MIDA VÄHEM MAGAD, seda lühem on elu?!

Matthew Walker on sellise elukutsega, mida just tihti ei kohta. Nimelt on ta uneteadlane, töötades igapäevaselt California ülikooli uneteaduskonna direktorina. Tema eesmärgiks on saada teada kõike, mis vähegi unega seondub ning nüüd on ta avastanud midagi sellist, mida inimesed oma une juures vägagi häbenevad. 

 

Matthew Walker on tõdenud, et inimesed magavad üha vähem. Tema sõnul tahavad kõik välja näidata, justkui neil oleks kogu aeg kiire ja üks viis, kuidas seda teistele teadvustada, on justkui eputada sellega, kui vähe und iga päev saame. Üllatavalt seostavad inimesed und nõrkuse või siis laiskusega. Kui Matthew loenguid peab, ootavad mõned inimesed sageli kannatlikult loengu lõpuni ning pöörduvad siis Matthew poole. Nad lausuvad piinlikkusega, et vajavad kaheksa või üheksa tundi und, pidades ennast seetõttu probleemseks. Inimestel on lausa piinlik seda teiste kuuldes öelda, pigem ootavad nad 45 minutit kannatlikult loengu lõpuni. Nad on täiesti veendunud, et nii ei tohiks tegelikult olla. Suur unevajadus on enamasti ju lastel ning nende puhul peame seda täiesti normaalseks. Täiskasvanuna aga kipume seda unustama.

Üks nõuanne, mida Matthew soovitab, on saata oma lähedased varem magama. See aitab ka endale unetunde juurde saada. Korralikult magades on tervis parem ning energiat on rohkem. Enam kui 20 uuringut on kinnitanud, et mida vähem inimene magab, seda lühem on tema eluiga. Näiteks 45-aastastel ja vanematel täiskasvanutel, kes magavad öösel vähem kui kuus tundi, on tõenäolisemalt südameatakk või insult nende eluajal, võrreldes nendega, kes magavad seitse või kaheksa tundi. 

allikas: theguardian.com