ELU KULDREEGLID: Heidy Purga

Heidy Purga Buduaarile

Foto: Laura Nestor

„Olen lootusetult seda usku, et iga inimene vajab ja väärib tähelepanu ning mõistmist,“ sõnab Riigikogu liige ja diskor Heidy Purga. Riigikogu Kultuurikomisjonis toimetav naine toob elu kuldreeglites lisaks empaatia tähtsusele välja ka suure armastuse muusika ja luule vastu ning räägib hetkedest, millel on väärtus.

Head muusikat ei ole kunagi liiga palju

Olen melomaan. Kuulan väga palju muusikat, kogun muusikat ja mulle meeldib seda ka teistele mängida. Leian, et helidest koosnev maailm, mis on meile kuulamiseks loodud, on kindlasti üks kauneimaid võimalikke kunstivorme. Ma ei ole loobunud otsimast uusi kõlasid, huvitavaid väljendusvorme, eriilmelisi kompositsioone, erinevate ajastute erinevaid saunde, rütme ega ka vokaale, mis avavad sulle uusi ja uusi uksi tundmatutesse paikadesse. Peamiselt iseendas.

Koosolemine

Aeg-ajalt kisub töötempo päris hullumeelseks – ole nii osav planeerija, kui arvad end olevat, ikka kisub kiirustamiseks ja rabistamiseks. Poliitikas on pinged igapäevane nähtus ning alati ei õnnestu õndsana kaitsvate koduseinte vahele maanduda. Kõige paremaks tasakaalustajaks on perega koos olemine. Selline lihtsalt olemine, kus kõigil on oma tempo ja jutud, naljad või päevauudised. Taoline nõudmisteta koosolemine on parim meditatsioon.

Luule päästab

Suvel oli mul traditsioon, et haarasin igal hommikul riiulilt juhuslikult ühe kogu, mille avasin juhuslikust kohast ja lugesin mõttega ettejuhtunud luuletust. See igahommikune rutiin tõi igasse päeva kaasa midagi vajalikku. Harjumus sirutada käsi luulekogumike riiulisse teravdab siiani meeli, lahutab koheselt ebavajalikud mõtted vajalikest, juhatab salapärastesse paikadesse. Ma armastan väga luulet.    

Empaatia tähtsus

Kas teile ei tundu, et jätame tihti teisele head sõnad ütlemata? Olen lootusetult seda usku, et iga inimene vajab ja väärib tähelepanu ning mõistmist. On küll väidetud, et eestlased on oma loomult tagasihoidlikud ning aeglaselt kohmakad nii ütlemises kui vastuvõtmises, kuid see on kehv vabandus. Kõigile meeldib hea toetav sõna või tegu. Tee ise ja lase endale ka öelda. Head.

Oleme oluline osa oma planeedist

Ja seetõttu vastutame paljugi eest, mis meie kodus toimub. Nii lähedal kui kaugemal. Olen veendunud, et inimese süda, mis ei ole tihtipeale rahul, saab rohkem rahu, kui oskame vaadata kaugemale, kui mõistame elu erakordsust, selle ilu ning ka valu ja anname iga päev väikese osa selle erakordsuse õnnestumiseks. Olgu see siis kasvõi prügi sorteerimine, kellegi abistamine, puu istutamine, tarbimise vähendamine jne. Aga ka lihtsalt tasakaalu otsimine loodusest.

Ebaõnnestumisi ei tasu endaga lõputult kaasas tassida

Elus tuleb ikka ette hetki, mis ei kulge päris nii, nagu loodame. Enda sisse ebaõnnestumiste kogumise pesa teha on väga mugav ja inimlikki, arvates, et ehk õpime nii neist järgmisteks kordadeks. Elu on aga näidanud, et kuhjunud emotsioonid ei tee ruumi uutele julgetele pealehakkamistele, vaid muudavad meid pigem kartlikumateks. Nii nagu humoorikas vanasõnagi ütleb – tegijal juhtub mõndagi, magajal ei midagi. Juba vanal ajal teadsid eestlased, et iga asja pärast ei maksa ka põdeda.

-
Foto: Laura Nestor

„Helidest koosnev maailm, on kindlasti üks kauneimaid võimalikke kunstivorme.“

„Kõige paremaks tasakaalustajaks on perega koos olemine.“

„Kõigile meeldib hea toetav sõna või tegu.“

„Kuhjunud emotsioonid ei tee ruumi uutele julgetele pealehakkamistele.“