ARSTID: LASTE PIIMAHAMBAD tuleb alles jätta

ARSTID: LASTE PIIMAHAMBAD tuleb alles jätta

Esimeste hammaste kaotamine on laste jaoks väga oluline sündmus. See on märk, et oled kasvamas ja saamas suureks. Enamus lastele tähendab hamba kaotamine muidugi ka kingitust padja all, mis teeb hamba kaotamise hoopis lõbusamaks. Kuigi enamus vanemad jätavad ehk ühe hamba mälestuseks alles ja viskavad ülejäänud minema, on arstid tegelikult leidnud, et alles tuleks jätta kõik hambad.

Esimeste hammaste kaotamine on laste jaoks väga oluline sündmus. See on märk, et oled kasvamas ja saamas suureks. Enamikele lastele tähendab hamba kaotamine muidugi ka kingitust padja all, mis teeb hamba kaotamise hoopis lõbusamaks. Kuigi enamik vanemaid jätab ehk ühe hamba mälestuseks alles ja ülejäänud visatakse minema, on arstid tegelikult leidnud, et alles tuleks jätta kõik hambad.

2003. aastal tehtud uuring näitas, et piimahambad on rikkalikuks tüvirakkude allikaks, mida saab vajadusel kasvatada mitmeteks erinevateks rakkudeks. See tähendab, et kui laps hilisemas elus asenduskudesid peaks vajama, saab piimahammastest saadavaid tüvirakke kasutada, et vajalikku kudet luua.

Põhimõtteliselt võib piimahammaste alleshoidmine päästa elusid ja ravida erinevaid tervisehädasid.

Asjal on ka aga: piimahambad peavad olema säilitatud värskena. Nagu kõik muu, siis ka tüvirakud halvenevad ja kaotavad oma potentsi. Hambaid tuleb säilitada kindlates tingimustes, mille kohta tuleb küsida arstidelt, sest lihtsalt karbis hoiustamine hambaid värskena ei hoia.

Seega, kui hoiad oma lapse hambaid alles, võib sinu võsuke hilisemas elus teatud haiguste korral vajadusel need arstile “laenatud” hambad tagasi küsida ja neid enda ravimiseks kasutada. Imeline, eks?

Allikas: Littlethings.com