest süütab halloween‘i ajal küünlad.

 

Allikas: dailymail.co.uk