Reklaam sulgub sekundi pärast

KAS FACEBOOK ÕÕNESTAB su enesekindlust? 10 paljastavat küsimust

Sotsiaalmeedia võib sind panna ette kujutama, et kuskil mujal on alati parem. Sellel nähtusel on olemas ka oma nimi: FOMO ehk fear of missing out (hirm, et jääd millestki ilma). See võib üllatada sind näiteks siis, kui töökaaslased lähevad pärast tööd välja istuma, kuid sina pead suunduma koju. Mis seal restoranis toimub? Millest nad räägivad? Oh, kui ma vaid oleksin seal! Kas tuleb tuttav ette?

Lisaks näost näkku kohtumisele, mis toidaks meie hirmu millestki ilma jääda veel rohkem, kui seda teeb sotsiaalmeedia. Internetis tundub kõikide elu nii fantastilisena ning teiste postitusi vaadates võid tunda ennast kõrvalisena. 

Viimaste aastate jooksul on avaldatud hulgaliselt uuringuid sotsiaalmeedia negatiivsetest pooltest. Teisest küljest võivad sotsiaalmeedias saadud kiitused tõsta enesehinnangut, kuid näiteks FOMO nähtus võib tekitada veelgi suuremat ebakindlust. Lihtne viis oma elu kergemaks muuta, on piirata inimeste kontosid ning sisu, mida jälgid. 

Kuidas siis teada, kas sotsiaalmeedia on sedavõrd kahjulik, et midagi peaks ette võtma? Psühholoogiaprofessor Susan Krauss Whitbourne esitles FOMO testi, mille töötasid 2013. aastal välja Essexi ülikooli teadlased. See toimib nii näost näkku kohtumisel kui ka sotsiaalmeedias. Nende väidete abil võid hinnata, kas Facebook õõnestab su enesekindlust või mitte. Küsi endalt, kui hästi iga punkt sinu kohta käib skaalal 1-5. Viis tähendab, et väide peab sinu puhul paika.

1. Kardan, et teiste kogemused on minu omadest paremad.

2. Kardan, et minu sõprade kogemused on paremad kui minu omad.

3. Mulle teeb muret, kui saan teada, et sõpradel on ilma minuta tore.

4. Tunnen end murelikuna, kui ma ei tea, mis mu sõbrad teevad.

5. On oluline, et saan sõprade naljadest aru.

6. Mõnikord mõtlen, kas kulutan liiga palju aega selle peale mõtlemiseks, et mida teised teevad.

7. Mind häirib, kui mul jääb sõpradega kohtumine vahele.

8. Kui mul on lõbus, pean ma seda sotsiaalmeedias jagama.

9. Mind häirib, kui pean planeeritud kohtumise sõpradega tühistama.

10. Isegi kui olen puhkusel, jälgin sotsiaalmeedias, mida sõbrad teevad.

Täiskasvanute keskmine tulemus on 2. Teadlaste sõnul võib normaalseks pidada arvude keskmist väärtust, milleks on vahemik 1-3.

Olgu tulemus milline tahes, antud küsimuste abil on hea järele mõelda, kas sotsiaalmeedia ja sõbrad mõjutavad sinu elu rohkem kui peaks. Kõige olulisem on ju lõppude lõpuks elada sellist elu, et ise rahul oled. 

 

allikas: Psychology Today