KUIDAS KIIRE ELUTEMPO JUURES kõige jaoks aega leida?

KUIDAS KIIRE ELUTEMPO JUURES kõige jaoks aega leida?
Pilt: Shutterstock

Uued oskused, kogemused, inimesed – elus on nii palju teha ja avastada! Ent kuidas selle kõige jaoks aega leida, kui me juba niigi oma tegemistega vaevu ühele poole saame?

Õnneks on paari lihtsa nipiga võimalik ööpäevast veidi rohkem välja pigistada ja nii näed kas mõne kuu, nädala või lausa päeva pärast, kuidas varem ilmvõimatuna tundunud plaanid tõelisuseks saavad.

Pane eesmärgid paika

Kui sihid selged, on lihtne eesmärgile keskenduda – ega seda vana tõde asjata korrutata. Kui suured eesmärgid esialgu liiga hirmsad tunduvad, siis alusta pigem väikselt.
Kujuta ette, et su kolleegil on seljas ütlemata ilus kleit – ilma pikemalt mõtlemata teed talle komplimendi; või näed abivajajat ja tõttad appi. Need väikesed žestid näitavad ilmekalt, et kui siht silme ees, oskame kõik otsusekindlalt tegutseda. Täpselt sama otsustavust on vaja ka siis, kui sul on juba pikemat aega mõttes mõlkunud soov kuhugi reisida või hoopis karjääriredelil edeneda. Kui tead, mida elult tahad ja oskad suuremat pilti näha, on lihtsam ka igapäevaelu korraldada.

Märkmik on su abimees

Uus aasta, uus märkmik. Olles märkmiku juba kord muretsenud, peaks hoolitsema ka selle eest, et ta kuhugi arvete, ajakirjade ja laste joonistuste vahele ära ei kaoks. Ent aega napib ju juba niigi ja uue harjumuse kujundamine tundub iseenesest ebameeldiv.
Tegelikult tasub aga märkmiku täitmine oma päevaplaani võtta – nii on kindel, et midagi ei unune. Hommikul aitab see su päeva planeerida, õhtul seevastu lubab rahuliku südamega diivanil lõõgastuda.

Ent üles ei pea tähendama vaid kohustusi. Pane kirja kõik filmid, seriaalid ja raamatud, mis silma on jäänud, reisiplaanid, põnevad poed ja ilusalongid ja muu, mis sulle huvi pakub. Märkmete tegemine võiks olla hingetõmbehetk, mil oled vaid oma mõtete ja unistustega.

Oska olulisi kohustusi vähem olulistest eristada

Pane kohustused tähtsuse järjekorda ja koosta selle järgi päevaplaan. Alusta ülesannetest, mis ei kannata enam oodata (ja mitte nendest, millega ruttu ühele poole saaks). Tööasjad ja arved, millel tähtaeg kukkumas, tuleks muidugi eelisjärjekorras ette võtta. Pakiliste ülesannete kõrval pea meeles ka kestvaid väärtusi, nende seas näiteks pere ja sõpradega tegelemine. Viimaseks võib jätta kõik selle, mida soovid küll teha, kuid mille arvelt võib vajadusel aega napsata, olgu see siis kinoskäik või sisseostude tegemine.
Ent kui aega endiselt napib, siis mõtle, ega sa mõnda asja liiga põhjalikult ei tee. Ehk on ”käib küll” just see, mis su töölt varem trenni või köögist elutuppa lubaks.

Ära lase vabu hetki raisku

Pane paari päeva jooksul kirja kõik, mida sa teed, ja palju see aega võtab. Nii on näha, millele aeg kulub ja kas su päevas on sellist, mis sind tegelikult eesmärkidele lähemale ei vii. Kui aga selgub, et palju olulist sai tehtud, oled ise õhtul rahulolevam.

Leia enda jaoks tegevused, mis sind harivad ja su enesetunnet parandavad. On see siis paar lehekülge lugemist bussis loksudes või hoopis värskendav jõusaalikülastus enne tööd, igaühele oma.

Iga päev pool tundi millegi meeldivaga tegeldes saab sellest nädala lõpuks ligi neli tundi.

Võimalusel katsu igal hommikul 10 minutit une arvelt pigistada, et jõuaksid mõne kiirema asjaga ühele poole saada. Ehk on sul ka mõni hobi, mida oled pikalt vältinud, sest puudub pealehakkamine või aeg. Kui päeva jooksul tekib ajaaken selleks, siis haara võimalusest ja kasuta seda targalt.

Rööprähklemine

Eks kipume kõik aeg-ajalt uskuma, et suudame mitut asja korraga teha. Olevat ju naised meestest osavamad rööprähklejad. Teaduslikult on aga tõestatud, et keegi meist ei suuda mitmele asjale korraga keskenduda. Tähelepanu jagamine lõpeb hoopiski tähelepanu hajumisega ja nii on asju lihtne vussi ajada või unustada. Üks asi korraga, sest ülepeakaela tehtud asjad ei kõlba lõpuks kuhugi.

Eralda töö- ja puhkekeskkond

Teame ka ise, et kodukeskkond, kus mängib televiisor ja pereliikmed ümberringi toimetavad, pole teab mis ideaalne keskendumispaik. Kui töötad kodukontoris, siis määra kindlad tööajad ning seleta perele ja sõpradele, et oled nende päralt pärast tööaja lõppu.
Tööl seal hääletule režiimile oma telefon ja lülita välja sõnumiteavitused ning vasta neile alles siis, kui sinu graafikus selleks sobiv hetk on.

Julge delegeerida ja abi paluda

Ei ole mõeldav, et sul endal kõige jaoks aega jääb. Suure tõenäosusega leidub majapidamises palju ülesandeid, mis on jõukohased teistelegi pereliikmetele. Samuti ei ole tööl mõtet endale lisakohustusi kuhjata, kui neid võiks teistega jagada. Jagamiseks on mõistagi vaja usaldust ja selle kasvatamiseks on hea alustada väikestest teenetest.

Tee puhkepause

Tõhusa töö kuldreegel ütleb: 50 minuti tööd, 10 minutit puhkust, mille jooksul oleks hea veidi sirutada ja värsket õhku hingata. Kui päev on väga kiire ja töökohalt lahkumine välistatud, siis püüa iga 20 minuti tagant eri ülesandega tegeleda, et pea värske hoida. Üldiselt on aga ühe produktiivse päeva taga korralik öine puhkus ja piisavalt aega iseendale.

Õige suhtumine

Kui päeva juba lootusetus meeleolus alustada, on kõigist kirjeldatud nippidest vähe abi. Julge pealehakkamine on siingi pool võitu. Võta töödenimekiri rahulikult ette ja ära takerdu liialt asjadesse, mis kohe välja ei tule või loodetust rohkem aega võtavad. Kahjuks aega venitada ei anna, ent kui olemasolevaga targalt ümber käia, siis saab õhtuks päris palju tehtud. Pealegi, tuleb uus päev ja kui midagi täna tegemata jäi, siis paari nipi abil leiad selleks aega hommegi.

Ajaröövlist ajavalvuriks

Olgugi et arvuti- ja telefoniekraanil tundub olevat võime hooletusse jäetud aeg pikema
jututa endale napsata, saab suhteliselt kerge vaevaga ulakast ajaröövlist taas ustava
ajavalvuri teha. Internetis on sadu veebi- ja mobiilirakendusi, mis aitavad aega planeerida ja
hallata, igaühel veidi erinev fookus. Veidi uurimistööd ja leiadki enda vajadustele sobiva.
Resque Time – ideaalne vahend ajavaraste tabamiseks. Rakendus jälgib su ajakasutust ja
teeb kord nädalas ülevaate sellest, millele aeg kulus.
Remember The Milk – nagu nimigi ütleb, aitab rakendus meeles pidada kõiki pisilubadusi ja
ülesandeid. Lisaks ühendab ta vaevata eri seadmed ja platvormid ning nii ei jää su
ostunimekiri enam iial valesse kotti.
Focus Booster – Pomodoro-tehnika põhimõtetele tuginev rakendus aitab töö
keskendumisvõimele vastavateks osadeks jagada ning on mõeldud eeskätt viivitajatele ja
neile, kelle mõte ajasurve all lootusetult kinni jookseb.
Toggl – stopper lülitub vaid klikiga ühelt ülesandelt teisele ning analüüsib ja ülevaatlikustab
mõõtetulemusi. Ärilahendus koostab mõõtmiste põhjal kliendile arve. Hindamatu abimees
neile, kes soovivad rööprähklemises selget sihti hoida.
TimeTree – rakendus aitab omavahel jagada mitut kalendrit ja sobib nii pere töö- ja
tunniplaanide ühildamiseks kui ka koori laululaagri planeerimiseks.
Todoist – aitab kõik su tegemised tähtsuse järjekorda seada ja kalendrisse sättida. Rakendus
hoiab nimekirja silme ees ja ütleb, mis järgmisena teha tuleb. Kui soovid järgmise ülesande
nimekirjast ise valida, proovi hoopis Trellot.
Focus@Will – rakenduse loojate arvates on neuroteadust ja muusikat ühildades võimalik
keskendumisvõimet tõsta kuni 400%.