KUIDAS JÕUDIS MINU KOJU Makita akutoitel varstolmuimeja?

Pilt: Makita

Buduaar

Makita kenad ja siredad kergekaalulised tolmuimejad on muljetavaldava imemisjõudlusega ning on seepärast saanud kodukasutajate seas eelistuseks number üks – täpsemalt just varstolmuimejad, mis ammutavad omale töötamiseks vajalikku energiat akudelt.

Makita tolmuimejaid leiab enamasti ehituspoodide riiulitelt. Rääkisime nelja naisega kelle kodudes on Makita akudega töötavad varstolmuimejad ja saime teada kuidas sündis ostuotsus ja mida nad oma koduabilistest arvavad.

Moevoolude tõdemus – uus on taasleitud, ent täiendustega vana

Paarkümmend aastat tagasi seadsid Eesti kodudes end sisse esimesed varstolmuimejad. Mõnusalt kompaktsed ja innovaatilisematel puudus elektrijuhe, vaid uudsena töötasid need korduvlaetavate patareidega. Üsna paljud olid siiski pettunud, sest jõudlus oli väike ja laadimisaeg kordi pikem kui töötamisaeg. Järgmised trendikad tulijad olid tolmuimejad, mille sees olevasse filtrina toimivasse veepaaki imeti puhastatava pinna mustus ja selle tulemust tunnistades said paljudki korraliku ehmatuse osaliseks – millises mustuses me tegelikult iga päev elame! Seejärel ihaldati oma kodumajapidamistesse robottolmuimejaid. Samal ajal kui pererahvas nautis jõudehetki või oli muude tegemistega hõivatud, suristas see usin abiline omale tolmutorte saagiks. Nagu moega ikka, tuleb mingi aja pärast vana taas tagasi. Uue aja moeks on jälle varstolmuimejad, ent nüüd veelgi kompaktsema ja võimsamana. Liitiumioonakud on patareidele silmad ette teinud. Seda vähemalt tolmuimejate maailmas.

Foto: erakogu

 

Miks varstolmuimeja?

Külli:
„Otsin Makita varstolmuimeja, kuna varasem vajas uuendamist. Kuigi tavaline juhtmega tolmuimeja on olemas, siis vajadus oli just sellise käepärase tolmuimeja järele. Uue tolmuimeja ostsin eelmisel nädalal ja olen oma valikuga väga rahul. Lisaks käepärasusele on minu jaoks oluline see, et tolmuimeja ripub seinal ja on alati võetav samast kohast. Seinakinnitus tuli eraldi juurde osta, kuid uskuge, see on vajalik.“

Greta:
„Olen alati arvanud, et suure tolmuimejaga on põrandaid puhastada kohutavalt tüütu. Suur tolmuimeja on raske, kobakas, jääb asjade taha kinni ja eriti tüütu on, kui juhe igale poole ei ulatu ja tuleb seda erinevatesse pistikutesse ümber tõsta. Tolmukoti vahetamisest ei hakka üldse rääkimagi. Kui me eelmisel suvel kolisime suurema pinna peale elama, siis oli kiiresti selge, et koju on vaja varstolmuimejat. Asusin siis vaatama erinevaid. Ilusad olid nad küll, kallid ka. Aga kas ka võimsad, polnud õrna aimugi. Õnneks on mul sõbrannasid, kes on minust nutikamad. Rääkides ühel päeval oma sõbrannaga oma murest, küsis ta, et kas mu mehel on Makita akutrell kodus. Ausalt öeldes ei saanud ma kohe aru, mis puutub see minu soovi osta tolmuimeja, aga küsisin järele ja selgus, et see on meil täiesti olemas.

Selle peale ütles sõbranna, et siis pole ju mõelda midagi, kõige võimsam ja mõistlikuma hinnaga varstolmuimeja on Makita oma ja mis eriti lahe, sellele sobib sama aku, mis meie akutrellile.

Ja selle soovituse põhjal Makita varstolmuimeja meie koju jõudiski. Pean tunnistama, et sain taas kord kinnitust sellele, et heade valikuteni jõuab läbi heade inimeste ja nende soovituste. Minu tolmuimeja on lihtsalt super. Tõeliselt võimas tööriist – mitte niisama ilus asi kööginurgas, vaid ikka tõsine tegija. Kui ma alguses mõtlesin, et ostan ta eelkõige selleks, et siit-sealt kiiresti puru ära koristada, siis tänaseks pean ütlema, et oma vana kobakat tolmuimejat pole ma ammu välja võtnud ja oma 120 m2 elamise saan ideaalselt vaid uue Makita kodumasinaga puhtaks. Pilt kõneleb sellest, et ka minu tütrekesed armastavad varstolmuimejaga toimetada.

Miks Makita akutoitel tolmuimejad?

Neil on suurepärane imemisvõimsus, väga madal müratase, nad on kerged ja kompaktsed ning töötavad juhtmevabalt ehk liitiumioonakude toitel. Näiteks on Makita tootevalikus on üle 320 seadme, mis töötavad kõik ühe sama 18V aku baasil. See tähendab, et kui mõne muu tööriistaga on juba eelnevalt aku ja laadija soetatud, siis on võimalik järgmise vajaliku abistava seadme soetamisel valida ilma aku ja laadijata mudel ning säästa oluliselt seadme ostuhinnalt. Sama kehtib 12V max akudega töötavate seadmete puhul. Kui mudeli numbri taga on Z-täht, siis tähendab, et seade on ilma aku ja laadijata. Hea meelde jätta, et Z nagu Zero. Ka väiksemate akude korral leidub Makital sobiv mudel.

Pilguheit tehniliste näitajate tähendustesse

Maksimaalne alarõhk millibaarides (mbar) tähendab seda, kui palju suudab tolmuimeja tekitada vaakumit, mis on vajalik imemiseks. Tehnilistes andmetes on välja toodud kogumiskoti mahutavus, mitu erinevat imamisvõimsust on seadmel, tööaeg erinevate imamisvõimsuse valikutega ning see, millised lisatarvikud on juba standardvarustusega kaasas.

Foto: Makita

Akuvarstolmuimeja DCL280FZW 
Kõige uuem mudel. Sellel on eelkäijatega võrreldes mootorisüsteemis erinevus, mudelil on harjavaba mootor – see on töökindlam, vaiksema töötamiseheliga ning sama kaalu juures suurema jõudlusega.
Töötab 18V akudel
Maksimaalne alarõhk 64 millibaari
Tolmupaagi maht 0,75 liitrit
Pidev kasutamine, 18V / 5 Ah aku 33 min ja 18V / 6 Ah aku 39 min
Töökohta valgustab LED-lamp. Kaasas klikksüsteemiga sirge toru ja väike otsik. Lisatarvikuna tsüklofilter, mis annab juurde tolmukogumise mahtu. Klikksüsteem tagab, et toru ei kuku otsast ära. Lukustatav püsikiiruse hoidja. Saab panna sobiva kiiruse lukku.
Ilma aku ja laadijata mudel.

Akuvarstolmuimeja CL107FDWAW 
Töötab 12V max akudel
Maksimaalne alarõhk 33 millibaari
Tolmukoti maht 0,33 liitrit
Pidev kasutamine, 12V / 2,0 Ah 13 min ja 4,0 Ah akuga 20 min
Kaasas väike otsik ja 5 tolmukotti. Töökohta valgustab LED-lamp.
Kaasas 12V / 2,0 Ah aku ja laadija.

Akuvarstolmuimeja DCL180SFW 

Töötab 18V akudel
Maksimaalne alarõhk 64 millibaari
0,65-liitrine tolmukoti maht
18V / 3 Ah akuga pideva kasutusega tööaeg 20 min. Võimalik lisada 6,0 Ah aku ja sel juhul kasutusaeg pikeneb 39 minutini. Ilma LED-lambita mudel. Kaasas 18V / 3 Ah aku ja laadija. Kõikidel mudelitel kaasas väike otsik.

Foto: Makita

Lisatarvikud

Tsüklonfiltreid on kahte tüüpi:

191D71-3.   Saab vahele panna ka teistele tolmuimejatele, näiteks seljakott-tolmuimejatele ja tavatolmuimejatele. Sobib klikiga torukinnitusele tolmuimejate mudelitele.

199491-1.  See on ilma klikita versioon – lihtsalt toru otsa lisatav.

198751-8.  Eelfilter nailonist, mille saab lisada tsüklonfiltrile sobib: CL070D, CL100, CL106, CL108, DCL180, DCL280.

199966-0. Uus kummiservaga filter, et saaks veelgi tihkemalt kinnitada.

NB! Kui filtrit puhastad, siis pea meeles keerata kaared servakeste taha. Ilma selleta tolmuimeja küll töötab, aga imeb tolmu mootorisse.

Eraldi on võimalik seinahoidik 199971-7  juurde osta.

Tsükloneelfilter Makita tolmuimejatele CL, DCL, VALGE. Selle abil suureneb tolmukogumise võimekus. Hästi lihtne tühjendada. Hoiab puhtamana tolmuimeja ülejäänud filtrid.

Foto: Makita

Kuidas leidsid oma abiliseks varstolmuimeja?
Mari-Liis:
„Makita varstolmuimejat teadsin endale koju soetada, sest minu abikaasa müüb erinevate kaubamärkide tööriistu ja seadmeid, nende hulgas ka Makita tooteid. Paigaldasime tolmuimeja kinnitusega seinale, et oleks alati käepärane vajadusel võtta. Kuna koer käib meil ka toas, on hea temast maha jäänud karvu sellega kohe ära tõmmata. Samuti on kiire ja mugav hoida käidavamad kohad puhtad. Makita varstolmuimeja on kergesti hooldatav ja seda on lihtne kasutada.“
Aive:
„Mulle soovitas Makita varstolmuimejat sõbranna ja ma olen temaga nõus, et tegemist on väga võimsa tolmuimejaga. Sellega saan ka karvase vaiba tolmust puhtaks. Oli hea soovitus ning olen juba ka soovitusahelat jätkanud.“

Et sinagi saaksid kunagi oma loo rääkida kuidas sattus sinu koju Makita akuvarstolmuimeja siis võta osa Makita mängust Buduaari Facebooki lehel.
Auhinnaks on akuvarstolmuimeja CL107FDWAW!