Reklaam sulgub sekundi pärast

MIKS SUHTUMINE on tähtsam kui IQ

Enamasti arvatakse, et targad ja intelligentsed inimesed suudavad saavutada edu, mis iganes nad ka ette ei võtaks. Aga see ei ole ainus indikaator… hiljuti Stanfordi ülikoolis läbi viidud uuring tõestas hoopis seda, et hoopis sinu suhtumine ja saavutused on omavahel tugevamalt seotud kui sinu IQ ja saavutused. Niisiis, muuda suhtumist ja valluta maailm!

Uuringut juhtinud psühholoog Carol Dweck toob suhtumises välja kaks põhilist suunda: kindlaks määratud ja arengule orienteeritud suhtumine. Esimene ehk kindlaks määratud suhtumise puhul arvavad inimesed, et nad on sellised, nagu nad on ja et muutumine on nende jaoks välistatud. Arengule orienteeritud suhtumise puhul on inimesed veendunud, et nad suudavad areneda ja edasi liikuda ning niisuguse suhtumisega edestavad nad oma tegevustes kindlaks määratud suhtumisega inimesi, isegi kui neil on madalam IQ. 

Sageli arvame, et kõrge haridustasemega kaasneb automaatselt ka enesekindlus. Enamasti see nii ongi, kuid ainult niikaua, kui kõik läheb sujuvalt. Otsustavaks faktoriks siinkohal on see, kuidas keegi tagasilöökidele ja väljakutsetele reageerib.  Arengule orienteeritud suhtumisega inimeste jaoks on iga väljakutse kui uus võimalus õppida ja areneda, samal ajal kui kõik, mis kindlaks määratud suhtumisega inimeste teele satub, tundub olevat ületamatu, tekitades omakorda läbikukkunud ja saamatu tunde.

Dwecki sõnadele toetudes sõltub edu alati sellest, kuidas sa ebaõnnega toime tuled. „Ebaõnn on informatsioon – me võtame seda kui ebaõnne, kuid pigem on see rohkem nagu „See ei tööta, aga ma suudan ju probleeme lahendada, nii et ma proovin läheneda teisest küljest”,” väidab uuringu autor. 

Ei ole oluline, kummal poolel sa asud, sul on alati võimalik oma suhtumist muuta ja arengule orienteeritud suhtumist arendada. Millest alustada?

Ära anna alla!

Meil kõigil tuleb elus ette etappe, mil tunneme end abituna, kuid oluline on vaid see, kuidas sa sellele tundele reageerid. Järgnevalt ongi kaks varianti: sa võid sellest õppida ja omad järeldused teha või lased end sellel emotsioonil kaasa kiskuda ja õnnetuks jäädagi. 

Väga paljud tuntud inimesed poleks iial jõudnud sinna, kuhu nad on jõudnud, kui nad oleks alla vandunud ja ebaõnne küüsi jäänud. Kuulsat multifilmide loojat Walt Disneyt peeti algul „ilma igasuguse kujutlusvõimeta meheks, kellel polnud ühtegi head ideed”; maailmakuulus saatejuht Oprah Winfrey vallandati teleankru kohalt kui „oma lugudesse liiga emotsionaalselt sisse elav naine”; autotööstur Henry Ford ebaõnnestus algul kahe autofirmaga, enne kui Fordiga kuulsaks sai; lavastaja Steven Spielberg langes korduvalt filmikooli katsetelt välja, enne kui ta sinna lõpuks vastu võeti. 

Mis oleks saanud, kui kõigil neil maailmakuulsatel inimestel ja oma ala professionaalidel oleks olnud kindlaks määratud suhtumine? Tõenäoliselt oleksid nad alistunud ja käega löönud! 

Arengule orienteeritud inimesed seevastu ei tunne end pikalt ebaõnnestununa, sest nad teavad, et edu alus on esmalt ebaõnnestumine. Seejärel tuleb aga taas tõusta ja uue jõuga oma unistusi püüdma minna!

Ole kirglik!

Kirglikud inimesed ei lase oma unistustel oodata ning püüdlevad nendeni mis tahes hinna eest. Kindlasti on kuskil keegi, kes on sinust targem ja osavam, kuid kõik see, mis sinul puudu jääb, on sul võimalik asendada kirglikkusega.

Just kirg on see, mis suunab inimesi järjepidevalt oma eesmärkide poole liikuma. Üks maailma edukamaid investoreid, Warren Buffet, kasutab oma tõeliste südamesoovide väljaselgitamiseks 5/25 tehnikat, mille järgi tuleb sul esmalt kirjutada üles 25 asja, millest sa enim hoolid ja mis sul silmad särama panevad. Nüüd tõmba 20 vähem tähtsamat maha! Ülejäänud viis on sinu tõelised kired. Kõik, mis viiest esimesest üle jäid, on vaid segavad asjaolud. 

Tegutse!

Arengule orienteeritud suhtumisega inimesed ei ole üldjuhul julgemad kui ülejäänud inimesed, nad lihtsalt teavad, et hirm ja ärevus on halvavad emotsioonid ja et parim viis neist hirmudest vabaneda on tegutseda. Samuti teavad nad seda, et ideaalset aega edasi liikumiseks ei ole ega tule mitte kunagi, seega milleks oodata?! Tegutsemine muudab sinu mure ebaõnnestumise pärast positiivseks, fokuseeritud energiaks. 

Pinguta veel! Ja veel!

Kirglikult pühendunud inimesed annavad endast alati kõik, ka kehvematel päevadel. Nad sunnivad ennast alati ületama ning uusi piire katsuma.

Üks Bruce Lee õpilastest jooksis iga päev koos temaga 3 miili (4,8 km – toim). Ühel päeval, kui nad olid oma ringi lõpetamas, ütles Bruce: „Jookseme veel kaks miili (3,2 km – toim)!”. Õpilane oli väsinud ja vastas: „Ma suren, kui ma kaks miili veel jooksen!”. Bruce’i vastus oli lakooniline: „Siis tee seda!”. 

Õpilane oli oma õpetaja peale nii vihane, kuid jooksis ära kogu distantsi. Kurnatud ja tige, küsis ta oma õpetajalt, miks too just nii oli vastanud, ning Bruce selgitas talle: „Loobu, ja sa võid sama hästi surra! Kui sa sead ikka ja jälle endale uusi piire, ükskõik kas füüsilisi või mingit muud laadi, kiirgab see positiivset efekti kogu sinu elule. See toob sulle kasu sinu töös, tõstab su väärtushinnanguid, kasvatab kogu sinu olemust. Piire ei ole olemas, sa ei saa ühele kohale seisma jääda. Kui miski su tapab, siis tapab see su nagunii. Ületa ennast iga päev!”. 

Kui sa ei muutu iga päevaga paremaks, siis suure tõenäosusega muutud sa kehvemaks – ja mis elu see siis oleks?!

Oota tulemusi!

Arengule orienteeritud inimesed teavad, et aeg-ajalt on ka neil halvemaid päevi ja et alati kõik kohe ei õnnestugi, kuid see ei takista neil alati tulemusi ootamast. Tulemustele orienteeritus hoiab sind aktiivsena ja motiveeritud ning toidab kogu süsteemi. Pealegi, kui sind ei huvita, kuidas sul läheb, siis milleks üldse vaeva näha?!

Ole paindlik!

Igaüks meist peab vahel ootamatu vastuseisuga silmitsi seisma, see aga ei tähenda, et nii jääbki. Arengule orienteeritud inimesed võtavad ebaõnne kui eeldust arengule, mitte kui probleemi, mis neid tagasi hoiab. Isegi kui neil tuleb toime tulla mõne ootamatu olukorraga, ei loobu nad enne, kui on näinud tulemusi. 

Ära kaeble! 

Kaeblemine on üks kindlaks määratud suhtumise tunnuseid, arengule orienteeritud suhtumise puhul otsivad aga inimesed võimalust ka kõiges halvas. Kindel on see, et hädaldamine ei vii kuhugi! 

Lõppkokkuvõttes on oluline see, kuidas sa reageerid, ka kõige väiksematele asjadele. Pöörates sellele igapäevaselt tähelepanu, oled astunud suure sammu lähemale, et oma suhtumisega elus kaugele jõuda. 

 

Ilmunud ajakirjas Buduaar