7 VIISI, KUIDAS ENDA surmaks ette valmistuda

7 VIISI, KUIDAS ENDA surmaks ette valmistuda

Paljude inimeste jaoks tähendab üks „hea surm“ seda, et sul on võimalus enne minekut oma lähedastega hüvasti jätta ja kindel olla, et nad teavad, mida nad sinu jaoks tähendavad. Kuid ilmselgelt ei saa enamik meist ette planeerida, kuidas surra, seega võimalus ei pruugi alati olemas olla.

On ootamatuid surmasid õnnetuste tagajärjel, mil perekond jääb aastateks ootama sõnumit või viimast märki lahkunult. Et sinule kallid inimesed teaksid, kui palju nad sulle elu jooksul tähendanud on, oleks hea sellele ka ette mõelda. Psühholoog dr VJ Periyakoil avaldas 7. septembril n-ö „kirja malli“, mis on mõeldud lahkunud inimese lähedastele. Seal on välja toodud seitse küsimust, mille vastuseid lugedes lahkunu lähedased suudavad surmaga paremini toime tulla ja lahkunu saab olla kindel, et midagi pole ütlemata jäänud.

Periyakoil on aastaid töötanud kriitilises seisus ja surevate patsientidega ning avastab end tihti olukorrast, kus on nõuandjaks patsientide abikaasadele, vanematele ja lastele ning aitab neil omavahel suhelda ja rahu leida. Ta on oma tööga väga rahul ja tal on au aidata raskes seisus inimesi, kuid ta avastas, et mitte kõik patsiendid ei saa säärases olukorras oma arstilt tuge.

Just seetõttu lõi ta seitsmest punktist koosneva juhendi ja kirja malli, mis julgustab patsiente oma elule tagasi vaatama ja edasi andma häid mõtteid oma lähedastele. Kirja mall ei ole mõeldud täitmiseks mitte ainult neile, kes teavad, et on suremas, vaid igaühele, kes enda südamerahuks soovivad, et mingi traagilise õnnetuse korral lähedased seda lugeda saaksid ja rahu leiaksid.

Seitse viita on:
1. Teadvusta endale, kes on sinu elus olulised inimesed.
2. Meenuta hindamatuid hetki oma elust.
3. Vabanda kallite ees, kellele oled haiget teinud.
4. Andesta kallitele, kes on sulle haiget teinud.
5. Ole tänulik armastuse ja hoole eest, mida oled saanud.
6. Ütle oma sõpradele ja perekonnale, kui väga neid armastad.
7. Võta hetk, et hüvasti jätta.

Periyakoili loodud kirja mall on avaldatud juba kaheksas erinevas keeles ning neid lisandub veelgi. Kes teab, ehk saame varsti seda ka eesti keeles teha?

Vaata ja täida ingliskeelset kirja malli siin.

Allikas: Huffingtonpost.com