Laialdane valikuvõimalus viib depressiooni ja isekuseni

Laialdane valikuvõimalus viib depressiooni ja isekuseni

Mitte kunagi ajaloos pole inimestel olnud nii laialdasi valikuvõimalusi kui praegu. Telekanalitest koolide ning karjäärivõimalusteni välja. Esialgu näib, et laiem võimalus valida näib esmapilgul üldiselt hea, kuid Stanfordi ülikooli teadlased leidsid, et laialdane valik tekitab kahtlusi ning võib muuta meid isegi õnnetumaks, kirjutab Geniusbeauty.

Mitte kunagi ajaloos pole inimestel olnud nii laialdasi valikuvõimalusi kui praegu. Telekanalitest koolide ning karjäärivõimalusteni välja. Kuigi selline võimalus valida näib esmapilgul üldiselt hea, on Stanfordi ülikooli teadlased leidnud, et laialdane valikuvõimalus suurendab kahtlusi ning võib muuta meid isegi õnnetumaks, kirjutab Geniusbeauty.

Inimesed võivad mitmekesisuse all kannatama hakata. Meid hakkab piinama ebakindlus ning kogu aeg on õhus murettekitav küsimus, kas teeme ikka õigeid asju ning kas tehtud valikud on õiged või mitte. Lõpuks jätab see meile pettumuse tunde, mistahes otsuse ka teeksime.

Toetudes psühholoogide arvamusele võib väita, et inimesed, kes seisavad arvukate valikute ees, kipuvad liialt muretsema, kuidas õiget otsust langetada. Võtab kaua aega, enne kui tehakse lõplik valik ning kui see ongi tehtud, hakkab inimene ikkagi muretsema, et kas tehtud otsus oli siiski õige.

Liiga suur valikuvõimalus võib soodustada ka isekuse kasvu. Inimesed hakkavad rohkem vaid iseenda eest hoolitsema ning keskenduvad eelkõige oma eelistustele, unustades seejuures ühiskonna vajadused.


Anneli Allikas