Reklaam sulgub sekundi pärast

KUIDAS LUUA ISIKLIKKU kuueelarvet?

Paljude noorte jaoks on üks suurimaid täiskasvanuea väljakutseid oma isiklike rahaasjadega majandamine ning ots otsaga kokku tulemine. Pilades võib ju öelda, et mul on iga palga lõppedes liiga palju nädalaid järgi, kuid nii mõnegi jaoks on tegu üsna karmi reaalsusega.

Kuidas elada nii, et terve kuu vältel oleks arved makstud, kõht täis ja saaks isegi korra või kaks sõpradega väljas käia? Üheks suurimaks abimeheks sel teel on isiklik eelarve. 

Eelarve koostamine võib kõlada kuivalt ning surmani tüütavalt, kuid kasu sellest on suur – isiklik eelarve annab ülevaate sissetulekutest, paneb paika prioriteedid ning aitab kuu lõpuni stabiilselt hakkama saada. Pärast mõnekuust eelarve jälgimist avastavad nii mõnedki noored, et neil on raha oluliselt rohkem, kui nad arvasid! See lihtsalt kulus märkamatult, kuna nad ei hoidnud oma finantsidel silma peal. Toome teieni mõned nipid, kuidas eelarve koostamise ja sellest kinnipidamisega algust teha.

Et eelarveni üldse jõuda, on vaja teha natukene eeltööd. Ideaalis võiks järgmisi samme praktiseerida ühe kuu vältel, kuid kannatamatu loomuse puhul võib seda teha ka näiteks nädala või kahe jooksul.

Tee korralik arvutustabel

Kuigi Exceli arvutustabeli koostamine võib kõlada aegade kõige tüütuma ülesandena, on see eelarve loomisel suureks abiliseks. Loomulikult võib vajaliku info kirjutada üles ka paberilehele, kuid elektrooniline tabel pakub palju mugavaid võimalusi nagu näiteks automaatne arvutusvalem või erinevate kuude võrdlussüsteem. Tabelis saab kulud erinevatesse kategooriatesse liigitada ning nii on hea visuaalselt hinnata nii arvete, toidu kui tööstuskaupade osakaalu kulutustes. Kui kellelegi tabeli koostamine aga väga vastukarva on, võib katsetada ka mõnd eelarve loomiseks mõeldud telefonirakendust. Neis ei ole küll väga laialdasi võimalusi, kuid sobivad suurepäraselt jooksujalu andmete sisestamiseks. Kui isiklike finantside tabel on loodud või rakendus tõmmatud, saab liikuda edasi järgmiste punktide juurde.

Pane kirja oma sissetulekud

Uskumatult paljudel inimestel ei ole oma sissetulekutest reaalset ülevaadet. Kui vähemalt palganumber on iseendale üldjuhul enam-vähem teada, siis sageli ei loeta sissetulekuks muud raha, mis käest läbi käib. Teenid tööl regulaarselt jootraha, saad ülikoolist stipendiumi, teed nädalavahetuseti lisatööd? Pane kõik oma püsivad tulud vastloodud tabelisse kirja. Kui vahepeal sissetulekud suurenevad või tehakse mõni ootamatu rahaline kingitus, sisesta jooksvalt ka need summad. Nii võid varsti avastada, et oled oluliselt jõukam, kui varem arvasid.

Pane kirja kõik oma kulutused

See on kõige keerulisem osa eelarve koostamise juures – kulutuste kirjapanek sunnib otsa vaatama oma tarbimisharjumustele. Paljudel juhtudel tuleb välja, et märkimisväärne osa sissetulekutest kulub mittevajalikele impulssostudele. Nende kirjapanek aitab edaspidi selliseid kulusid ette planeerida ning rahakasutust kontrolli all hoida. Muide, eelarve koostaja parim sõber on pangakaart! Nimelt on internetipangas võimalik kõik ostud klassidesse määrata ning jooksvalt oma kulutustel silma peal hoida. Selle abil näed juba poole kuu pealt ära, mille peale kõige rohkem raha on kulunud. Kui seis on oodatust kesisem, saab prioriteedid ruttu jälle paika panna. 

Planeeri hädavajalikud kulutused ette

Mõned väljaminekud on möödapääsmatud. Elukohta ja täisväärtuslikku toidulauda vajame me kõik ning selle jaoks tuleks valmistuda juba kuu alguses. Missuguseid vältimatuid kulutusi oskad juba ette oodata? Pane palgast kõrvale raha üüri, kommunaalkulude, telefoni- ja internetiarve, laenu tagasimakse või järelmaksu jaoks. Isegi kui maksetähtaegadeni on nädal või kaks, on hea teada, et vajalik raha on arvel kindla peale olemas. Lisaks sellele tasub eraldada ligikaudne summa ka toidu ning vajadusel autokütuse jaoks. Maksetele ning vältimatutele kulutustele mineva raha võib näiteks eraldi pangakonto peale tõsta, et seda vajadusel sihipäraselt kasutada saaks. Sellisel juhul ei pea muretsema, et raha justkui iseenesest otsa saab ja enne uut palgapäeva viletsaid nädalaid nägema peab.

Limiteeri impulssoste

Kui tead, et igavusest või halvast tujust tingitud ostlemine rahakotile halvasti mõjub, sea enda jaoks realistlikud piirangud. Ostude tegemist pole mõtet täiesti ära keelata. Olulisem on leida võimaluste piires jätkusuutlik elustiil, mis lubaks elu nautida, kuid ei tekitaks pangaarvel suurt kaost. Näiteks võib vähendada restoranides õhtustamist ühele korrale nädalas ja käia kaubanduskeskustes vaid vajaduse korral, mitte ajaviiteks. Nutikas nipp enese distsiplineerimiseks on panna nädala alguses kulutusteks planeeritud summa sularahana rahakoti vahele ning nädala jooksul ainult seda raha kasutada. Nii õpid kulutusi piirama, sest pangakaardil olev raha püsib sellel perioodil puutumatuna.

 

Finantsblogija Diana Tamme jagab oma kogemusi eelarve pidamise algusaegadest: „Hetkel ei kujuta me oma elu ilma kulutuste Excelisse kirja panemiseta isegi ette. Alguskuudel andis eelarve pidamine meile võimaluse kriitiliselt oma kulud üle vaadata ja selgitada välja, kuhu siis tegelikult meie raha läheb. Tänu sellele saime tarbimises korrektuure teha ja järgnevatel kuudel juba paremini toimetada. Näiteks käisime me märkamatult varem liiga palju väljas söömas. Kui eelarvet ei pidanud, siis need summad lihtsalt jooksid kontolt maha, nüüd aga on meil reaalsed numbrid ees ja see pani korrektuure tegema küll. Nüüd oleme juba jõudnud sinnamaale, et kulud on meil kontrolli all, ent eelarvet peame ikka edasi. Ja sellel on väga lihtne põhjus – kindlasti jätkame kulude analüüsimisega (see on kusjuures kuu lõpu puhul üks põnevamaid asju – teha ära kokkuvõte sellest, kuidas meil eelarvestatuga võrreldes läks), kuid meie jaoks on suurem põhjus näha, kui hästi meil siis tegelikult läheb. Tekib väike hasart, et aga mis siis, kui sel kuul kulutaks toidu peale vähem kui eelmisel kuul. Tänu eelarvestamisele ja sellest tulenevale teadlikkuse kasvule oleme mõne kuu kaugusel oma peamise eesmärgi – oma kodu laenu sissemakse kogumise – täitmisest. Kindlasti aga ei lõppe eelarve jälgimine sellega, vaid siis liigume juba suuremate eesmärkide suunas.”

Diana perekonna finantsseiklustest saab lähemalt lugeda tema blogist aadressil dianeedublog.wordpress.com.

 

Isikliku eelarve loomisel võib arvestada paljude pisikeste nüanssidega, kuid alustada saab juba eelmainitud viie sammuga. Kuigi tee eduka majandamiseni võib olla konarlik, ei tasu ka tagasilöökide puhul eelarve pidamisest loobuda. Teadlik lähenemine rahaasjadesse võib muuta nii mõnegi inimese elustiili, vähendades kulutusi mittevajalikele asjadele ning suunates ülejäänud raha ootele jäänud unistustesse. Seega võib korraliku kuueelarve koostamine aidata lähemale nii eksootilistele reisidele kui oma korteri ostmisele. Nii tasub rahaasjadega tegelema hakata juba täna, et kindlustada endale roosiline tulevik.

Ilmunud ajakirjas Buduaar
Susanne Veevo
PS! Sinu igakuistel rahavoogudel aitab silma peal hoida ka Buduaar Body 2018 elustiilimärkmik. Uuri lisaks SIIT